Každoročný meteorický roj Lyridy sa čoskoro opäť ukáže na nočnej oblohe vo svojej plnej kráse. Roj je pravidelne aktívny približne od 16. do 25. apríla, no svoj vrchol, kedy bude najlepšie pozorovateľný voľným okom, bude mať už onedlho. Lyridy budú najlepšie viditeľné pred úsvitom a na nočnej oblohe sa objavia ešte a vo večerných hodinách. Pozorovanie nenaruší ani jas Mesiaca, informoval portál Space.

Meteorický roj Lyridy je na nočnej oblohe možno pozorovať každoročne zhruba od polovice apríla, a preto sa často prezývajú aj Aprílové Lyridy. Podľa NASA sa objavujú už vyše 2600 rokov a rovnako ani tento rok nebude výnimkou.

V minulosti boli výraznejšie. Tentokrát budeme mať možnosť pozorovať úkaz na oblohe už dnes v noci z 21. na 22. apríla. Roj bude na oblohe viditeľný v noci pred polnocou, no najlepšie podmienky na jeho pozorovanie majú byť nadránom.

Pre pozorovanie budú tento rok ideálne podmienky

Počas vrcholu tohto roja bude možné vidieť na oblohe až 20 meteoritov hodinu, ktoré budú prelietať rýchlosťou 48 km/s, uvádza Európske južné observatórium. Pozorovaniu nebude prekážať ani Mesiac na oblohe, ktorý bude mať v tomto období slabý jas a bude v nove. Pre čo najlepšie podmienky pre pozorovanie je najlepšie vyhnúť sa mestskému svetelnému smogu a pozorovať Lyridy v úplnej tme bez rušivých elementov.

Ilustračný/Pixabay

Pozorovať meteorický roj bude možné aj v dnešných nočných hodinách, kedy sa na oblohe budú objavovať prvé viditeľné a dlhotrvajúce meteority.

Hoci sa odhaduje, že pri vrchole pozorovania sa objaví za hodinu až 20 meteoritov, ďalšie vyjadrenia odborníkov sú skeptickejšie a podľa nich môže byť pri vrchole viditeľných 10 meteoritov za hodinu. Roj však každých niekoľko desiatok rokov dosahuje najväčší počet prelietajúcich meteoritov, ktorých môže byť za hodinu aj 100.

Atraxarta/Flickr

Nenechaj si ujsť
Nad Slovenskom prelietavajú Muskove satelity Starlink. Takto zistíš dôležité informácie a presný čas preletu

V minulosti mohli takéto množstvo pozorovať v USA, Japonsku či Grécku, no aktuálne nie je pre rok 2020 predpoveď, ktorá by naznačovala taký veľký meteorický roj Lyridov.

Meteority by mali na oblohe vychádzať neďaleko pozorovateľného súhvezdia Lýra „blízko“ hviezdy Vega, ktorá je od neho vzdialená 25 svetelných rokov. Ide však len o približné zarovnanie. Pre pozorovanie nie je nutné presne identifikovať polohu súhvezdia a roj sa bude objavovať v rôznych častiach nočnej oblohy.

Odkiaľ Lyridy pochádzajú?

Jedná sa o meteority tvorené prachom a horninami. Celý jav pritom podľa SAV súvisí s kométou P/Thatcher, ktorá obehne okolo Slnka raz za 415 rokov. Naposledy bola kométa viditeľná zo Zeme v roku 1861.

JPL Small-Body Database

Očakáva sa, že najbližšie ju bude možné pozorovať až v roku 2776. Práve časti tejto kométy budú „bombardovať“ vrchnú atmosféru Zeme aj v týchto dňoch rýchlosťou až 110 000 km/h, informuje EarthSky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom