Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektrické autá sú oproti spaľovacím podstatne ťažie. Ako upozornil portál Jalopnik, vysoká hmotnosť môže byť v budúcnosti problémo pri dopravných nehodách, ktoré budú mať fatálnejšie následky.

Fyziku jednoducho nejde oklamať. Ťažsie vozidlo má pri pohybe vyššiu energiu, než to ľahšie, a teda pri náraze ťažký elektromobil spôsobí podstatne väčšie škody. Aj keď veľké a ťažké vozidlá spravidla lepšie chránia pasažierov vo vnútri, nehoda spaľováku a viac než dvojtonového elektrického SUV môže byť fatálna práve pre posádku ľahšieho auta.

Nehovoriac o tom, že zastaviť vozidlo s hmotnosťou 1,5 tony trvá podstatne kratšie, než zastaviť takmer dvojtonový, či nebodaj štvortonový kolos. Napríklad Hummer EV potrebuje na zastavenie z rýchlosti 97 km/h dráhu dlhú 42 metrov, zatiaľ čo spaľovacej Škode Octavia stačí na zastavenie z rovnakej rýchlosti iba 34 metrov.

Marques Brownlee/YouTube/Screenshot

Rozdiel 8 metrov pritom môže v niektorých špecifických prípadoch, napríklad pri strete s chodcom alebo cyklistom, znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Nehovoriac o tom, že aj priemerný elektromobil disponuje zrýchlením, ktoré sa už blíži k zrýchleniu superšportov. Vedenie takýchto rýchlych, výkonných a ťažkých vozidiel si vyžaduje podstatne lepšie šoférske zručnosti blížiace sa schopnostiam automobilových pretekárov, ktoré ale zrejme väčšina vodičov nemá.

Šoférovať môžeš aj elektromobil s hmotnosťou cez 4 tony

Táto téma je pritom veľmi aktuálna a je potrebné sa nad ňou zamyslieť. Len nedávno totiž došlo k zmene legislatívy na našich cestách a vláda zvýšila maximálnu hmotnosť vozidla, ktoré je možné šoférovať s vodičským oprávnením typu B.

Ak máš auto na alternatívny pohon, teda napríklad elektromobil, po novom budeš môcť šoférovať napríklad aj Hummer EV, nakoľko maximálna hmotnosť sa zvýšila z 3,5 tony až na 4,25 tony.

K nehodám by už dochádzať nemalo

Vysoká hmotnosť elektromobilov je rozhodne nevýhodou a pri dopravnej nehode môže napáchať vyššie škody. Jedno sa však elektromobilom uprieť nedá a to je ich technická a technologická vyspelosť.

Tesla/@FrenchieEAP/Twitter (úprava redakcie)

Drvivá väčšina elektromobilov už disponuje takými asistentami, že nabúrať s nimi je takpovediac „umenie“. Pokiaľ vodič jazdí podľa predpisov a pri vedení vozidla neurobí nejakú nevysvetliteľnú hlúposť, tak by mal zvládnuť udržať pod kontrolou aj auto s hmotnosťou 4 tony.

Netreba zabúdať na to, že súbežne s elektromobilmi sa vyvíja aj technológia autonómneho riadenia, takže je len otázkou času, kedy človek nebude auto šoférovať vôbec. Pri ich nasadení do prevádzky a odstránení „ľudského faktora“ by mali byť akékoľvek dopravné nehody minulosťou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú