Známa aplikácia Evernote, určená na zapisovanie poznámok a spravovanie či plánovanie činností, sa podľa portálu TechCrunch snaží dostať používateľov k spoplatnenej verzii. Podľa najnovších informácií sa ich však snaží nalákať trochu inak, než je vznikom a namiesto zatraktívnenia spoplatnenej verzie zhorší verziu zdarma – príde totiž nepríjemný limit na množstvo poznámok.

Zmena nie je definitívna

Testovanie pozmenenej verzie zdarma potvrdila aj spoločnosť Evernote Corporation so slovami, že zmeny zatiaľ nie sú finálne a ich definitívna podoba môže vyzerať inak. Momentálne však prebieha testovanie verzie zdarma, ktorá umožňuje otvorenie len jedného virtuálneho poznámkového bloku a v ňom si zapísať maximálne 50 poznámok.

Tí, ktorí podobné aplikácie aktívne používajú, veľmi dobre vedia, že je takýto limit nesmierne malý a je veľmi ľahké ich zaplniť stovkami rôznych poznámok. Ak by teda zmena skutočne prišla v podobnej forme, pre mnohých používateľov by to znamenalo potrebu prejsť na spoplatnenú verziu – mesačný poplatok za osobnú verziu je však aj v zľave až 8,33 €, čo je suma, ktorú dá za poznámkovú aplikáciu len málokto.

Evernote

Bez zľavy je to dokonca až 12,99 € a profesionálna verzia stojí bez zľavy 14,99 €. Bezplatná verzia po novom umožní nahrať mesačne 60 MB a veľkosť poznámky je obmedzená na 25 MB, čo je našťastie prakticky nemožné presiahnuť obyčajným textom. Zľava navyše platí len v prípade, že si používateľ predplatí aplikáciu na celý rok naraz.

Spoplatňujú viacerí

O spoplatnenie používania sa snažia aj iné aplikácia či sociálne siete. Zrejme najväčšou udalosťou je v tomto smere rozhodnutie technologického giganta Meta, ktorý ohlásil zavedenie možnosti voľby spoplatnenej verzie sietí Instagram či Facebook – a to za prekvapivo vysoký poplatok, ktorý odstráni reklamy.

Hrozí odchod ku konkurencii

Evernote momentálne testuje zmenu na menej ako 1 % používateľov a snaží sa zistiť, či sa oplatí zaviesť ju do praxe. Ako dodáva TechCrunch, následky sú zatiaľ otázne a zmena môže spôsobiť, že niektorí zákazníci odídu ku konkurenčným aplikáciám, ako je napríklad Microsoft OneNote, ktorého mesačné predplatné stojí 6,99 €, za čo používateľ dostane kapacitu 1 TB a prístup k niekoľkým ďalším aplikáciám.

Dôvodom k takejto zmene je zrejme finančná tieseň spoločnosti, kvôli ktorej začiatkom roka došlo k prepusteniu 129 zamestnancov. Spoločnosť totiž bola údajne celé roky nezisková a musí pristúpiť k vážnym zmenám, ktoré ju dostanú do zelených čísel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP