Šikovným žurnalistom z portálu XDAdevelopers sa podarilo dostať k jednej z prvých zostáv pripravovaného  Androidu Q. Jeho príchod prinesie množstvo noviniek vrátane celosystémového tmavého režimu, zmien oprávnení a vstavaného desktop módu.

Žurnalistom z portálu XDAdevelopers sa podarilo nainštalovať jeden z prvých nadhľadov na pripravovaný operačný systém Android Q. Môžeme teda nahliadnuť do toho, čo pre nás Google v zákulisí chystá.

Celosystémový tmavý režim

Už v októbri 2018 sa objavila informácia, že Google pracuje na tmavom režime, ktorý bude súčasťou Androidu Q. Zatiaľ čo túto pôvodnú informáciu nebolo úplne možné overiť, zdá sa, že nadhľad Androidu Q nám ju potvrdzuje. V nastaveniach displeja sa totižto nachádza možnosť tmavého režimu, ktorý je možné zapínať automaticky podľa času alebo ho môžeš zapnúť permanentne.

Čo je však zaujímavosťou, v nastaveniach je možnosť vynútenia tmavého režimu. To znamená, že aj aplikácie, ktoré natívne tento režim nepodporujú, by mali byť zobrazované v tmavom režime. Takéto vynútenie napríklad spôsobilo zmenu na tmavý režim v aplikáciách ako Kiwi Browser či Google Chrome beta, zatiaľ čo na Facebooku nefungoval v tmavom režime úplne správne.

Zmena oprávnení

Android Q tiež ponúkne prepracované možnosti nastavenia oprávnení aplikácií. Po novom získa používateľ prehľad nad všetkými oprávneniami aplikácií a bude môcť zakázať aplikáciám napríklad prístup k lokalizácii, zatiaľ čo aplikácie budú bežať. Taktiež došlo k zmene oprávnení v osobitnom nastavení aplikácií, ktoré je prehľadnejšie. Celkovo tak používateľ získa lepší prehľad o tom, čo a aké oprávnenia daná aplikácia používa.

Desktopový režim

V developerských nastaveniach sa našla zaujímavá možnosť. Ide o vynútený desktopový režim, ktorý by mal preniesť obrazovku a ovládanie na sekundárny displej. Jedná sa však zatiaľ o experimentálny režim, ktorý sa pomocou redukcie z USB-C na HDMI nepodarilo rozbehnúť.

Ďalšie nastavenia

Android Q prináša v developerských nastavenia opäť veľa zmien. Z tých najhlavnejších pribudla podpora takzvaných „free-form“ okien. V praxi to znamená, že aplikácia sa bude dať minimalizovať a bude zobrazená v okne, ktorým sa dá ľubovoľne pohybovať a meniť jeho veľkosť. Okrem toho sa v nastaveniach nachádza možnosť vytvorenia skratky, respektíve odkazu na vstavaný rekordér obrazovky.

V developerských nastaveniach tiež existuje možnosť nastavenia aktuálnej tapety, ktorá sa zobrazí na Always on displeji. Pre hráčov pribudne možnosť voľby grafického driveru, ktorý sa bude nachádzať pod možnosťou nazvanou „Game Update Package Preferences“. Keďže ide o novú funkciu, zatiaľ nie je známe, čo presne zmena driveru prinesie. Ak si zvedavý, ako Android Q funguje v praxi, pozri si video nižšie, kde sa dozvieš viac informácií. Už teraz je ale jasné, že Android Q prinesie množstvo noviniek, ktoré urobia naše smartfóny opäť raz inteligentnejšie a prívetivejšie

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom