banner-zuk-z2-pro-2
Mnohí určite viete, že práve spoločnosť Samsung stojí za výrobou jedných z najvýkonnejších čipsetov na trhu, Exynos 8890 a Snapdragon 820. Inak by tomu nemalo byť ani pri budúcej generácii čipov, tentokrát však už aj s (nie úplne) novou technológiou.

Kórejská spoločnosť známa hlavne svojimi zariadeniami z rád Galaxy S a Galaxy Note sa už dlhú dobu zaoberá aj výrobou polovodičov. A myslí to s nimi veľmi vážne. Tento mesiac Samsung investoval miliardu dolárov do Samsung Austin Semiconductor v americkom Texase. Peniaze našli využitie pri rozširovaní výrobných kapacít. Teraz však Samsung predstavil štvrtú generáciu 14 nm (14LPU) a tretiu generáciu 10 nm (10LPU) výrobnej technológie. V porovnaní s aktuálnou 14 nm 14LPC technológiou sľubuje 14LPU nárast výkonu pri rovnakej spotrebe energie. Nová technológia nájde využitie všade, kde je potreba vysokého výkonu po dlhý čas.

Samsung Galaxy S7 Edge môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

samsung-exynos

10 nm technológia nie je až tak zameraná na zvýšenie výkonu, ale skôr na zmenšenie samotného čipu. V porovnaní s generáciami 10LPE a 10LLP bude práve najnovšia 10LPU cenovo najefektívnejšia, pričom si zachováva výkonovú charakteristiku svojich predchodcov. Hovorí sa však, že Qualcomm Snapdragon 830 a budúcoročný Exynos budú vyrobené súčasnou 10LPE technológiou. Kity návrhu nového procesu budú dostupné v druhom kvartáli 2017. Prvé čipy používajúce 14LPU a 10LPU teda uvidíme pravdepodobne až v roku 2018.

chip

Samsung predstavil aj budúcu generáciu 7 nm EUL (extreme ultraviolet litography, teda extrémna ultrafialová litografia). Tá prináša presné vzorovanie čipu len pomocou jediného vzoru. Očakáva sa však vyššia cena ako pri viacnásobných vzoroch ArF-i technológie. V závislosti na požiadavkách vyrábaného čipu využije Samsung asi obe technológie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP