Tím holandských a britských vedcov prišiel na nový spôsob, ako odhaliť užívanie kokaínu u ľudí. Nová metóda, pri ktorej výskumníci využívajú odtlačky prstov, je revolučná v neinvazívnej aplikácii a veľmi rýchlym výsledkom. Prebrať by ju mohli policajti aj nápravné centrá. 

Výskum viedli vedci z Univerzity v Surrey na juhovýchode Anglicka, ktorí štúdiu publikovali vo vedeckom magazíne Clinical Chemistry. Účastníkmi výskumu boli drogoví užívatelia, ktorí sa liečili v rehabilitačných centrách, ale aj bežní ľudia, u ktorých nebolo známe užívanie omamných látok. Vedci týmto účastníkom odobrali odtlačky prstov špeciálnou technikou, pri ktorej využívali chromatografický papier. Vďaka takémuto postupu mohli následnou analýzou vzoriek detegovať v odtlačkoch určité chemické látky, ktoré sa vytvárajú pri metabolizovaní kokaínu.

university of Surrey vedkyne, výskum odtlačkov prstov
Zobraziť celú galériu (1)
Vedúce výskumu Catia Costa a Melanie Bailey. Zdroj fotografie: University od Surrey

Vysoká úspešnosť. Nepomôže ani umytie rúk

Celkovo vedci odobrali počas výskumu 239 odtlačkov a zaznamenali veľmi vysokú úspešnosť odhalenia užívania drog. Až v 99 % prípadoch správne určili užitie kokaínu, pričom metóda funguje aj v prípade, ak si testované osoby pred testom umývali ruky. Na určenie výsledku postačovalo počas výskumu približne 4 minúty, no vedci ešte chcú celý proces zrýchliť.

„Ide o skutočný prielom v našej práci, s cieľom priniesť na trh neinvazívnu metódu testovania drog v reálnom čase, ktorá poskytne konečný výsledok za pár minút – už pracujeme na 30-sekundovej metóde.“ – Doktorka Melanie Bailey, spoluautorka výskumu

Vedci veria, že novú metódu by mohli v priebehu nasledujúcej dekády prebrať rôzne inštitúcie, ktoré vykonávajú testy užívania drog. Využiť by ju tak mohli napríklad policajti, väznice či centrá pre drogovo závislých.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP