Dubajské EXPO je v plnom prúde a určite si zachytil, že silné zastúpenie je má aj Slovensko. Vystavujeme tam najmä vodíkové technológie, vrátane konceptu vodíkového superšportu a vodíkového autobusu, na ktorom spolupracovala Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach s firmou Rošero.

Ako ale upozorňuje Startitup, pozornosť celého sveta upútalo oveľa viac z vystavovaných služieb a konceptov.

Viper SD4 patrí k najbezpečnejším lietadlám v Európe

Zaujali aj ultraľahké športové lietadlá z dielne prešovskej firmy Tomark Aero, ktoré v minulosti dostali niekoľko ocenení a lietajú v Škandinávii, na Novom Zélande či v USA.

Jeden z ich modelov, Viper SD4, sa môže pýšiť veľkou bezpečnosťou. Dokonca získal ako prvé lietadlo na Slovensku a zároveň ako jedno z mála lietadiel v Európe typový certifikát Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva EASA.

Dizajn lietadla Tomark Viper SD4 robí lietadlo vhodné pre skúsených  aj začínajúcich pilotov. Poskytuje tiež vysoko pokročilé letecké navigačné a komunikačné monitorovacie systémy. Okrem toho sa posádka lietadla môže spoľahnúť na záchranný padákový systém pre celé lietadlo (AEPS), aký má napríklad aj známejší Aeromobil.

Slovenský dolnoplošník je najrýchlejším lietadlom na svete vo svojej kategórii

Úspech zožal aj dolnoplošník Ultralight Shark od Shark Aero, ktorý sa pýši titulom najrýchlejšieho lietadla na svete vo tejto už pre niekoho prekonanej kategórii. Priemerne letí rýchlosťou 250 km/h, pričom rekord drží Francúz Eric Barberini, ktorý s ním dosiahol rýchlosť až 303 km/h.

Slovakia Expo Dubai 2020

Shark bol vyvinutý na základe 100-ročných česko-slovenských skúseností a tradícií v leteckom priemysle. Jeho inovatívny dizajn, ostrá optimalizovaná aerodynamika a moderné technológie zaručujú maximálnu rýchlosť cez 300 km/h, dolet až 2 500 km a výdrž vo vzduchu 12 hodín.

Slovakia Expo Dubai 2020

Zaujal aj letecký softvér či simulátor

K lietadlám nevyhnutne patrí aj navigačná technika. Tá z našich končín nechýba ani na EXPO Dubai.

Slovenská spoločnosť NG Aviation vyvíja softvérový produkt umožňujúci využívať AIXM 5.1 digitálne dáta na riadenie letovej prevádzky. Vďaka tomuto produktu je riadenie letovej prevádzky bezpečnejšie a efektívnejšie. Prispieva tiež k znižovaniu emisií a k celkovému zvýšeniu prepravných kapacít na letiskách a leteckých trasách.

V roku 2016 dostala firma NG Aviation ocenenie ESA BIC v Prahe, čím získala oficiálnu podporu Európskej Vesmírnej Agentúry (ESA).

Slovakia Expo Dubai 2020

Veľmi obľúbeným exponátom v Slovenskom pavilóne je aj letový simulátor od firmy Virtual Reality Media. Vyhľadávajú ho všetky vekové skupiny návštevníkov.

Spoločnosť Virtual Reality Media so sídlom v Trenčíne sa špecializuje na simulátory letovej a pozemnej techniky. Počas viac ako 25-ročnej činnosti dodala výcvikové simulátory klientom na piatich kontinentoch, vrátane letectva USA.

VRM simulátor prezentovaný na Expo Dubaj využíva inovatívne digitálne simulačné technológie, 3D vizualizácie, výkonné grafické stanice a interaktívne systémy, ktoré umožňujú globálny letecký výcvik blížiaci sa podmienkam v reálnom svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú