Včera oslávila hra Counter Strike od vývojára Valve svoje 20. výročie. Ide o jednu z mála hier, ktorá sa v rôznych adaptáciách udržala až dodnes. Ide pritom o jednu z najviac hraných hier, v ktorej sa odohrávajú celosvetové turnaj dotované stovkami tisícami dolárov. 

Hra Counter Strike vznikla pôvodne ako rozšírenie pre inú hru, konkrétne Half-Life. Stala sa však natoľko populárnou, že postupne vznikali ďalšie aktualizácie a vylepšenia. Hra sa stala samostatnou jednotkou a počas celého jej pôsobenia si dokázala udržať veľmi silnú základňu hráčov, pričom ju hrali ako mladí, tak aj starší. Nebola to však jediná hra, ktorá patrila medzi favoritov v období tesne pred miléniom. Spomeňme si v krátkosti na tie najznámejšie.

Team Fortress Classic

Dátum vydania: 7. apríl 1999

Rovnako ako Counter Strike, tak aj táto hra patrí do dielne vývojárov z Valve a taktiež prežila až dodnes. Aj keď už nie vo svojej súčasnej podobe. Princíp hry však ostal zachovaný. Aj dnes ide o jednu z najlepších fps multiplayerových strieľačiek a preto niet divu, že sa drží na popredných priečkach v počte aktívnych hráčov. Je to však už 12 rokov, odkedy vyšlo na trh pokračovanie v podobe Team Fortress 2 a hoci sa hráči roky dožadujú pokračovania, je veľmi málo pravdepodobné, že sa tak vôbec stane (rovnako ako v prípade série Half-Life).

Age of Empires II: The Age of Kings

Dátum vydania: 30. septembra 1999

Klasika medzi stratégiami. Túto hru hral zrejme každý z nás, nakoľko rôzne adaptácie sa vyskytovali aj v podobe JAVA hier. Druhý diel pokrýva tisícročie od pádu Ríma po koniec vrcholného stredoveku, skrz neho hráč vedie jednu z trinástich silných civilizácií. Úlohou hráča je rozvíjať svoj národ zo skromných začiatkov, až po svetovú veľmoc. To všetko pomocou hromadenia bohatstva, vojen, obchodovania a diplomacie až po postavenie a ubránenie divov sveta.

Quake III Arena

Dátum vydania: 2.decembra 1999

Quake 3 Arena je tretí diel najznámejšej a komerčne najúspešnejšej série 3D akčných hier všetkých dôb. Na tú dobu išlo o veľmi dobré spracovanie 3D prostredia, ktoré bralo dych animáciami a dynamike meniacich sa scén. Ide hru, ktorá historicky patrí medzi tie najviac hrané a o popularite svedčí aj množstvo turnajov, ktoré sa odohrali vo svete.

Unreal Tournament

Dátum vydania: 26. novembra 1999

Hra sa dala hrať online aj offline a odohrávala sa vo vesmírnom prostredí, ktoré bolo pre viacerých z nás úchvatné. Dostupných bolo viacero režimom hrania (capture the flag, domination, deathmatch…), takže hranie ťa nikdy nenudilo. Zaujímavosťou pre niekoho môže byť, že za jej vývojom stojí štúdio Epic Games, ktoré na trh prinieslo Fortnite – fenomén tohto desaťročia.

Tomb Raider IV: The Last Revelation

Dátum vydania: December 1999

Lara Croft sa znovu vracia do Egyptskej hrobky, aby našla Horusa, egyptského boha, ktorý je schopný zastaviť boha zla Seta, ktorý rozpútal apokalypsu. V hre si mohol navštíviť zaujímavé egyptské miesta – Káhiru, Karnak, Gizu, Údolie kráľov a Alexandriu. Ide o veľmi dobre spracovanú adventure hru, ktorá rovnako ako aj niektoré vyššie spomenuté hry, tak aj tu sa titulu dostalo viacero adaptácii, pričom ich je celkovo až 30!

Netreba zabúdať na Playstation

Vyššie spomenuté tituly boli určené hlavne pre hranie na počítači. Nemenej obľúbená bola v tej dobe ale aj konzola Playstation, vtedy ešte len prvá generácia. Aj na nej sme si mohli vyskúšať niekoľko veľmi kvalitných hier. Medzi tie najznámejšie určite patrí Gran Turismo 2, Tony Hawk’s Skateboarding, Driver či Crash Team Racing. Tieto hry taktiež oslavujú svoje 20. výročie a hoci je to pre hry veľmi dlhá doba, pri odmyslení grafického spracovania ide aj dnes o veľmi kvalitné hry, ktoré by si bez problémov našli svojich hráčov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom