Od 1. januára tohto roku platí nová medzinárodná dohoda Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorej súčasťou je aj Slovensko. Známe platformy ako Airbnb, eBay či dokonca Vinted, ktorý si obľúbili aj Slováci, musia podľa nových pravidiel odosielať dôležité informácie o predávajúcich daňovým úradom členských krajín, upozorňuje BBC.

Zamedzenie daňovým únikom

Cieľom nových pravidiel je zamedziť daňovým únikom, ku ktorým na takýchto platformách dochádza. Kým mnohí si svojich povinností aj na takýchto online trhoviskách a platformách nie sú vedomí, iní ich zámerne ignorujú. Všetky potrebné informácie je však možné získať od daňového úradu a predísť tak potenciálnym problémom v podobe nepriznaného zisku.

Nové pravidlá samozrejme neznamenajú, že musí človek panikáriť aj pri predaní niečoho lacného a špecifické požiadavky na predajcov a samotné platformy sa odvíjajú od toho, koľko používateľ predá vecí a v akej hodnote. Podobné pravidlá pritom nedávno prišli aj pre internetové bazáre, ktoré musia takisto zdieľať s daňovým úradom podobné informácie.

„Predmetný zákon ukladá nové povinnosti, jednou z nich je práve povinnosť oznamujúcich prevádzkovateľov platforiem nahlasovať finančnej správe informácie o každom predávajúcom, ktorý podlieha oznamovaniu,“ uviedla pre Startitup hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská.

Freepik

Sprístupnené elektronické formuláre

Finančná správa SR už informovala aj o sprístupnení elektronických formulárov daňových priznaní. Dodala, že daňové priznanie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Lehota na podanie daňového priznania k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2023 a zaplatenie je najneskôr do 2. apríla tohto roka.

Len zopár používateľov

Podľa expertov prekročí stanovené limity, po ktorých je nutné informovať o nich úrady, len hŕstka používateľov. Od firiem sa totiž nebude žiadať informovať o predajcoch, ktorí neprekročia 30 transakcií alebo sumu 2 000 eur ročne. Zároveň však odporúčajú, že je lepšie kontaktovať úrady skôr, než dôjde k problémom.

V prípade eurosmernice DAC7 je nutné sa nahlásiť v prípade, že osoba zarobí nad 2289,63 eura za kalendárny rok. Ak však vykazuje daňovú stratu, je povinná daňové priznanie podať aj v prípade, ak príjmy nedosiahnu túto hranicu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú