Jedna scéna z novej marvelovky obzvlášť zostane v pamäti. Je načrtnutá aj v traileri, ale ak nechceš ani za omrvinku spoilerovosti, radšej úvodný odstavec preskoč.

Nad Hirošimou sa vznáša atómový hríb. Burácajúci obraz je vcelku efektný. Eternal Phastos, ktorý je akýmsi „mechanikom“ či vynálezcom v tíme Večných, následne krátko po zhodení bomby Little Boy, prechádza spustošeným japonským mestom.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Narieka nad ľudskou tragédiou, v pozadí svieti skelet ikonickej budovy s kopulou, ktorú pred malou chvíľou zmietla atómová katastrofa. „Hrdina cíti smútok nad ľudstvom a nad tým ako dokázalo znásilniť vynález štiepenia atómu.“ Nejak takto si predstavujem situáciu popísanú v scenári.

TMDB

Tento moment je ale natočený akoby z rýchlika. Scéna má potenciál, no absolútne nestačí zarezonovať emócia, ktorá má v nej byť obsiahnutá. A toto sa dá vlastne povedať o celom filme Eternals.

Úplne iná marvelovka

Do slovenských kín dorazili Veční. Nová kozmická tímovka z portfólia Marvel Cinematic Universe. Ak o Eternals veľa nevieš, určite si prečítaj náš článok, kde sme detailnejšie rozobrali históriu hrdinských superbohov.

Samotný dej sa tak točí najmä okolo skupinky superhrdinov, ktorí postupne zisťujú, aký je ich účel na planéte Zem a prečo ich vôbec stvoritelia vesmírne bytosti Celestiáli poslali do tohto kúta galaxie.

Celý dej sa akoby okrajovo odohrával paralelne so známymi udalosťami vo filmoch o Avengeroch. Občas sa vo filme objaví spomienka na lusknutie prstom a vymazanie polovice univerza, inokedy sa medzi rečou spomenie Thanos.

No práve podobné slovné pripomienky sú to jediné „lepidlo“, čo spája snímok s doterajším Marvel Cinematic Universe. Určite si už podobné tvrdenie zachytil na zahraničných weboch: „Podobnú marvelovku si ešte nevidel.“ Áno, to je pravda. A to v tom najhoršom slova zmysle.

TMDB

Nových Avengers nečakaj

V MCU postupom času začali presakovať problematické aspekty projektu. Či už to bola repetitívnosť, alebo určitá schematickosť jednotlivých filmov. Napriek tomu ale ide o jeden z najkomplexnejších a najodvážnejších udalostí kinematografie.

Asi najznámejším produktom tohto filmového vesmíru je tím superhrdinov Avengers. Tých ti zrejme predstavovať naozaj nemusíme. Práve pri MCU sa filmárom a producentom podaril zaujímavý experiment, ktorý dokonca fungoval aj v praxi a konkurencia ho chcela často neúspešne okopírovať (týmto, samozrejme zdravím DC). Vytvoriť niečo epické a funkčné.

Aby sme sa ale mohli rozprávať o Eternals, musíme na sekundu zaradiť spiatočku. Zabrzdíme až niekde pri rachote kladiva o železo v jaskyni plnej teroristov. Áno, uhádol si, skrátka celé to začal prvý Iron Man v podaní charizmatického Roberta Downey jr. Následne sa tak začal tehla po tehle, či skôr film po filme stavať veľký dom zvaný Avengers.

Snímka po snímke postupne budovali superhrdinský tím a celé snaženie vyústilo v prvom filme Jossa Whedona. Ten vo svojom čase ale aj dnes pôsobí originálne, má svoj vtip a štýl, a to najmä vďaka Whedonovi, ktorý sa vypísal už v komiksoch ako scenárista, ale aj tvorca seriálových klasík ako Buffy Premožiteľka upírov, Angel či experimente ako Dollhouse.

Skrátka prvá filmová supertímovka tak perfektne klapala, mala svoje tempo, no najmä pevnú pôdu pod nohami, v podobe predchádzajúcich filmov. Takmer každý charakter bol dostatočne rozvinutý práve vďaka svojim samostatným „origin“ snímkam.

Hovoríš si ale, prečo tu zabíjame čas s touto zdĺhavou prednáškou o histórii MCU? Ved toto je predsa recenzia na Eternals. Čo to s tým má spoločné? Vlastne dosť. Všetko, čo mali Avengers, tak u Eternals fatálne chýba. A to čas, priestor a hĺbka.

Eternals to mali ale sakramentsky ťažké. Režisérka Chloé Zhao skrátka musela vtesnať superhrdinskú epopej do jedného filmu. Bol to odvážny pokus, no bolo takmer jasné, že to, čo budovali Avengers v sérii filmov, sa skrátka Eternals v plnej miere nepodarí nahustiť do jednej rýchlokvasenej jednohubky.

Do istej miery sa film naozaj snaží. V rámci mantinelov, ktoré novinka má, sa úlohy predstavenia desiatky charakterov zhostil naozaj doslova hrdinsky a so cťou. Niektorým postavám sa tak logicky venuje sekundárne, iné, najmä Sersi a Ikarisa, vykreslí plastickejšie ako ostatné.

TMDB

Eternals majú obrovskú ambíciu vyrozprávať epický príbeh, uvariť hedonistickú hostinu z množstvom luxusných ingrediencií. Sami o sebe sú zaujímavé, no dokopy im niečo chýba. Namiesto chutného hlavného jedla dostaneš len nedosolený polotovar, ktorý sa ale tvári, že vypadol z jedálneho lístka trojhviezdičkovej Michelinskej reštaurácie.

Vyššia liga sa nekoná

Pri filmových Eternals zaujme príbeh a forma, akou je rozprávaný. Práve niektoré nápady filmu dodávajú šťavu. Obzvlášť línia okolo líderky Eternals Ajak v podaní Salmy Hayek je z dramaturgického hľadiska naozaj osviežujúca. To, ako tvorcovia poňali jej linku, až zarazí a možno oceníš odvahu autorov. Dokonca ak by sa scenár viac sústredil práve na Ajak, vedelo by sa z jej príbehu vytesať ešte niečo zaujímavejšie a invenčnejšie. Napríklad s nádychom klasickej detektívky.

Eternals sa nedá uprieť určitá snaha posunúť marvelovské filmy o level vyššie a vkročiť tak aj do nie úplne prebádaných vôd. Film sa usiluje o akúsi dospelosť a možno aj toto je ďalší z kameňov úrazu. Pri snímke vidieť výraznú, no až umelú snahu byť akýmisi Watchmenmi Marvelu. Čo však pri adaptácii kultovej komiksovej novely od Alana Moorea vo vizuálnom filmovom kabáte Zacka Snydera fungovalo, pri Eternals poriadne škrípe.

TMDB

Občas si pri sledovaní filmu dokonca v hlave možno povieš: Hm, tak teraz by sa tu hodil Rorsach so svojou ikonickou maskou, klobúkom a detektívnymi vnútornými monológmi. Eternals sa skrátka na niečo hrá a nie je autentický.

Film pripomína akési nepodarené finále seriálu z Netflixu, ktorý mal veľké oči, no nakoniec sa utopil vo vlastných ambíciách. Z časti v ňom môžeš zahliadnuť inšpiráciu ultranásilným superhrdinským seriálom Boys, inde naopak (čo je skôr ten horší prípad) sa na film  nalepila atmosféra seriálového netflixovského prepadáku Jupiters Legacy.

Vcelku únavný je aj samotný finálny súboj, ktorý je natiahnutý ako žuvačka na podrážke. Tempo záverečnej scény sa zadrháva akoby si dramaturgické oddelenie odskočilo na kávičku a koláče. Dokonca to v niektorých momentoch už zaváňa určitým filmárskym amaterizmom. Epické finále na viacerých miestach pôsobí nechcene smiešne až parodicky. Ikarisove finále či „veľkolepý“ príchod Celestiála sú len pomyslenými klincami do rakvy.

TMDB

Civilná réžia

Zdá sa ale, že zatiaľ čo seriálový Marvel zažíva svoje zlaté časy, ten filmový pomaly stráca dych. Prekvapil azda len Shang Chi svojimi autentickými bojovými choreografiami, poctou ázijskej kinematografii či zapamätateľným soundtrackom. Skrátka mal srdiečko. Horšie to už bolo s Black Widow, ktorej devíza mala byť spočiatku civilnosť, no nakoniec snímok pochoval guláš chaotického CGI a rozpolteného príbehu.

Čerstvý vzduch mala do Eternals vniesť práve Chloé Zhao. V určitých momentoch sa jej to aj darí a obzvlášť osviežujúce sú situácie, keď skrátka nejde oveľa a na chvíľu sa zabúda na tak osudové veci, ako je záchrana vesmíru.

Divák tak ocení situácie, keď hrdinovia len tak klábosia, alebo sa špacírujú peknými scenériami či debatujú za stolom pri poháriku a večeri. Namiesto toho sme dostali kvantum za sebou nastrihaných scén. Niektoré fungujú, iné nie, ďalšie sú úplne od veci. Tak, ako Eternal Phastos plakal nad osudom ľudstva, nejeden fanúšik či filmový kritik uroní slzu nad premrhaným potenciálom Eternals, ktorí mohli byť pokojne skvelí.

HODNOTENIE

5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú