Tím holandských a britských vedcov prišiel na nový spôsob, ako odhaliť užívanie kokaínu u ľudí. Nová metóda, pri ktorej výskumníci využívajú odtlačky prstov, je revolučná v neinvazívnej aplikácii a veľmi rýchlym výsledkom. Prebrať by ju mohli policajti aj nápravné centrá. 

Výskum viedli vedci z Univerzity v Surrey na juhovýchode Anglicka, ktorí štúdiu publikovali vo vedeckom magazíne Clinical Chemistry. Účastníkmi výskumu boli drogoví užívatelia, ktorí sa liečili v rehabilitačných centrách, ale aj bežní ľudia, u ktorých nebolo známe užívanie omamných látok. Vedci týmto účastníkom odobrali odtlačky prstov špeciálnou technikou, pri ktorej využívali chromatografický papier. Vďaka takémuto postupu mohli následnou analýzou vzoriek detegovať v odtlačkoch určité chemické látky, ktoré sa vytvárajú pri metabolizovaní kokaínu.

university of Surrey vedkyne, výskum odtlačkov prstov
Zobraziť celú galériu (1)
Vedúce výskumu Catia Costa a Melanie Bailey. Zdroj fotografie: University od Surrey
Vysoká úspešnosť. Nepomôže ani umytie rúk

Celkovo vedci odobrali počas výskumu 239 odtlačkov a zaznamenali veľmi vysokú úspešnosť odhalenia užívania drog. Až v 99 % prípadoch správne určili užitie kokaínu, pričom metóda funguje aj v prípade, ak si testované osoby pred testom umývali ruky. Na určenie výsledku postačovalo počas výskumu približne 4 minúty, no vedci ešte chcú celý proces zrýchliť.

„Ide o skutočný prielom v našej práci, s cieľom priniesť na trh neinvazívnu metódu testovania drog v reálnom čase, ktorá poskytne konečný výsledok za pár minút – už pracujeme na 30-sekundovej metóde.“ – Doktorka Melanie Bailey, spoluautorka výskumu

Vedci veria, že novú metódu by mohli v priebehu nasledujúcej dekády prebrať rôzne inštitúcie, ktoré vykonávajú testy užívania drog. Využiť by ju tak mohli napríklad policajti, väznice či centrá pre drogovo závislých.

Pošli nám TIP na článokTech