Veľkí hráči na trhu s webovými prehliadačmi sa snažia stále dostať o krok vpred oproti konkurencii. Zatiaľ čo Microsoft Edge rozbieha kampaň proti Google Chrome, Opera sa snaží prilákať používateľov zabudovanou ochranou proti ťažbe kryptomien.

Kryptomeny sú posledný rok v kurze a každý sa snaží zviesť na vlne ťaženia kryptomeny a vidiny zárobku. Najnovšie však môže byť problémom fakt, že množstvo webových stránok umožňuje ťažbu kryptomeny. Namiesto zobrazovania rušivých reklám stránky využívajú výkon používateľovho procesora na riešenie matematických problémov, ktoré sa potom používajú na vytvorenie kryptomien. Nedávno sa objavil aj problém, kedy nepovolenú ťažbu spúšťal populárny doplnok prehliadača Chrome.

Cryptojacking je nový trend medzi webovými stránkami

Takýto spôsob ťaženia sa nazýva aj „cryptojacking“. Ak sa ti zdá, že tvoje PC alebo laptop pri návšteve istých stránok pracuje pomaly, prehrieva sa a procesor je značne vyťažený, pravdepodobne je využitý pre ťažbu kryptomeny. Presne proti tomu sa snaží naše zariadenia ochrániť webový prehliadač Opera vo verzii 50. Ten obsahuje takzvaný „No Coin List“, ktorý je aktívne aktualizovaný a slúži pre objavovanie skriptov spúšťajúcich ťažbu kryptomien.

Opera chce proti ťaženiu kryptomien rázne zakročiť

Pokiaľ Operu používaš a máš nainštalovanú najnovšiu verziu, môžeš ochranu pred ťažbou zapnúť v zabudovanom „ad-blocku“ zaškrtnutím políčka „No Coin“.

„Sme fanúšikmi kryptomien, ale jednoducho nepripustíme, aby webové stránky používali počítače ľudí na ťaženie kryptomien bez ich vedomia alebo súhlasu. Vďaka novej verzii Opera 50 chceme odštartovať rok 2018 tým, že ľuďom ponúkneme jednoduchý spôsob, ako získať kontrolu nad svojimi počítačmi,“ uviedol vo svojom vyhlásení Krystian Kolondra, vedúci aplikácie Desktop Browser spoločnosti Opera.

Nenechaj si ujsť
Ďalší prípad nepovoleného ťaženia kryptomeny v Google Chrome. Populárny doplnok zarábal peniaze

Pred ťažením kryptomeny sa treba chrániť

Štúdia spoločnosti AdGuard zverejnené v novembri 2017 ukázala, že viac ako 33 000 stránok používalo skripty pre ťažbu kryptomien. Situácia sa ešte zhoršuje, keď AdGuard sledovaním 100 000 populárnych stránok zistil, že 31% z nich využíva skryté ťaženie kryptomien. Opera teda vykročila správnym smerom a dá sa očakávať, že čoskoro ju bude nasledovať aj konkurencia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom