Prehliadač Microsoft Edge sa po prvýkrát objavil pri predstavení operačného systému Windows 10. Malo ísť o alternatívu k neslávne známemu Internetu Explorer, ktorý bol častým terčom kritiky od používateľov. Aj keď šlo o dva rozdielne produkty, tak istá podobnosť tu bola. 

Microsoft Edge si však na rozdiel od staršieho súrodenca získal oveľa väčšiu priazeň publika. Väčšina však stále dáva prednosť konkurencii a to je možno dôvod, prečo sa spoločnosť Microsoft rozhodla pristúpiť k ráznemu kroku. Podľa správy má spoločnosť pracovať na ďalšom prehliadači, ktorý však bude úplne iný a to v tom, že bude založený na open-source projekte Chromium. Na ňom aktuálne beží najpoužívanejší prehliadač Google Chrome a taktiež aj Opera.

Jednoduchšia optimalizácia stránok a podpora viacerých rozšírení

V súčasnosti je Edge založený na engine EdgeHTML, čo však vytvára viacero problémov. Jedným z hlavným je komplikovanejšia optimalizácia stránok, nakoľko vývojári musia svoje weby zvlášť upravovať podľa potrieb prehliadača. To úzko súvisí aj s vytváraním rôznych rozšírení, ktoré výrazne napomáhajú pri práci v prehliadači, no pre Edge ich je v porovnaní s konkurenciou len minimálne.

Zobraziť celú galériu (0)
Twitter/@MicrosoftEdge

Microsoft preto vyvíja úplne nový prehliadač, ktorý bude bežať na populárnom engine Chromium a objaviť by sa mal už v nasledujúcej aktualizácii systému Windows. Jej označenie je 19H1 a prísť by mala v prvej polovici budúceho roka. Otáznikom však stále zostáva, či sa spoločnosť rozhodne predstaviť a implementovať do základu Windowsu aj tretí prehliadač, alebo sa jeden zo súčasných dočká výrazných zmien.

Prečítaj si tiež
Microsoft Edge môže s novou funkciou rapídne zvýšiť svoju základňu používateľov. Ponúkne ju ako prvý prehliadač vôbec

Pravdepodobnejšia je tretia možnosť, nakoľko sa hovorí o tom, že vývoj EdgeHTML je pozastavený a všetko úsilie sa teraz sústredí na nový projekt. Prehliadač Edge tak pravdepodobne už onedlho pôjde do dôchodku a na jeho miesto príde úplne nový. Prípadne ostane zachovaný jeho názov a pristúpi sa k len jeho úplnému prekopaniu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom