Mnohí používatelia Android smartfónov stále čakajú na vytúženú aktualizáciu s novým Androidom 9.0 Pie, no Google už chystá novšiu verziu, ktorá príde na svet v lete. Tento pripravovaný operačný systém by mal byť ešte lepšou verziou s novými funkciami, no nie všetky z nich potešia. Google mal do kódu pre Android Q vložiť aj časť, ktorá mobilným operátorom prinesie väčšiu kontrolu nad využívaním dvoch SIM kariet v smartfónoch.

Na trhu sa začali Dual SIM smartfóny objavovať ešte pred mnohými rokmi, keď medzi prvými s nimi vyrukovali neznámi čínski výrobcovia. Postupne sa stali bežnou súčasťou aj ostatných modelov od známych spoločností, ktoré predávajú svoje smartfóny nielen v obchodoch s elektronikou, ale aj u operátorov. Práve tu majú modely s dvomi SIM kartami veľkú výhodu, pretože ponúkajú používateľovi možnosť využívať služby dvoch rôznych operátorov. To sa však môže s príchodom Androidu Q zmeniť.

Google si môže pohnevať majiteľov smartfónov s dvomi SIM kartami

Podľa zdrojových kódov má totiž Google umožniť v tejto novej verzii, aby operátori blokovali slot pre druhú SIM kartu, ak to bude potrebné. Týmto spôsobom tak môžu prísť smartfóny s touto konektivitou o najväčšiu výhodu, ktorú používateľovi ponúkajú. V praxi to môže znamenať, že ak bude v prvom slote využívaná SIM karta jedného operátora, druhý zrejme nebude môcť obsadiť karta od konkurencie. Dokonca sa môžu niektorí operátori rozhodnúť blokovať aj dcérske spoločnosti, ktoré využívajú tú istú frekvenciu.

Nenechaj si ujsť
Veľké odhalenie funkcií nového Androidu na videu: Toto všetko ponúkne ďalšia verzia

Na Slovensku by takéto zmeny znamenali, že v prípade, ak by sme mali v prvom slote SIM kartu napríklad od O2, druhý slot by mohol byť v prípade karty od Orange, alebo Tesco Mobile blokovaný. Týmto spôsobom by tak mohli používatelia prísť o kľúčovú vlasnosť Dual SIM smartfónov a vrhnúť sa do nákupu odblokovaných verzií, ktoré nie sú viazané na konkrétneho operátora. Tento scenár sa však môže odohrávať najmä v USA, kde mobilní operátori stále s obľubou blokujú svoje smartfóny, zatiaľ čo u nás sa od tohto „zlozvyku“ zväčša upustilo.

Zobraziť celú galériu (0)
Twitter/@manatweets

S touto funkcionalitou by mohol Google odradiť majiteľov Dual SIM smartfónov od aktualizácie na Android Q. Ten však má podľa doterajších správ priniesť aj niekoľko zásadných vylepšení, pričom by medzi nimi nemala chýbať ani kompletná tmavá téma systému. O ďalších funkciách sa môžeme dozvedieť viac v najbližších mesiacoch, pričom oficiálneho predstavenia Androidu Q sa pravdepodobne dočkáme v auguste. Ešte predtým by mal Google spustiť testovanie vývojárskych verzií, v ktorých sa odstránia prípadné nedostatky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom