IT sektor je plný rôznych pracovných miest, ktoré ponúkajú za dobre odvedenú prácu aj štedrú odmenu. Práca v IT nepredstavuje len vysoký príjem, ale tiež potrebné znalosti a skúsenosti, za ktoré však odborníci dostanú skvelo zaplatené, o čom informovala spoločnosť Grafton. Podľa prieskumu sú skúsení odborníci v IT sektore na Slovensku cenení a mesačne zarobia tisícky eur. Výsledná mzda sa ale v jednotlivých krajoch líši.

Podobne ako trendy v iných odboroch a priemysle, menia sa aj podmienky práce v IT sektore. Uplatnenie na trhu práce pritom nie je v tomto odvetví príliš zložité. Firmy totiž potrebujú odborníkov so skúsenosťami, ktorých sú ochotné patrične zaplatiť. Dopyt po ITčkároch teda nie je vôbec malý, no mnohí senior programátori stále odchádzajú za lepšie platenou prácou aj do zahraničia. Slovenskí zamestnávatelia však ponúkajú čoraz lepšie podmienky.

Najvyššie platy sú na západe

Spoločnosť Grafton vykonala v 2. štvrťroku prieskum trhu, ktorý ukázal, aké mzdy môžu zarobiť v jednotlivých regiónoch Slovenska skúsení odborníci v IT. Výsledky pritom môžu nejedného prekvapiť. Hoci by sa mal rozdiel vo výške platu postupne zmenšovať, stále sú mnohé pozície lepšie platené na západe krajiny. V porovnaní s Bratislavou totiž zarobí Java/C# programátor s 5-ročnými skúsenosťami až o 1 400 € menej v Prešove a o 600 € menej v Košiciach.

Zatiaľ čo plat niektorých sa môže v hlavnom meste blížiť aj k 4 000 €, vo východnej časti Slovenska zarobia odborníci aj o stovky eur menej. Prieskum bol pritom založený na platoch zamestnancov vo všetkých krajoch v 16 odboroch na 213 pozíciách. Treba však podotknúť, že prezentované výplaty sú určované „v hrubom“ a s variabilnou zložkou. Napriek tomu sú rozdiely v jednotlivých regiónoch výrazné.

 

Na Slovensku tak môže skúsený programátor so zameraním na Java/C# zarobiť až 3 700 € v hlavnom meste. Platové ohodnotenie v zahraničí sa pri tejto pozícii taktiež výrazne líši. V susednom Česku by si takýto odborník vedel zarobiť ešte o 1 000 € viac a v Poľsku o 250 € viac. Najviac by si však privyrobil v Maďarsku, kde je takýto odborník so spomínaným zameraním ohodnotený platom aj 4 800 €. Okrem rozdielnych platov sa menia aj jednotlivé trendy a požiadavky zamestnávateľov.

Pri mnohých ponukách už spoločnosti vyžadujú tzv. „Fullstack“ zameranie, teda, aby zamestnanec v prípade potreby mohol zastúpiť svojho kolegu a ovládal aj jeho kód. Popritom však firmy ponúkajú aj viacero benefitov, ktoré sa na Slovensku udomácňujú čoraz viac.

 

Nejde pritom len o finančné odmeny, ale aj o nepeňažné výhody, medzi ktoré patrí napríklad práca z domu, alebo tiež známy „home office“. Dôraz sa však čoraz viac kladie aj na komunikačné schopnosti uchádzača a tímové či analytické zmýšľanie.

Firmy sa snažia zaujať čoraz viac. Zahraničie však stále ponúka lepšie možnosti

Trh práce v IT sektore tak má rozhodne čo ponúknuť a firmy sa čoraz viac snažia zaujať potencionálnych zamestnancov nielen výškou platu. Práve tá ale mnohokrát vplýva aj na to, že mnohí odchádzajú pracovať do zahraničia, kde sú platovo ohodnotení lepšie ako na Slovensku. U nás však môže uchádzačov odradiť aj spomínaný vysoký rozdiel platov na západe a východe krajiny. Tie sa v mnohých prípadoch líšia aj o stovky či viac ako 1 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom