Komiksová udalosť roka. Nový Spider-Man: No Way Home sa inak ani označiť nedá. Už prvý trailer k filmu pokoril rekord v sledovanosti, ktorý dovtedy za prvých 24 hodín držal Avengers: Endgame.

Aj keď sme za uplynulých 12 mesiacov mali možnosť vidieť viaceré očakávané filmy od Marvelu či DC, neboli to Justice League Zacka Snydera, The Suicide Squad, Venom a ani Eternals, na ktoré sa svet tešil najviac. Tým najväčším lákadlom bolo práve vyvrcholenie pavúčej trilógie ako predčasný vianočný darček od režiséra Jona Wattsa.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Dôvodov na to bolo hneď niekoľko – Peter Parker ako Spider-Man je bezpochyby jedným z najobľúbenejších superhrdinov vôbec, film otvára dvere do nových vesmírov, už dlhšiu dobu boli potvrdení ikonickí záporáci z predošlých Spider-Manov a pošuškávalo sa aj o prítomnosti hercov Tobeyho Maguiera a Andrewa Garfielda, ktorý si Spider -Mana v minulosti zahrali.

Slovami Toma Hollanda, aktuálneho pavúčieho muža: „Fanúšikovia ani zďaleka nie sú pripravení na to, čo sa chystá!“.

Aj preto sme si v redakcii premiéru nemohli nechať ujsť, zašli sme k susedom do Česka a tak máme odpoveď na to, či išlo len o tradične silné reči, alebo sme skutočne svedkami prelomového komiksového zážitku.

TMDB

Prepojený svet viacerých vesmírov

Už sme si zvykli, že Marvel svoj vesmír poctivo buduje a prepája, ako sa len dá. So Spider-Man: No Way Home ale zašiel ešte ďalej a budovaním multiversa si otvoril dvere k nekonečným možnostiam. Pomohli mu v tom aj tohtoročné seriálové projekty Loki a What If…?, ktoré s konceptom viacerých vesmírov začali. Vďaka tomu sme na plátne mohli vidieť hneď niekoľko postáv patriacich do éry pred univerzom, ako ho poznáme teraz.

Ešte pred uvedením staronových postáv muselo dôjsť k vyriešeniu nepríjemnej situácie z predošlého Far From Home, kedy Mysterio (Jake Gyllenhaal) odhalil Spider-Manovu identitu celému svetu a zároveň mu dopomohol k štatútu zločinca stojaceho za vraždou. Silný začiatok sa líši od predošlých dvoch častí vážnosťou situácie aj dospelejším vyobrazením problémov, ktorými si musí maskovaný hrdina prechádzať. Že nebude trpieť len on, ale aj jeho blízky mu dôjde už čoskoro po začatí nového filmu a je tak nútený uchýliť sa k zúfalému riešeniu.

© Marvel Studios

Návšteva Doktora Strangea (Benedict Cumberbatch) s prosbou o vymazanie spomienok ľudí na jeho identitu sa ale zvrtne a začnú sa diať zvláštne veci. Až po túto chvíľu pôsobí film veľmi uponáhľane, nakoľko sa musel vysporiadať s pomerne zložitou situáciou prameniacou z predošlej snímky. Zároveň ale baví svojím typickým humorom, interakciami postáv aj absurdnosťou niektorých scénok.

Staré-známe tvára

Až potom prichádza na rad predstavenie záporákov, ktorí sú na scénu dávkovaní postupne a relatívne bez nápadu. Doktor Octopus (Alfred Molina) a Goblin (Willem Dafoe) našťastie hrajú prvú ligu a dostávajú aj tie najlepšie a najsilnejšie nostalgické scény prameniace z kultu prvého Spider-Mana od Sama Raimiho. Práve oni dávajú opäť pocítiť obrovský rozdiel medzi zapamätateľnými antagonistami a tými druhými, ktorými sú komiksy nielen v MCU presýtené.

© Marvel Studios

Zvyšok záporákov pochádzajúcich z Amazing Spider-Mana je mierne „upozadených“ a často pôsobia len do počtu. Najväčšiu porciu si z nich pre seba ukrajuje Jamie Foxx a jeho Electro, aj to len preto, že má herec v Hollywoode dnes už pomerne veľké meno, na rozdiel od jeho menej známych kolegov Rhyza Ifansa (Lizard) a Thomasa Hadena Churcha (Sandman).

Spolu s nimi dochádza k výkyvom v tempe filmu a objavia sa aj hluchejšie miesta zachraňované často len vtipom, prípadne výplňovou akciou. Wattsovi sa ale darí pracovať s New Yorkom a využívať jeho atmosféru na to, aby postupne navodzoval čoraz temnejšiu atmosféru plynúcu z reálnych dôsledkov rozhodnutí postáv.

Holland a Zendaya konečne na rovnakej vlne

Kde ubrali čas na obrazovke obľúbeným postavám Happymu a tete May, tam pridali väčšiu nálož najväčšiemu Spider-Manovmu neprajníkovi J. Jonah Jamesonovi, ktorého uštipačné poznámky bavia rovnako aj po rokoch.

Dostane sa aj na MJ (Zendaya), ktorá konečne vykazuje s Hollandom známky chémie a, paradoxne, je to Ned (Jacob Batalon), Parkerov najlepší priateľ, komu by prospelo menej priestoru a zbytočne by tak nemusel za každú cenu pôsobiť vtipne. Na druhej strane poteší, že postavy už nie sú len do počtu – aktívne sa zapájajú do riešenia problémov, dodávajú im dynamiku a rozmanitosť.

© Marvel Studios

Kvôli veľkému počtu postáv sa na druhú koľaj dostáva napríklad Doktor Strange. Stojí síce za vzniknutou situáciou, ale je vidieť, že niekde sa jednoducho muselo strihať viac. Pre Cumberbatcha ide skôr o oddychovú úlohu, takže sa s herectvom trápiť príliš nemusí a scény s ním sú postavené na kombinácii akcie s vtipom.

Nič to však nemení na dôležitosti jeho postavy, ktorá si svoje splnila, pripravila si pôdu na očakávaný film Doctor Strange in the Multiverse of Madness a rozohrala poriadne veľkú partiu.

Je škoda, že sa tvorcovia viac nepohrali s núkaným vzťahom mentor-učeň, respektíve Strange a Spider-Man. Príležitosti k tomu mali, no namiesto toho uprednostnili ťažký fanservis, ktorý začne naplno šliapať až v druhej polovici filmu. Sú to však len malé nedostatky, ktoré nijak zvlášť nenarúšajú kontinuitu či zábavnosť nového filmu, ktorý je po všetkých stránkach veľkolepou skúsenosťou. 

TMDB

Humor nadovšetko a gradujúce emócie

K Spider-Manovi s Tomom Hollandom už neodmysliteľne patrí humor vezúci sa na detinskejšej a jednoduchšej vlne a No Way Home nie je výnimkou. Neustále hašterenie postáv, tragikomickosť, menej či viac predvídateľné repliky a rýchle tempo – to všetko má osobitý štýl podobne, ako majú svoj typ humoru Guardians of the Galaxy.

Ani to ale tvorcom nezabránilo, aby trilógiu zakončili prerodom Spider-Mana z chlapca na mladého muža, ktorého rozhodnutia nemusia byť vždy správne, ale prevezme za ne plnú zodpovednosť aj za cenu vlastnej obete. Pretože s „veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť“.

Výrok definujúci smerovanie postavy potešil, podobne ako veľa ďalších narážok na predošlých Spider-Manov. Množstvo easter-eggov je vynikajúcich a tešia o to viac, že vychádzajú z nostalgie. To srdiečko tam je jednoducho poznať a je veľmi odbzbrojujúce. Menej šťastia mal režisér Watts pri akčných scénach, najmä tých dlhších a masívnejších. Keď sa hrá s dvomi, maximálne tromi postavami, funguje to a je cítiť sviežosť materiálu.

© Marvel Studios

Nabitá akcia, zabité scény

Potýčka v Mirror Dimension je pastvou pre oči, hýri nevideným a strieda jeden lepší záber za druhým. Parker navyše po dlhom čase predvedie aj svoje vedecké vlohy, pre ktoré si ho (okrem iného) obľúbil aj Iron Man.

Stret Goblina so Spider-Manom je zasa kľúčovým pre vyvrcholenie a teší temnotou aj zlomyseľnosťou pre Spider-Mana tak netypickou. Akcie sú priehrštia a čo nedokázali doladiť pri písaní scén zachraňuje vynikajúca kamera zachytávajúca Spider-Mana z najrôznejších uhlov s herným feelingom. Dokonca sme mali konečne možnosť v plnej paráde vidieť a počuť aj Peterov pavúčí zmysel.

O čosi horšie je to s veľkolepým finále, ktoré sa opäť nevyhlo škatuľke „dáme to tam, lebo to tam musí byť“. Z hľadiska akčnej choreografie sa pozeráme na naháňačku a deštrukciu historickej pamiatky, ale No Way Home má oproti ostatným sólo komiksovkám výhodu v zahrnutých a fungujúcich emóciách, ktorými je film prešpikovaný a v závere z toho ťaží najviac. K tomu do veľkej miery prispieva aj rozhodnutie spraviť film drsnejší a bojové scény krvavejšie, čo rozhodne kvitujeme. 

© Marvel Studios

Zendaya, Dafoe aj Holland ukazujú, ako sa do blockbusteru pridáva potrebná hĺbka vychádzajúca z vnútornej bolesti postáv. Tentokrát sa mimoriadne vydarila aj hudba – superhrdinské motívy sú zreteľné, výborne dopĺňajú akciu aj pomalšie časti a, čo je veľmi podstatné, soundtrack konečne nie je prepálený.

Fanservis, aký sme tu ešte nemali

Či je Spider-Man: No Way Home prelomový? Rozhodne áno a to aj napriek menším nedostatkom s konzistenciou alebo niektorým nasilu pôsobiacim scénam. Ponúka zatiaľ najdospelejší pohľad na pavúčieho superhrdinu, prekypuje emóciami a šikovne pracuje s multiversom.

TMDB

Veľké množstvo postáv zvláda relatívne dobre ukočírovať a vsádza na neskutočne silný fanservis, ktorý sa bez spoilerov len veľmi ťažko opisuje, ale nádherne prepája minulosť so súčasnosťou. Holland so Zendayou hrajú v rámci Spider-Mana lepšie než kedykoľvek predtým a Molina s Dafoemom v pozícii ich ikonických postáv vnášajú do filmu dávku poriadneho záporáctva, na akú sme zvyknutí už od Vultura a Mysteria.

Je až neuveriteľné, ako veľa vtipu sa dá do filmu vtesnať, aby stále pôsobil vážne a riešil existenčné otázky bytia superhrdinom. A aby toho nebolo málo, nový Spider-Man je pretkaný akciou od začiatku do konca, ktorá až na niekoľko slabších chvíľ nádherne graduje a ponúka aj pamätné súboje, menovite napríklad Mirror Dimension alebo uvedenie Molinu ako Doktora Octopusa.

© Marvel Studios

Dvojica potitulkových scén aj tentokrát stojí za to a ukazuje, že plány so značkou sa dajú robiť aj na roky dopredu. Nielen že to Marvelu funguje, on je v tom bezkonkurenčný priekopník! Budúcnosť vyzerá výborne a Tom Holland sa objaví minimálne v troch ďalších Spider-Man filmoch.

Už teraz sa z detinskej tematiky s gráciou posúva k precitnutiu z dospelosti a pod maskou superhdinu sa odohráva boj, na ktorého vyvrcholenie čakajú milióny zvedavých fanúšikov. Aktuálne najlepšie rozbehnutou komiksovou sólovkou je bezpochyby Spider-Man a nechýba veľa, aby sa z neho stala ikonická a ucelená 6-dielna franšíza.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú