Prehliadač Microsoft Edge sa po prvýkrát objavil pri predstavení operačného systému Windows 10. Malo ísť o alternatívu k neslávne známemu Internetu Explorer, ktorý bol častým terčom kritiky od používateľov. Aj keď šlo o dva rozdielne produkty, tak istá podobnosť tu bola. 

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Microsoft Edge si však na rozdiel od staršieho súrodenca získal oveľa väčšiu priazeň publika. Väčšina však stále dáva prednosť konkurencii a to je možno dôvod, prečo sa spoločnosť Microsoft rozhodla pristúpiť k ráznemu kroku. Podľa správy má spoločnosť pracovať na ďalšom prehliadači, ktorý však bude úplne iný a to v tom, že bude založený na open-source projekte Chromium. Na ňom aktuálne beží najpoužívanejší prehliadač Google Chrome a taktiež aj Opera.

Jednoduchšia optimalizácia stránok a podpora viacerých rozšírení

V súčasnosti je Edge založený na engine EdgeHTML, čo však vytvára viacero problémov. Jedným z hlavným je komplikovanejšia optimalizácia stránok, nakoľko vývojári musia svoje weby zvlášť upravovať podľa potrieb prehliadača. To úzko súvisí aj s vytváraním rôznych rozšírení, ktoré výrazne napomáhajú pri práci v prehliadači, no pre Edge ich je v porovnaní s konkurenciou len minimálne.

Microsoft preto vyvíja úplne nový prehliadač, ktorý bude bežať na populárnom engine Chromium a objaviť by sa mal už v nasledujúcej aktualizácii systému Windows. Jej označenie je 19H1 a prísť by mala v prvej polovici budúceho roka. Otáznikom však stále zostáva, či sa spoločnosť rozhodne predstaviť a implementovať do základu Windowsu aj tretí prehliadač, alebo sa jeden zo súčasných dočká výrazných zmien.

Prečítaj si tiež
Microsoft Edge môže s novou funkciou rapídne zvýšiť svoju základňu používateľov. Ponúkne ju ako prvý prehliadač vôbec

Pravdepodobnejšia je tretia možnosť, nakoľko sa hovorí o tom, že vývoj EdgeHTML je pozastavený a všetko úsilie sa teraz sústredí na nový projekt. Prehliadač Edge tak pravdepodobne už onedlho pôjde do dôchodku a na jeho miesto príde úplne nový. Prípadne ostane zachovaný jeho názov a pristúpi sa k len jeho úplnému prekopaniu.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak