banner-pixel
Už dlhšiu dobu sa mnohí vývojári snažili vyvinúť nástroj, ktorý by bol schopný zmenšiť veľkosť fotografií tak, aby sa ich kvalita neznížila. Technológia sa postupom času síce vylepšovala, no stále boli pri vývoji tohto nástroja problémy, ktoré bránili tvorcom posunúť sa ďalej. Všetko časom vyriešil Google, ktorý teraz dokáže vďaka špeciálnej kompresii znížiť veľkosť obrázkov pri zachovaní ich kvality.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Prvé pokusy o kompresiu fotografií nešli podľa plánu a vývojári sa tak poriadne potrápili, kým dokázali priniesť svetu nástroj, ktorý zmenší veľkosť obrázkov až o 75 %. Zmenšenie veľkosti obrázku o 3/4 je poriadny úspech, pretože v začiatkoch vývoja sa darilo zainteresovaným skresať veľkosť iba zhruba o 30 %. Nový nástroj s názvom RAISR priniesol na svet Google ešte v polovici minulého roka a pri jeho vytváraní spolupracoval s Cornellskou Univerzitou. Táto novinka funguje na princípe prevzorkovania fotografií, vďaka čomu je možné zmenšiť aj ich veľkosť.

raisr-e1484390766665zdroj fotografie: Google

TIP: Vieš, čo všetko ponúka Google? Toto je 17 produktov a služieb, ktoré väčšina z nás ani nepozná

Pre porovnanie je k dispozícií aj obrázok, ktorý je stále rovnako kvalitný, no jeho kilobajty sa zmenšili až o 75 %. Po niekoľkých ďalších mesiacoch plných úprav bol Google odhodlaný priniesť plnohodnotný nástroj RAISR, ktorý chce zakomponovať do svojich služieb. Tým sa ušetrí mnoho miesta a používatelia zároveň pri prehliadaní fotografií spotrebujú menej mobilných dát. Túto novinku už spoločnosť implementovala do Google+, ktorý ako prvý okúsi systém RAISR a do ďalších služieb zavíta novinka už čoskoro.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
8%
Páči sa mi to
92%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]