AKTUÁLNE: Teleskop Jamesa Webba je oveľa vážnejšie poškodený ako sme si mysleli
Aktualizované 19. 7. 2022 – Vesmírny teleskop Jamesa Webba je podľa všetkého poškodený viac, než sa na prvý pohľad zdalo a jedno zo zrkadiel je v stave, ktorý nie je možné úplne korigovať, informuje tlačová agentúra TASR.
V novej štúdii zverejnenej po tom, čo americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) minulý týždeň zverejnil zábery ďalekého vesmíru zhotovené práve Webbovým teleskopom, však bádatelia poukázali na problémy, ktoré sa podľa nich nedajú odstrániť.
„Na výkonnosť teleskopu majú len mierny vplyv, ktorý sa ešte nateraz nedá zmerať,“ uviedli vedci. Najviac sa však obávajú postupného zhoršovania stavu primárneho zrkadla v dôsledku zásahu mikrometeoridmi.
Vývojári pôvodne predpokladali, že teleskop by mohli zasiahnuť mikrometeoridy v priemere raz za mesiac. Prvé hodnotenie výkonu vesmírneho ďalekohľadu ukázalo, že stále pracuje na úrovni, ktorá prekonáva všetky požiadavky misie.
Napriek tomu, že životnosť Webbovho teleskopu je 20 rokov, strety s vesmírnymi telesami a kozmické podmienky budú podľa Forbesu postupne poškodzovať jeho zrkadlá a slnečný štít. Vedci sa v súčasnosti snažia monitorovať prítomnosť mikrometeoridov v blízkosti teleskopu a zistiť, ako zmierniť dôsledky prípadných stretov.
Aktualizované 9. 6. 2022 – Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) zasiahol mikrometeoroid a ako informuje The Verge, jedná sa o väčší objekt ako vedci pôvodne očakávali. Pri konštrukcii JWST sa s malými mikrometeoroidmi počítalo, keďže vyhnúť sa im na tomto mieste v kozme je prakticky nemožné.
Zrážka poškodila jedno z 18 primárnych zrkadiel, pričom je podľa odborníkov toto poškodenie detegovateľné. Zároveň však dodávajú, že celé observatórium naďalej funguje a napriek poškodeniu bude prekonávať očakávania.
Ako navyše dodáva NASA, nejde ani zďaleka o prvú kolíziu s kozmickým objektom a od svojho štartu narazili do JWST už najmenej štyri mikrometeoroidy. Zrkadlá sú skonštruované tak, aby podobné nárazy počas dlhoročnej prevádzky vydržali a aj v prípade poškodenia je možné chybu korigovať a vytvárať bezprecedentné snímky vzdialených kozmických objektov.
Pôvodný článok:
Dôležité vesmírne observatórium v podobe Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý sme dostali do kozmu počas vianočných sviatkov, zasiahne počas prevádzky vesmírny odpad, informuje Futurism. Počas živého vysielania na to upozornila NASA a ide o trochu iný vesmírny odpad, ako poznáme.
Neznamená to katastrofu
Vďaka svojej pozícii a veľkej vzdialenosti od Zeme, vyše 1 milión km, teleskopu nehrozí, že by ho mal zasiahnuť vesmírny odpad vyprodukovaný ľuďmi, ktorým sú zamorené najme nižšie obežné dráhy Zeme. Je na tom však o poznanie horšie kvôli meteoritom, ktorých je Slnečná sústava plná a tie najmenšie nemožno vôbec sledovať.
„Dôjde k nejakým malým zrážkam s mikrometeoroidmi. Viete, počas životnosti misie dôjde k nejakému poškodeniu zrkadiel teleskopu,“ vyjadrila sa Michelle Thaller, vedkyňa z Goddardovho strediska vesmírnych letov NASA.
Ako ale vysvetľuje Inverse, takéto poškodenie zrkadiel ešte neznamená koniec misie. S podobnými problémami sa totiž stretol napríklad aj Hubblov vesmírny teleskop a jeho schopnosť vyhotovovať úžasné a z vedeckého hľadiska veľmi dôležité snímky vesmíru to nijak vážne neovplyvnilo.
S poškodením počítali
Keď vedci toto majestátne pozorovacie zariadenie navrhovali a konštruovali, do výpočtu predpokladanej životnosti započítali aj potenciálne zrážky s mikrometeoroidmi. Práve jeho životnosť navyše zásadne narástla vďaka európskej rakete Ariane 5, informuje Ars Technica.
Tá ho vyniesla na orbitu tak presne, že sa jeho životnosť vyšplhá najmenej na 20 rokov, čo sa paliva pre udržiavanie orbity týka. Podľa pôvodného plánu mal pritom vydržať najmenej 10 rokov. Pred štartom mal teleskop k dispozícii 240 litrov hydrazínu (raketového paliva), ktorého minul na upravovanie svojej trajektórie a rýchlosti oveľa menej, než NASA predpokladala.
Aj keď je ale JWST pre vesmírnym odpadom ľudského pôvodu vďaka vzdialenosti od Zeme chránený, väčšina ostatných družíc či dokonca astronautov to isté povedať nemôže a to ani zďaleka.
USA sú v čistení orbity pozadu
Portál Space News upozorňuje na problémy s čistením obežnej dráhy, kde množstvo aktívnych družíc ohrozuje vesmírny odpad. USA sú podľa odborníkov v riešení tohto problému zásadne pozadu a dodávajú, že problémom nie sú gigantické satelitné konštelácie ako Starlink, ktorého služby pred pár dňami dorazili aj na Slovensko, OneWeb alebo mnoho ďalších, ktoré firmy ešte len plánujú.
Skutočnou hrozbou sú podľa nich už existujúce predmety, trosky a úlomky zničených satelitov. Tie vznikajú napríklad zrážkami starých satelitov, ich zlyhaniami alebo dokonca pri testoch protisatelitných zbraní, ako len nedávno dokázalo Rusko a ohrozilo tak nie len množstvo aktívnych družíc, ale tiež astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
„Poviem vám, Spojené štáty sú žalostne pozadu v porovnaní so zvyškom sveta. Je pre mňa strápňujúce počúvať o tom, ako ľudia hovoria o potrebe aktívneho systému na odstraňovanie vesmírneho odpadu a jeho kontrole, akoby to bolo čosi, čo je vzdialené desaťročia,“ vyjadril sa znepokojene Darren McKnight z LeoLabs, kalifornskej firmy monitorujúcej nízku obežnú dráhu Zeme (LEO).
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vedci ich nedokážu pochopiť. Našli najrýchlejšie hviezdy v našej Galaxii, môžu byť vesmírnymi loďami
Kam by ťa nasmeroval kompas vo vesmíre? Vedec z NASA odhalil, ktoré teleso je pre neho „severom"
Náš vesmír má trhlinu. Vedci našli „rozdvojenú" galaxiu, skrýva niečo, čo doteraz nikto nikdy nevidel
Obrovská nehoda vo vesmíre vydesila vedcov. Zachytili extrémnu zvukovú bombu, toto ju spôsobilo
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- VIDEO: Ľudí už nepotrebujú. Čína postavila diaľnicu pomocou AI robotov
- Každý ich miloval. TOP akčné filmy, ktoré čakajú pokračovania a ani si o tom nevedel
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- VIDEO: Ľudí už nepotrebujú. Čína postavila diaľnicu pomocou AI robotov
- Každý ich miloval. TOP akčné filmy, ktoré čakajú pokračovania a ani si o tom nevedel
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
Vznikli úplne inak, ako sme si mysleli. Nová simulácia odhalila veľké tajomstvo Marsu
Z jednoduchého nástroja urobia génia. Apple chce zmeniť Siri na nepoznanie, toto všetko zvládne
Bombardujú našu planétu od pradávna. Vedci našli dôkazy slnečných výbuchov na nečakanom mieste
Hackeri si vzali na mušku Čechov a Slovákov. Zaútočili na 95 % firiem, vieme, ako sa chrániť
Odhalili šialené praktiky podvodníkov. Meta vymazala milióny účtov, snažili sa všetkých oklamať
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené