Tento najnovší počin Applu bol pre spoločnosť skvelým ťahom, ktorý jej pomohol zaujať zákazníkov a zároveň využiť to, čo sa „zvýšilo“ z 3-ročného iPhonu 8. Rozobratie oboch modelov už potvrdilo, že množstvo súčiastok je takmer identických a rozdiely medzi nimi sú len minimálne. Teraz poznáme aj cenu všetkých komponentov, ktoré sú pre iPhone SE 2020 ešte lacnejšie, ako boli pre známy iPhone 8, informuje PhoneArena.

Novú generáciu „lacného“ iPhonu SE pre rok 2020 už všetci zrejme dobre poznajú. Niektorými kritizovaný a inými zasa vychvaľovaný model spôsobil vo svete smartfónov množstvo kontroverzie.

Priniesol totiž niekoľko rokov starý dizajn, na ktorom sa prakticky zmenila len pozícia loga Apple, no do vienka dostal lepšiu výbavu s vyšším výkonom od prémiovejších iPhonov 11. S nižšou cenou, ktorá na Slovensku štartuje na 479 € za 64 GB verziu, môže zlákať mnohých záujemcov.

iPhone SE 2020 a iPhone 8 toho majú veľa spoločného. Výroba jedného však stojí menej

Je ale pravdou, že Apple pri návrhu tohto modelu nemusel stráviť veľa času, čo sa mu nakoniec aj skutočne vyplatilo. V nedávnom článku sme informovali o tom, že podobnosť mnohých komponentov, vrátane základnej dosky, modulov fotoaparátov, či batérie, je takmer identická. Množstvo súčiastok, ktoré sú vhodné do oboch modelov, pritom vôbec nie je zanedbateľné. To potvrdili experti z iFixit, ktorí ukázali, že množstvo súčiastok sa dá bez problémov zameniť aj z iPhonu 8.

Na ľavej strane starší iPhone 8, na pravej nový iPhone SE 2020 / Zdroj: iFixit

Nenechaj si ujsť
iPhone SE je rýchlejší ako najrýchlejšie Android smartfóny, odkazuje CEO Apple

V oboch smartfónoch sú tvarovo rovnaké batérie, displej, fotoaparát, slot pre SIM kartu, reproduktor, či Taptic Engine (vibračný motorček). Teraz sa však podarilo získať aj celkovú výrobnú cenu iPhonu SE.

Za všetky komponenty, konštrukciu a elektroniku, Apple zaplatí pri výrobe celkovo 217 dolárov, čo je takmer presne 200 €. Táto suma je pritom ešte o 18 % nižšia ako v prípade výroby iPhonu 8 pred 3 rokmi, informuje Nikkei Asian Review. Hoci je tak nový iPhone SE výrazne lacnejší, ako bol iPhone 8 v čase uvedenia na trh, dokáže na ňom Apple stále slušne zarobiť.

Fomalhaut Techno Solutions

Keďže spoločnosť neminula veľa na vývoj a testovanie, mohla ušetriť značné množstvo nákladov. Časť zisku putuje aj na marketing, no stále ide o skvelý strategický ťah zo strany tohto kalifornského giganta, ktorý dokázal zrecyklovať komponenty starého modelu a priniesť ich opäť na trh v zariadení, ktoré môže zaujať množstvo zákazníkov.

Apple sa pritom zameral na zvýšenie výkonu v tejto novinke, ktorá aj za zlomok ceny prináša procesor z omnoho drahších modelov. Na iPhone SE 2020 sme sa pozreli aj my v redakcii a všetky naše dojmy a skúsenosti sme zhrnuli v detailnej recenzii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom