Netlix je jednou z najhorúcejších zbraní v boji proti nelegálnemu sťahovaniu obsahu. Našťastie, rastúci trend používateľov pozorujeme na Slovensku už dlhšiu dobu, a preto sme sa rozhodli zosumarizovať hneď niekoľko tipov, týkajúcich sa každodennej interakcie s najobľúbenejšou streamovacou službou filmového a seriálového obsahu.

Vymaž históriu sledovania

Možno si sledoval šteklivý Bridgerton bez svojej polovičky alebo dokonca Too Hot to Handle, ktorý sa mimochodom dočká druhej série, a nechceš, aby na to niekto prišiel.

FonTech

Najjednoduchší spôsob nájdeš na tejto adrese, kde sa nachádza chronologicky zoradená aktivita služby pod tvojim účtom. Jednoduchým klikom na ikonu vymazania tak seriál odstrániš z histórie.

Pridaj IMDb hodnotenie na domovskú obrazovku

Algoritmus Netflixu nie vždy odhadne konzumenta stopercentne, kvôli čomu sa môže stať, že na domovskej obrazovke nájdeš tituly mimo tvojho záujmu. Aby si nestrácal čas listovaním knižnice a skúšaním seriálov za radom, skupinka šikovných vývojárov ponúkla svoje riešenie v podobe rozšírení pre prehliadače.

Aktuálne najrozšírenejším z nich je Trim: IMDB Ratings on Netflix, ktorý pridáva k titulom na domovskej obrazovke hodnotenia z IMDb na tradičnej škále od 1 do 10.

Aj napriek pomenovaniu, rozšírenie dokáže sprostredkúvať rovnaké informácie aj z portálu Rotten Tomatoes. Zarmucujúcou správou však je, že konkrétne tento add-on na ostatných prehliadačoch nenájdeš. V ich ponuke sú však iné, identicky fungujúce alternatívy, ako napríklad IMDb ratings on Netflix pre Mozillu Firefox.

Vyskúšaj funkciu náhodného prehrávania

V tomto prípade sa síce nejedná o trik v pravom slova zmysle, ale o nedávno pridanú funkcionalitu, ktorú si mnohí predplatitelia služby ani nestihli všimnúť. O možnosti „Play Something“ sme písali aj my, kedy ale streamovacia služba s jej vypúšťaním medzi divákov ešte len začínala.

FonTech

Dnes už je ale možnosť náhodného spustenia čohokoľvek z knižnice dostupná takmer na všetkých zariadeniach. Nájdeš ju, buď na hlavnom paneli domovskej obrazovky vedľa sekcie „TV Shows“, „Movies“ a „New & Popular“, alebo už na prihlasovacej obrazovke do svojho konta rovno pod menom.

Na pozadí funkcie úraduje algoritmus, ktorý odporúča tituly v závislosti od toho, čo si doteraz sledoval, teda ak si sledoval niektorý z animákov, „Play Something“ pustí napríklad Disenchantment.

Odhlás všetky zariadenia naraz

Si jediný z rodiny, respektíve kruhu priateľov, čo za službu platí, pričom ostatní sa na tebe len priživujú? Pokiaľ ani nevieš, kto každý má prístup k tvojmu účtu, elegantným riešením je odhlásenie účtu zo všetkých zariadení naraz.

FonTech

To môžeš docieliť v sekcii „Account“ v prostredí webovej aplikácie, kde nájdeš voľbu „Sign out of all devices“. Po potvrdení voľby sa účet odhlási zo všetkých zariadení, kedy rozhodne odporúčame okamžité zapnutie e-mailových notifikácií s cieľom upozorňovania o každom novom prihlásení.

Vynúť najvyššiu možnú kvalitu

Netflix má tendenciu v závislosti od stability pripojenia meniť kvalitu streamovaného videa v reálnom čase. Pokiaľ si predplácaš najvyšší možný balík, bolo by na škodu konzumovať obsah v nižšom, ako 4K rozlíšení, ak ti to tvoje pripojenie dovoľuje.

FonTech

Nekompromisné vysielanie v najvyššej možnej obrazovej kvalite vieš nastaviť na tejto adrese, kde zmenu spozoruješ ihneď po uložení. Zároveň si tu môžeš nastaviť automatické spúšťanie ďalších epizód v poradí alebo prehrávania ich náhľadov počas prehliadania ponuky.

Nauč sa cudzí jazyk

Filmy a seriály s titulkami sú dlhé roky považované za jeden z najlepších nástrojov na učenie cudzích jazykov. Na tomto základe buduje aj rozšírenie prehliadača Chrome Language Learning with Netflix, ktoré vedľa pôvodných tituliek dokáže vtesnať na obrazovku ešte druhé v inom jazyku.

Ty si vďaka rozšíreniu vieš porovnávať skladbu viet oboch jazykov v reálnom čase, k čomu si určite pomôžeš spomaľovaním prehrávania. Excelentnou funkciou je aj možnosť interakcie s dôležitými súčasťami viet, kedy sa po kliknutí otvorí minimalistické okno so slovníkovým výkladom. Žiaľ, rozšírenie je dostupné len pre Google Chrome.

Pridaj sa do testovania

Podobne ako pri Windowse v prípade Insider programu, aj Netflix ponúka bežným používateľom náhľad do sekcie testovacích funkcionalít. Pokiaľ chceš mať vybrané funkcie dostupné podstatne skôr, ako všetci ostatní, prejdi do sekcie nastavení profilu.

FonTech

Tam nájdeš možnosť „Test participation“, po ktorej zvolení ťa služba vyzve k potvrdeniu svojho rozhodnutia. Po akceptácii výzvy môžeš u seba v najbližších dňoch pozorovať prísun nových funkcií, ktorých technická stránka ale nemusí byť zrovna najstabilnejšia. Bonusom v porovnaní s riešením Microsoftu je, že z programu môžeš hocikedy v rovnakom menu jednoducho vystúpiť.

Pozeraj vybrané tituly úplne zadarmo

Netflix v dôsledku pandémie v septembri sprístupnil drobné percento svojej knižnice pre každého úplne zadarmo. Pokiaľ si vtedajšie správy prehliadol, tak aj teraz môžeš zájsť na túto adresu a pozrieť si aktuálne dostupnú sedmičku titulov.

FonTech

Oproti pôvodnej ponuke zo septembra tituly zadarmo opustila trojica prémiových filmov, a to The Two Popes, Bird Box a Murder Mystery. Či ich v blízkej dobe doplnia iné veľkoformátové filmy z produkcie Netflixu, nevedno.

Kódy so žánrami

Knižnica Netflixu je pestrá a zdá sa, že aj nekonečná. Všetkým sa ale primárne ponúka pohľad na domovskú obrazovku, ktorá už od prvého prihlásenia vyhľadáva a formuje ponuku šitú tebe na mieru, pričom samozrejme zohľadňuje aj globálne štatistiky v podobe špecificky orientovaných rebríčkov.

Pixabay (Úprava redakcie)

Pokiaľ ale chceš nazrieť za oponu služby, existuje hŕstka špeciálnych kódov, reprezentujúcich rôzne a často až bizarné okruhy filmov a seriálov. Podľa našich zistení, Netflix oficiálny zoznam nikdy neponúkol, kedy nás však zachraňuje napríklad portál netflix-codes.com, ktorý katalógom s desiatkami kódov disponuje.

Keď si už z gigantickej ponuky vyberieš vytúžený okruh, jeho kód musíš nakopírovať za URL adresu netflix.com/browse/genre/, kedy napríklad v prípade westernov musí adresa vyzerať takto: www.netflix.com/browse/genre/7700. Ani zoznam netflix-codes.com však nie je kompletný.

Vytvor dodatočný účet a sleduj obsah nedostupný v tvojej krajine

Možno si si všimol, že obsah na streamovacej službe sa môže líšiť nielen od kontinentu, ale aj od krajín. Pre Slovákov je asi najjednoznačnejší rozdiel a zároveň aj najhlavnejší dôvod k zakladaniu sekundárneho účtu knižnica pre Čechov.

Freepik / Pixabay (úprava redakcie)

Používateľské rozhranie českého Netflixu je kompletne preložené, no čo je dôležitejšie, ponúka striktne len tie tituly, ktoré disponujú českou lokalizáciou. Preto sa v komplexnom meradle môže zdať, že Slováci majú na streamovacej službe viac obsahu ako naši západní susedia.

Vzhľadom ale na to, že väčšina hlavných titulov minimálne české titulky dostane, odporúčame založiť aspoň dva účty, pričom využitie českého by sme videli u vybraných skupín konzumentov (napríklad rodičov, starých rodičov), ktorých by nelokalizovaný obsah len zbytočne mietol.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú