Zábery z vesmírnych sond vždy prinášajú unikátny pohľad do útrob vesmíru. Ešte v roku 2011 sa na svoju púť vybral aj satelit Juno s cieľom skúmať záhady Jupitera. Vďaka tejto misii môžeme teraz nahliadnuť na nové fotografie najväčšej planéty našej slnečnej sústavy.

Úchvatné zábery zverejnila NASA v piatok, pričom sonda Juno ich nasnímala ešte 24. októbra, počas svojho deviateho blízkeho preletu Jupitera. Zasielanie údajov však bolo mierne spomalené Slnkom, ktoré sa istý čas nachádzalo priamo medzi Zemou a satelitom.

Spracovať ich môžu aj amatéri

Po doručení dát NASA zverejnila verejnosti raw zábery zo sondy, ktoré sú vytvorené s filtrami pre červené, zelené a modré svetlo, a infračervené žiarenie. Takéto údaje dovoľujú aj amatérskym vedcov, umelcom či fotografom kombinovať jednotlivé dáta a vytvárať na fotografiách rôzne farebné schémy. Súčasné zábery sú zväčša dielom dvojice vedcov Geralda Eichstädta a Seána Dorana.

Jupiter zábery zo sondy Juno
Zobraziť celú galériu (15)
NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran

Pól, búrka aj vzdialený mesiac

Juno sa okrem severného či južného pólu, podarilo na Jupiteri zachytiť aj jednu z ôsmych obrovských búrok, ktoré  sa planétou preháňajú. Búrka s názvom „String of Pearls“ vytvára na záberoch výrazný vír s bielym profilom. Sonda zhotovila dané snímky z výšky viac ako 33 000 kilometrov nad Jupiterom. Zachytila dokonca aj vulkanický mesiac s názvom Io.

Nenechaj si ujsť
SpaceX je budúcnosť ľudstva pri letoch do vesmíru: Toto sú najkrajšie fotografie

Ďalší, v poradí už desiaty prelet Juno v blízkosti najväčšej planéty našej slnečnej sústavy, je naplánovaný na 16. decembra. Kým sa však tak stane, vychutnaj si všetky unikátne zábery z nedávnej misie, ktoré nájdeš v našej galérii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom