banner-mi-note-2Je priam až neuveriteľné, akým závratným tempom sa zlepšujú procesory používané v našich smartfónoch. Jedno-jadrové čipsety spred pár rokov dnes nahradili výkonné procesory, ktoré ponúkajú výkonu viac ako dostatok. Aby toho nebolo málo, ich rozmery či spotreba batérie sa neustále znižujú, pričom sa nedá jednoznačne určiť, kedy a kde sa zastaví tento pokrok.

Ďalší významný míľnik v tejto oblasti zaznamenala spoločnosť Samsung, ktorá zhruba pred mesiacom oznámila úspešné zavedenie 10 nm výrobnej technológie mobilných procesorov. Dnes však vyplávali na povrch nové významné informácie, ktoré potvrdzujú úzku spoluprácu medzi juhokórejským gigantom a americkým výrobcom, spoločnosťou Qualcomm. Tento výrobca usilovne pracuje na svojom nadchádzajúcom vlajkovom procesore, ktorý by mal nahradiť model Snapdragon 821. Hoci sa v predchádzajúcich informáciách skloňovalo označenie Snapdragon 830, tak dnešné správy naznačujú, že pripravovaný procesor bude niesť názov Snapdragon 835.

Xiaomi Mi Note 2 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

snapdragon-nahlad

Na tlačovej konferencii v New Yorku tieto dve spoločnosti oznámili, že pripravovaný procesor bude vyrábaný práve touto pokrokovou 10 nm FinFET technológiou, ktorá zaručí ešte markantnejšie navýšenie výkonu a taktiež sa postará aj o rapídne zníženie spotreby batérie. Podľa vyjadrení vrchných predstaviteľov prechod na 10 nm výrobný proces zabezpečí smartfónom až o 27 % viac výkonu a 40 % zredukovanie spotreby batérie. Je zaujímavé sledovať, ako dve konkurenčné spoločnosti dokážu spolupracovať kvôli zavedeniu niečoho inovatívneho.

TIP: Samsung odhalil budúcu generáciu 10 a 14 nm výrobnej technológie

quick-charge-4-slide-3-840x437

Tieto čísla samozrejme závisia aj od architektúry daného procesora, ktorá, nanešťastie, zatiaľ ozrejmená nebola. Dočkali sme sa však detailných informácií o vynovenej technológii rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge 4.0. V poradí štvrtá generácia údajne dokáže zaručiť až 5 hodín výdrže len za 5-minútový pobyt na nabíjačke. Oproti Quick Charge 3.0 dokáže nová technológia nabíjať akumulátor o 20 % rýchlejšie, pričom prenášané teplo bude nižšie o ďalších 5°C. Aby toho nebolo málo, životnosť akumulátora viac nebude natoľko ohrozená, pretože sa výrobcovi podarilo docieliť až 30 % zredukovanie straty energie pri nabíjaní.

quick-charge-4-slide-2-840x428

Quick Charge 4.0 taktiež prichádza s treťou generáciou technológie INOV (Intelligent Negotiation for Optimum Voltage), ktorá má zabezpečovať kontrolovanie teploty pri nabíjaní v reálnom čase. K dispozícii bude aj nový napájací adaptér s výstupom 6A, ktorý však až v 95 % nabíjacieho cyklu bude využívať nižší prúd na úrovni 3A. Z hľadiska bezpečnosti upokojil Qualcomm implementáciou zvýšenej ochrany, ktorá chráni nielen smartfón, ale i samotný adaptér. Táto nová rýchlonabíjacia technológia bude po prvýkrát použitá práve v Snapdragone 835, ktorý by sa mal do prvých zariadení dostať už v prvej polovici roka 2017.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom