Japonská automobilka Nissan, ktorá úzko spolupracuje s francúzskou spoločnosťou a automobilkou Renault, oznámila, kedy prestane v Európe predávať vozidlá so spaľovacími motormi. K tomuto drastickému kroku chce automobilka pristúpiť ešte skôr, než EÚ definitívne zakáže predaj takýchto áut – a to s predstihom niekoľkých rokov, informuje portál Autocar.

Éra posledných spaľovákov

Nissan vyhlásil, že prestane predávať autá so spaľovacími motormi v Európe už v roku 2030. Zaujímavé je, že táto správa prišla len pár dní po tom, čo vláda Spojeného kráľovstva vyhlásila odstúpenie od pôvodného plánu, podľa ktorého mala krajina v tom istom roku zakázať predaj spaľovákov – takisto v predstihu v porovnaní s plánom EÚ, dodáva The Guardian.

Japonská automobilka využila príležitosť predstavenie elektrického modelu Micra, pričom má s elektrickými autami pomerne silné skúsenosti. Výroba prvej generácie čisto elektrického Nissanu Leaf totiž započala ešte v roku 2010 – dva roky pred tým, než oficiálne započalo dodávanie Tesly Model S, prvého úspešnejšieho modelu americkej značky.

Nissan už v minulosti vyhlásil, že chce do roku 2030 predávať v Európe len elektrifikované modely, medzi ktoré však spadali aj hybridné vozidlá. Podľa nového vyhlásenia majú byť predaje tvorené čisto elektrickými modelmi. Nissan však dodáva, že za toto rozhodnutie môže čiastočne aj Spojené kráľovstvo, ktoré bude požadovať čoraz väčší podiel bezemisných áut v celkových predajoch. V roku 2030 to už má byť 80 %.

Niektorí nechcú čakať

Kým všeobecne má predaj spaľovacích motorov v EÚ skončiť v roku 2035, niektoré krajiny plánujú pristúpiť k tomuto kroku oveľa skôr. Najlepšie je na tom Nórsko, kde tvoria elektrické autá drvivú väčšinu predajov už dnes. Nad zákazom spaľovacích motorov už o štyri roky premýšľajú dokonca aj niektorí rakúski politici.

Jedna z mnohých

Japonská automobilka Nissan je len jednou z mnohých, ktorá ohlásila koniec predajov áut so spaľovacími motormi. Nemecká značka Audi napríklad už dávnejšie ohlásila, že sa vzdá klasických spaľovacích motorov už v roku 2026 a ostane pri elektrických a hybridných modeloch.

Volkswagen zase ohlásil poslednú spaľovaciu verziu obľúbeného modelu Passat. Táto deviata generácia ikonického vozidla aj medzi Slovákmi príde už len vo verzii combi a napokon ho úplne nahradí elektrická ID.7. Nový Passat je postavený na platforme MQB Evo, ktorá je zdieľaná naprieč koncernom a firme sa tak darí znižovať náklady na vývoj.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP