Najzraniteľnejšia časť na celom smartfóne je bezpochyby displej. Niekedy aj malý pád dokáže spôsobiť jeho prasknutie, no ako upozornil portál XDA-developers, spoločnosť Corning, ktorá vyrába populárne odolné sklá Gorilla Glass, predstavila novinku s názvom Victus. Tá je je oproti svojmu predchodcovi odolnejšia vo všetkých smeroch.

Už niekoľko rokov prináša Corning novšie a lepšie sklá Gorilla Glass. Posledná generácia s označením Gorilla Glass 6 bola predstavená ešte v roku 2018. Jej nástupcu, ktorý bol doteraz označovaný ako Gorilla Glass 7, by mal ako prvý smartfón na svete dostať Samsung Galaxy Note 20 Ultra. Už teraz však vieme, že nová generácia odolného skla nebude označená ako Gorilla Glass 7, ale Gorilla Glass Victus.

Sklo Victus je oproti svojmu predchodcovi či oproti ostatnej konkurencii omnoho odolnejšie. Najvýraznejším zlepšením prešlo v oblasti odolnosti voči poškriabaniu a ako píše The Verge, už od roku 2014, kedy firma predstavila Gorilla Glass 3, Corning nebol schopný priniesť novú generáciu s výrazne lepšou odolnosťou voči poškriabaniu . Niektoré nasledujúce generácie skla Gorilla Glass boli v tomto smere dokonca horšie a poškriabať ich bolo oveľa jednoduchšie než sklo z roku 2014.

Posledná generácia Gorilla Glass 6 však bola doteraz všeobecne považovaná za najodolnejšiu. Šiestu generáciu je možné poškriabať silou 2 až 4 N, no úplne nový Victus odolá sile 7 až 10 N, čo je naozaj výrazný pokrok smerom k lepšiemu. Spoločnosť tvrdí, že sklo Victus je až 2-krát odolnejšie oproti svojmu predchodcovi a najlepšie si tento rozdiel predstavíš po zhliadnutí videa nižšie.

Okrem zlepšení v smere odolnosti voči škrabancom je nová generácia Gorilla Glass odolnejšia aj voči pádom. Spoločnosť udáva, že Victus dokáže prežiť pád z výšky 2 metrov (oproti Gorilla Glass 6 to nie je až taký výrazný pokrok, keďže to dokázalo prežiť pád z výšky 1,6 metra).

Taktiež je dobré podotknúť, že sklo Victus prežije v priemere 20 pádov z výšky 1 metra, čo je zrejme najbežnejšia výška, z ktorej zvykne smartfón padnúť na zem. V prípade staršej generácie dokázalo sklo prežiť takýchto pádov v priemere 15.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom