Nvidia aktuálne predstavila svoju novú grafickú kartu TITAN V. S parametrami 5120 CUDA jadier, 12 GB HBM2 VRAM pamäte a cenovkou približne 2550 eur sa môžeme tešiť na poriadnu beštiu.

Na konferencii NIPS predstavila Nvidia najnovší prírastok do rodiny grafických kariet Titan v podobe novučičkého TITAN V. Prichádza s najmodernejšou architektúrou Volta vyrobenou 12 nm výrobným procesom. Nový TITAN V exceluje hlavne v oblasti výpočtového spracovania pre vedecké simulácie. Jeho 21,1 miliárd tranzistorov dodáva celkový výkon 110 teraflopov, čo je 9-krát viac ako bol schopný vyvinúť jeho predchodca, avšak novinka si zachováva nižšiu energetickú náročnosť.

„Našou víziou pre Voltu bolo posunúť hranice výkonných výpočtových systémov a umelej inteligencie. S novou architektúrou procesora, inštrukciami, číselnými formátmi, pamäťovou architektúrou a procesorovými linkami sme prerazili do novej oblasti. S grafickou kartou TITAN V uvádzame Voltu do rúk výskumníkov a vedeckých pracovníkov z celého sveta. Nemôžem sa dočkať, keď uvidím ich prelomové objavy,“ povedal CEO spoločnosti Nvidia, Jensen Huang.

Bude to riadna beštia

TITAN V tak celkovo ponúka novú Volta GPU architektúru GV100, 12 GB HBM2 VRAM pamäte, 320 textúrových jednotiek a celkovo 5120 CUDA jadier. Okrem bežných CUDA jadier obsahuje karta aj 640 „tenzorových“ jadier v rámci GPU Volta určených pre maximálny výkon a deep learning umelej inteligencie.

Jadrá sú taktované na základnú frekvenciu 1200 MHz s boostom až na 1455 MHz. Aj pri takýchto náročných špecifikáciách vyžaduje karta len 8-pinový a 6-pinový konektor napájania pri spotrebe 250 W.

Nekompromisný výkon za nekompromisné peniaze

Spomínaná 12 GB HBM2 VRAM pamäť prichádza s dátovou rýchlosťou 1,7 Gbps spolu s 3072-bitovou zbernicou. To dodáva karte celkovú šírku pamäte 652,8 GB/s, čo znamená oveľa vyššiu rýchlosť ako v prípade predchádzajúcej karty TITAN Xp. Mnohých však bude najviac zaujímať cena. Ta bola stanovená na 3000 dolárov, čo je v prepočte približne 2550 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom