Najväčšia energeticko-chemická spoločnosť v Južnej Kórei, SK Innovation, oznámila spoluprácu s profesorom Johnom Goodenoughom na vývoji technológie batérií novej generácie. Ako informuje portál Electrive, ide o špeciálny elektrolyt pre lítiové batérie.

John Goodenough je známy ako „otec“ lítium-iónovej (Li-ion) batérie a víťaz Nobelovej ceny za chémiu v roku 2019. Vo veku 98 rokov spolu s výskumným pracovníkom Hadim Khanim z Univerzity v Texase budú spolupracovať s kórejskou firmou SK Innovation na vývoji jedinečného gélového polymérneho elektrolytu pre lítiové batérie.

Lítium-iónová batéria sa v súčasnosti považuje za najúčinnejší zdroj energie pre elektromobily. Avšak takáto batéria má istú hranicu maximálnej energetickej hustoty, ktorá je potrebná na zvyšovanie maximálneho dojazdu. Ako informuje PR Newswire, v súčasnosti nie je pravdepodobné, že by batéria prekonala energetickú hustotu 800 Wh/l.

Zobraziť celú galériu (0)
Batérie sa väčšinou montujú do podlahy elektromobilu, vďaka čomu sa zlepšia jazdné vlastnosti, Flickr

Sľubným riešením výroby batérie s energetickou hustotou 1000 Wh/l, je lítiová anóda a elektrolyt v tuhom skupenstve. Očakáva sa, že nový elektrolyt potlačí rast dendritov, ktoré spôsobujú rôzne druhy problémov s batériami, od znižovania kapacity batérie, cez úplné zlyhanie batérie až k bezpečnostným rizikám.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk sa vyjadril o konkurenčnej automobilke. To, čo robia, je pytliactvo

Hlavným cieľom vývoja je poskytnúť čo najvyššiu hustotu energie a lepšiu bezpečnosť za konkurencieschopné náklady. „Dúfam, že spolu s SK Innovation otvoríme éru novej generácie batérií,“ povedal John Goodenough.

Boj o najlepšiu batériu

Na batériách najnovšej technológie pracuje aj vizionár Elon Musk. Ako sme informovali v tomto článku, Tesla plánuje vo svojej továrni Giga Berlin v Nemecku vyrábať batérie, pričom to má byť absolútne nová technológia.

Prečítaj si tiež
„Deň batérií“ Tesly: Kritický moment pre celý priemysel a hlavne ostatné automobilky

Podľa ministra hospodárstva Brandenburska, Jörga Steinbacha, budú Muskove batérie menšie a vďaka vyššej energetickej hustote umožnia oveľa vyšší dojazd.

Na vývoji batérií novej generácie teda pracujú viaceré spoločnosti, čo medzi nimi vytvára konkurenciu a zároveň pre koncového zákazníka veľmi reálnu šancu čoskoro zažiť revolúciu batérií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom