Keď sme pred pár dňami priniesli správu o tom, že Microsoft vyvíja ďalší, v poradí už tretí webový prehliadač, išlo len o nepotvrdené, aj keď veľmi pravdepodobné dohady. Dnes je už však jasné, že skutočne sa tomu tak stane a nový prehliadač nie len že dostane nový engine, ale nebude viazaný len na systém Windows 10.

V priebehu rokov sa Edge stal pomerne obľúbeným nástrojom prehliadania internetu, no vždy sa tu vyskytovali problémy s kompatibilitou. A to hlavne čo sa rozšírení pre prehliadač týka. Priznáva to aj samotný Microsoft, ktorý už viac nehodlá investovať do vývoja niečoho, čo má malý podiel na trhu a potýka sa s problémami. Mnohí vývojári totiž pracujú na počítačoch Mac, kde však nemajú prístup k prehliadaču Edge a testovanie aplikácií preň bolo pre nich nočnou morou.

Napokon, Edge nikdy neoplýval ani vysokým podielom na trhu. Hlavným dôvodom je jeho viazanie na operačný systém Windows 10 a jeho aktualizácie boli viazané na aktualizácie systému. Ostatní používatelia tak viac menej nemali inú možnosť, ako použiť prehliadač od konkurencie.

Dostupný pre každého

Teraz je už oficiálne známe, že Microsoft presedlá na engine Chromium, čo je de facto dnešný štandard pre prehliadanie webov a vývojárov. Tento spôsob je jednoduchší ako by sa mal súčasný prehliadač optimalizovať tak, aby mohol bezproblémov fungovať na starších, prípadne iných operačných systémoch. Ako už tušíš správne, prechodom na Chromium bude nový prehliadač od Microsoftu fungovať aj na starších verziách Windowsu a taktiež aj na počítačoch s macOS. Týmto krokom plánuje Microsoft hlavne priniesť lepšie funkcie pre používateľov, ktoré im v súčasnom prehliadači mohli chýbať.

nový prehliadač
Zobraziť celú galériu (1)
@NeowinFeed/Twitter

Prečítaj si tiež
Posledné zbohom pre prehliadač Edge. Microsoft pracuje na alternatíve, ktorá bude ako Google Chrome

Hlavným cieľom je však vytvoriť taký prehliadač, ktorý by dokázal prilákať čo najviac ľudí. Zmeniť jeho engine nestačí, nakoľko je tu hneď niekoľko ďalších nástrojov na prehliadanie, ktoré ho taktiež využívajú. Microsoft tak bude musieť prísť s niečím skutočne iniciatívnym. Istotou je nový vzhľad a hovorí sa aj o prepojení s inými aplikáciami od Microsoftu. Či to bude stačiť, je ťažké povedať a všetko sa ukáže až po tom, čo si prehliadač vyskúšajú prví zákazníci a aký naň budú mať názor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom