Omeškaniami je program Artemis už pomerne známy, avšak keď už všetko konečne vyzeralo ružovo, prišla ďalšia nepríjemná správa. Nový úradujúci administrátor NASA, Steve Jurczyk, pre ArsTechnica prezradil, že pristátie na Mesiaci v roku 2024 viac nie je realisticky splniteľným cieľom. Čo sa s programom stalo a kde spravili súdruhovia chybu?

Neustále meškanie, môže za to nedostatok prostriedkov?

Pre program opätovného pristátia ľudí na Mesiaci nejde ani zďaleka o prvé oneskorenie a nesplnenie svojich stanovených cieľov – NASA chcela dostať astronautov na našu prirodzenú družicu podľa pôvodných plánov už minulý rok. V ohrození sa však nedávno ocitol aj rok 2024, ktorý ohrozovala administratíva nového prezidenta USA, Joea Bidena. Tá sa chcela zamerať predovšetkým na aktivity na Zemi a podľa programového vyhlásenia tak chceli mierne pozmeniť priority NASA.

NASA / Flickr

To sa však, aspoň zatiaľ, nestalo a program Artemis dostal od nového vedenia plnú podporu. Ako sa ale vyjadril administrátor Steve Jurczyk, Artemis počas posledných dvoch rokov nedostával potrebné prostriedky, kvôli čomu je rok 2024 opäť v ohrození, tentokrát však zrejme neodvratne. Agentúra momentálne uvažuje nad najefektívnejšou možnou cestou pre dosiahnutie svojich cieľov, píše Politico.

Žiadny pristávací modul a raketa za desiatky miliárd

NASA má na výber z troch možností modulov, ktoré budú prepravovať astronautov medzi obežnou dráhou a povrchom Luny. Toto rozhodnutie má prísť približne koncom apríla a závažne ovplyvní celý program Artemis. Všetky návrhy sa od seba zásadne líšia, pričom azda najšialenejší z nich ponúka práve spoločnosť SpaceX, ktorá chce ako pristávací modul využiť špeciálne upravenú verziu rakety Starship.

SpaceX

Jeff Bezos a jeho firma Blue Origin však svoje sebavedomie nepotláčajú a sú presvedčení, že prvú ženu na povrch Mesiaca dostanú práve oni. Je nutné podotknúť, že všetky tri moduly majú od funkčných prototypov veľmi ďaleko a ich vývoj potrvá ešte dlhú dobu.

Najšťastnejšie na tom navyše nie je ani samotná nosná raketa SLS (Space Launch System), ktorá je pre Artemis kľúčová. Prakticky celý stroj je odvodený od Raketoplánu a množstvo komponentov pochádza práve z jeho éry (trup, hlavné motory, aj prídavné raketové motory na pevné palivo) – vývoj stál aj napriek tomu takmer 20 miliárd amerických dolárov, informuje SPACE. To však nie je všetko, pretože každý let má stáť viac než dve miliardy USD.

NASA

Ekonomika vesmírnych programov síce nie je tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá, je ale celkom zrejmé, kam odplávala veľká časť finančných prostriedkov celého programu. Artemis pritom za sebou nemá ani len prvú misiu a svoju nemalú finančnú daň si ešte vypýta v nasledujúcich rokoch. Ak sa predpokladaná cena letov potvrdí, tak už len tým po niekoľkých štartoch presiahnu cenu vývoja.

Ide však o prvý pokus o založenie trvalej ľudskej prítomnosti na cudzom vesmírnom telese a eufória s nadšením možno nakoniec cenu projektu prevýšia. A ak nie nadšenie, minimálne vedecký a technologický pokrok, ktorý podobné projekty prinášajú, áno.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP