Konkurenčné prostredie mobilných operátorov na Slovensku je malé, no o to silnejšie. Práve z toho dôvodu sa operátori predbiehajú, ktorý z nich ponúkne zákazníkom to najlepšie. Dlhšiu dobu sa rozpráva o nekonečných paušáloch, ktoré sú už v niektorých krajinách úplne bežné, no k nám akosi ešte nezavítali. To sa však zmenilo predstavením nových paušálov od O2. Ako reagujú zvyšní operátori?

Neobmedzené paušály má  zatiaľ len 4ka a O2

Včera sme informovali o troch nových paušáloch O2 v cenových hladinách 40, 50 a 60 €. Nekonečné O2 SMART Paušály v sebe spájajú niečo, čo sme tu ešte nemali. Je to kombinácia neobmedzených SMS a MMS správ, volaní a dát s dotáciou na nové zariadenie či predplatným vybranej aplikácie. Paušály sa líšia len prenosovou rýchlosťou, počtom predplatených aplikácií a samozrejme cenou.

Je potrebné poznamenať, že vôbec s prvým neobmedzeným paušálom však prišiel najmladší operátor 4ka. Ten má vo svojej ponuke paušál Sloboda Nekonečno+, ktorý obsahuje neobmedzené volania, SMS, MMS a dáta s atraktívnou cenou 22 € mesačne. 4ka jednoznačne vedie cenou, no v neprospech zohráva úlohu chýbajúca ponuka smartfónov či nízky objem dát v roamingu. Ten je na úrovni niečo málo cez 3 GB, pričom v O2 je to až medzi 19 a takmer 30 GB v závislosti od paušálu.

Koncom roka 2019 sme oslovili operátorov s otázkou, či môžeme neobmedzené paušály očakávať aj na Slovensku. Telekom sa prostredníctvom svojho hovorcu vyjadril, že neobmedzený paušál zatiaľ nie je v pláne ani na rok 2020. V podobnom duchu sa vyjadril aj Orange, ktorý si myslí, že vo svojich paušáloch poskytujú dostatočné objemy dát.

„Naše Go paušály obsahujú dostatočné objemy dát, sú nastavené podľa dátových potrieb zákazníkov. Zároveň, ak si zákazníci zoberú Go paušál v rámci balíka Love, môžu získať až 8-násobok extra mobilných dát navyše,“ vyjadrila sa v decembri 2019 pre FonTech.sk hovorkyňa spoločnosti Orange, Alexandra Piskunová.

kampan zadarmo od startitup
Telekom aj Orange idú na to rovnako

Z vyhlásenia operátora Orange vyplýva, že vlastné presvedčenie je jedna vec a trendy druhá. Tie sú už dlhodobo známe, a preto bolo len otázkou času, kedy sa do neobmedzených paušálov pustí aj ďalší slovenský operátor. Aj preto nás zaujímalo, či a ako budú reagovať operátori na novú ponuku od O2.

„Ku konkurenčným aktivitám sa nevyjadrujeme. Aktuálne máme v ponuke balík nekonečných dát v marci a apríli, ktorý môžu zákazníci bezplatne využívať,“ informoval FonTech.sk hovorca Telekomu, Michal Korec.

V Orange boli o niečo konkrétnejší. Aktuálne počas krízovej situácie bezplatne umožnili svojim zákazníkom aktivovať 10 GB dát alebo Nonstop dátový balík Čet. Svojim spôsobom ide o podobné riešenie ako v prípade Telekomu. Orange však dodáva, že už teraz má množstvo ich zákazníkov možnosť využívať dátovo neobmedzené internetové pripojenie za rozumné ceny.

„Zákazníci majú túto možnosť na základe využívanie Nonstop dátových balíkov, ktoré umožňujú skutočne nelimitovaný prístup k najpoužívanejším kategóriám, ako je video, hudba, sociálne siete, čet alebo napríklad navigácia. 

Naše produkty sa snažíme nastavovať tak, aby rast objemu predplatených dát kopíroval rast náročnosti aplikácií a stránok z hľadiska objemu prenášaných dát. Aj preto sme nedávno pridali dáta do programu Go 20 € a od programu Go 30 € môžu aktuálne zákazníci pri kúpe zariadenia získať 10 GB dát mesačne počas celej doby viazanosti.

Zároveň sme našim zákazníkom dali bonusové dáta aj pri službe Navzájom zadarmo, respektíve s balíkom Love. V podobnom trende budeme pokračovať aj v budúcnosti, už čoskoro predstavíme našim zákazníkom ďalšie benefity, ktoré im online komunikáciu a zábavu ešte viac zvýhodnia, dodala hovorkyňa spoločnosti Orange, Alexandra Piskunová.

Konkurencia nikdy nespí, dočkáme sa prekvapení?

Koniec koncov, obaja operátori poskytujú zákazníkom množstvo dát už teraz. Orange 10 GB dát a rôzne dátové balíčky zadarmo alebo Telekom dokonca až 1000 GB dát na celý mesiac (zatiaľ len marec a apríl) zdarma. Ak to však celé zhrnieme, môžeme povedať, že O2 vyslalo svojej konkurencii varovný signál a možno práve teraz začne skutočný boj o nových zákazníkov a pomyselná dátová revolúcia.

Operátor 4ka sa do uzávierky článku nestihol vyjadriť o prípadných zmenách fungovania paušálov ako reakciu na novinky konkurencie. V prípade odpovede budeme článok aktualizovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom