Umelá inteligencia v posledných rokoch rýchlo naberala na obrátkach a inak tomu nebude ani tento rok. Nie nadarmo Microsoft opakovane označuje rok 2018 ako „rok umelej inteligencie“.

Obdivovateľov Microsoftu počas nedávnej udalosti CES určite prekvapilo, že jeho digitálna asistentka Cortana na nej chýbala. Redmondský gigant na to ale má dobrý dôvod. Pozornosť nadšencov totiž upriamil na úplne novú umelú inteligenciu.

Svoju prácu odvádza lepšie ako človek

Odnož Microsoft Research Asia v blogovom príspevku oznámila, že vyvinula novú umelú inteligenciu, ktorá si dokáže prečítať článok a potom odpovedať na otázky z neho ako človek. Dokonca ešte lepšie. Podľa Stanford Question Answering Dataset (SQuAD) totiž ľudia dosahujú v ExactMatch teste skóre okolo 82.304. Umelá inteligencia od Alibaba ale dosiahla v rovnakom teste skóre až 82.440 a Microsoft sa pýši so skóre 82.650.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia Google vytvorila dokonalejšiu podobu samej seba, bez zásahu ľudí

Spoločnosť ale uvádza, že v tomto stave nechce zostať a spracovávanie prirodzeného jazyka bude vylepšovať. Chce napríklad dosiahnuť, aby umelá inteligencia odpovedala na nadväzujúce otázky.

„Napríklad, spoločnosť Microsoft pracuje na spôsoboch, akými môže počítač odpovedať nielen na pôvodnú otázku, ale aj ďalšie nadväzujúce otázky. Predstavte si, že ste sa systému opýtali: ,V akom roku sa narodila nemecká kancelárka?‘ Následne sa jej môžete opýtať – V akom meste sa narodila?‘. Chceme dosiahnuť, aby umelá inteligencia pochopila, že sa rozprávate o tej istej osobe, a aby vedela odpovedať na takúto nadväzujúcu otázku.

Hľadáme tiež spôsoby, akými môžu počítače vytvárať prirodzené odpovede, keď to vyžaduje informácie z niekoľkých viet. Napríklad, ak sa počítača opýtate: ,Je John Smith občanom Spojených štátov?‘, odpoveď by mohla byť takáto: ,John Smith sa narodil na Havaji. Tento štát je v USA‘,“ uviedol Microsoft v blogu.

Aj keď Microsoft ešte čelí mnohým výzvam, umelú inteligenciu už začína uplatňovať v reálnej prevádzke. Do vyhľadávacieho nástroja Bing totiž už v súčasnosti integruje staršie verzie tejto umelej inteligencie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom