Google oficiálne zverejnil beta verziu nového Androidu 11. Beta verzia mala pôvodne prísť už minulý týždeň, no Google súcitil s rasovými nepokojmi v USA a presunul vydanie na dnešok. Beta zároveň značí stopku vývojárskym preview verziám.

Jednou z najzásadnejších funkcionalít poslednej aktualizácie je schopnosť vyhradiť si miesto v notifikačnej lište pre viaceré komunikačné aplikácie naraz. Rovnako Google v tejto oblasti predstavuje možnosť prideliť najvyššiu prioritu jednotlivým konverzáciám, vďaka čomu sa tieto správy môžu ukazovať na Always-on displeji alebo aj pri aktivácii módu Nerušiť.

Aktualizácia rovnako prináša nové API pre četovacie bubliny podobné tým z Messengeru, vďaka čomu budeš môcť odpovedať na správy prekrytím inej aplikácie bez potreby jej minimalizácie. Vylepšení sa dočkala aj obľúbená klávesnica Gboard.

Tá dokáže automaticky predpovedať text a emotikony pomocou strojového učenia nazvaného Federated Learning, ktorého výsadou je predpovedanie textu bez toho, aby Google nahliadal do konverzácie.

Nové kontrolné menu a zaujímavé zmeny v oblasti bezpečnosti

S narastajúcim počtom smart produktov v domácnosti si potrebu jednoduchosti ich ovládania uvedomuje aj Google. V Androide 11 tak podržaním tlačidla na zamykanie smartfónu môžeš vstúpiť do ponuky určenej len ovládaniu smart zariadení v domácnosti. V menu tak nájdeš možnosti k ovládaniu svetiel, teploty alebo na odomykanie dverí.

Zaujímavou funkcionalitou je aj špecifická sekcia v rámci tohto menu, dedikovaná platobným metódam alebo letenkám. Bude to veľmi podobný princíp fungovania ako má Apple vo svojej aplikácii Wallet (Peňaženka).

Zmenami si prešla aj sekcia ovládania médií. Vďaka týmto vylepšeniam je prepínanie medzi audio a video obsahom podstatne jednoduchšie a bez ďalších dodatočných zdržaní.

Ako je už zvykom, nová aktualizácia funguje ako obrovská bezpečnostná záplata potenciálnych hrozieb. Asi používateľsky najpríjemnejšou novinkou je možnosť povolit mikrofónu, fotoaparátu alebo GPS len jednorazovo pristúpiť k vybranej aplikácii.

Pri ďalšom spustení požiada aplikácia o povolenia opätovne. Čerešničkou na torte je potom automatické resetovanie všetkých bezpečnostných nastavení v rámci aplikácií, ktoré neboli využívané dlhšiu dobu.

Android 11 je v Beta verzii dostupný na zariadeniach Pixel 2 a novších už oddnes. Okrem vyššie popísaných vylepšení prináša aj Google Meet, nahrávanie obrazovky, vylepšené hlasové príkazy Voice Access, rodinný mód videohovorov Duo a ďalšie drobné funkcionality, ktoré pracujú v pozadí nového Androidu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom