Pre cestovateľov je známe, že internet v lietadlách nie je vôbec samozrejmosťou a stále sa jedná skôr o prémiovú službu drahších letov. Navyše ani vtedy rýchlosť často nedosahuje minimálne požiadavky. Nad Európou majú ale letecké spoločnosti novú možnosť.

Spoločnosti Deutsche Telekom, Inmarsat a Nokia totiž prekonali posledný technologický míľnik vo vývoji prvej integrovanej siete EAN (European Aviation Network), ktorá kombinuje vysielanie satelitu a pozemných LTE staníc. Sieť, ktorá môže poskytovať internetové pripojenie „v oblakoch“, je tak pripravená pre komerčnú prevádzku.

Pozemnú sieť EAN tvorí približne 300 vysielačov inštalovaných vo všetkých 28 členských štátoch Európskej únie a tiež v Nórsku a Švajčiarsku. So stanicami spolupracuje satelit spoločnosti Inmarsat, ktorý bol do prevádzky uvedený v septembri 2017 a následne úspešne otestovaný. Internetové pripojenie vyskúšali počas niekoľkých letov, ktoré potvrdili veľmi sľubné vlastnosti novej technológie. Sieť má vo vzduchu poskytovať bezkonkurečnú latenciu na úrovni 100 ms. Zariadenia, ktoré umožnia príjem signálu je možné do lietadiel namontovať veľmi rýchlo, a to vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti.

Len pre letecké spoločnosti

Okrem nízkej latencie má byť silnou stránkou novej internetovej siete aj rýchlosť.

„Pasažierom v lietadle bude sieť EAN poskytovať neprerušované vysokorýchlostné  pripojenie, ktoré môže presahovať 75 Mbit/s na jedno lietadlo, pretože aerolinky sa o kapacitu nemusia deliť so žiadnym klientom mimo leteckého priemyslu,“ uviedol Milan Hába, riaditeľ rozvoja nového biznisu T-Mobile.

Spustenie komerčného pripojenia EAN pre leteckú spoločnosti je zrejme už len otázkou týždňov. Spoločnosť T-Mobile uvádza, že rýchly internet sa k cestujúcim v lietadlách dostane v prvej polovici roka. Ako jeden z prvých prepravcov má technológiu využívať British Airways, respektíve materská firma International Airlines Group. Pod túto spoločnosť patria aj leteckí prepravcovia Iberia, Aer Lingus a Vueling. Toto sú teda skvelé novinky pre cestovateľov v Európe a skúsenosti s internetovým pripojením v lietadlách by sa mohli výrazne vylepšiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom