V poslednom čase často počúvame o vážnych problémoch či strašných nehodách, ktoré sa týkajú Tesly – jednej z najmladších a zároveň najznámejších automobiliek sveta. Avšak ani správy o jej úspechoch nie sú ojedinelé. Do druhej kategórie patrí aj videozáznam z kamery v Tesle ukazujúci situáciu, ktorá mohla dopadnúť veľmi zle. Našťastie zasiahol autonómny bezpečnostný systém. Téme sa venoval portál InsideEVs.

„Kým moja žena viezla nášho 10-ročného syna na hokejový tréning, systém na zabránenie zrážkam prebral velenie a zachránil nám deň!“ píše sa v popisku pod videom.

Nie je jasné, z ktorého modelu Tesly záznam pochádza, no pohotovú reakciu údajne nemá na svedomí šoférka vozidla, ale takzvaný Collision Avoidance System, ktorého jediným zmyslom existencie je úspešne zabrániť zrážkam.

Manéver, ktorý systém vo vozidle idúcom rýchlosťou takmer 90 km/h predviedol, bol presný a správne načasovaný. Nahrávka na prvý pohľad vyzerá, akoby za volantom sedel skúsený vodič, ktorý správne zhodnotil situáciu a pokojne urobil všetko potrebné, aby sa vyhol zrážke.

Video na YouTube pridal používateľ hmoop, ktorý v komentároch tvrdí, že jeho manželka nie je dostatočne skúsená šoférka na to, aby sa v takejto situácii zachovala úplne správne. „Ako vidieť vo videu, systém spustil proces obiehania zľava aj napriek tomu, že mu tam vtedy ešte zavadzalo auto. My ľudia máme tendenciu strhnúť volant tam, kde nevidíme prekážku, ktorá tam však už o pár okamihov vznikne,“ vysvetľuje v komentári pod videom.

Systém spustil proces obiehania zľava aj napriek tomu, že mu tam vtedy ešte zavadzalo auto. My ľudia máme tendenciu strhnúť volant tam, kde prekážka nie je. hmoop/YouTube

Je to skutočne pravda?

Celá situácia je veľmi dobre zvládnutá a našťastie sa nikomu nič nestalo. V popisku pod videom je však poznámka, ktorá príbehu dodáva nový rozmer. Používateľ hmoop sa zameriava na potenciálnych budúcich zákazníkov Muskovej automobilky a zanechal aj špeciálny odkaz s affiliate linkom, ktorý ich presmeruje na oficiálnu stránku Tesly.

Po kliknutí na link pod videom budeš presmerovaný na stránku tesla.com, kde na teba vyskočí toto. Existujú preto pochybnosti, že dopravná situácia bola zinscenovaná. tesla.com

Preto otázne, či celý incident nie je len šikovným marketingovým ťahom podnikavého Johna, ktorý chce využiť možnosť zviditeľniť svoj odporúčací link a pri troche šťastia si aj privyrobiť. Každopádne vieme, že systém vo vozidle takéto situácie naozaj dokáže samostatne vyriešiť a zabrániť dopravnej nehode s fatálnymi následkami. Napriek tomu je to pre nás jeden z najobdivuhodnejších príkladov aktívnej bezpečnostnej ochrany vozidla počas jazdy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom