James Gunn potreboval reštart. Po skvelých Guardians of the Galaxy nešlo o problémy s múzou, ale o ľudský aspekt. Po vlne kritiky za jeho “nemiestne” tweety spred pár rokov dostal od Marvelu padáka, čím sa mu ďalšie pokračovanie Strážcov Galaxie rozplynulo pred očami. Na chvíľu sa teda stiahol do úzadia, až kým si jeho meno nevyhliadla konkurencia.

Vízia, s akou tvorí komiksové filmy, cit pre prácu s postavami, špecifický humor aj luxusný výber soundtrackov sa jednoducho prehliadnuť nedá. Vedeli to aj v DC, kde sa im naskytla jedinečná príležitosť stiahnuť k sebe renomovaného režiséra a znovu nakopnúť zle fungujúci komiksový vesmír.

TMDB.org

Keď si Gunn urovnal veci sám so sebou, netrvalo dlho, aby kývol na ponuku oživiť pokus o spracovanie Suicide Squad na filmovom plátne. Pôvodná verzia Davida Ayera z roku 2016 ani zďaleka nenaplnila očakávania štúdia Warner Bros. a zdalo sa, že s pokračovaniami je koniec. Minuloročná sólovka Birds of Prey s obľúbenou Harley Quinn rovnako nezožala najlepšie ohlasy.

Režisér James Gunn prišiel doslova v hodine dvanástej, aby v tábore DC fanúšikov oživil svetielko nádeje na lepšie zajtrajšky. Nový Suicide Squad nie je reboot v pravom slova zmysle, rovnako, ako nie je plnohodnotným sequelom. Absolútna voľnosť, aká bola Gunnovi pri tvorbe filmu daná, mu umožnila vytvoriť hybridnú, maximálne uletenú a originálnu snímku.

Luxusne napísané postavy v novom príbehu

S nadväznosťou na predošlé Suicide Squad si preto ťažkú hlavu robiť netreba. Príbeh je samostatnou kapitolou a z postáv sa vracajú len Harley Quinn (Margot Robbie), Rick Flagg (Joel Kinnaman), Kapitán Boomerang (Jai Courtney) a Amanda Waller (Viola Davis) – jednoducho tie, ktoré sa Gunnovi páčili a videl v nich potenciál aj pre svoju verziu.

Nový tím samovrahov doplnil výživnými postavami Bloodsporta (Idris Elba), Peacemakera (John Cena), Polka Dot Mana (David Dastmalchian) a Ratcatcher 2 (Daniela Melchior). Dokopy ich je viac než 10 a každá z nich dostáva poriadnu dávku priestoru na akciu aj dialógy, teda v prípade, že sa ich životná cesta neskončí priskoro.

TMDB.org

Každá smrť je dobrá smrť

Presne tak. Postavy tu umierajú ako na bežiacom páse a porovnanie s Game of Thrones vôbec nie je náhodné. Stačilo len nechať režiséra pracovať, nefušovať mu do remesla a pravá fungujúca esencia Suicide Squad je na svete. Odchod niektorých postáv na druhý svet častokrát ani nemá väčšiu pridanú hodnotu, než len estetický a zábavný zážitok, čo bohato stačí.

Dokonca sa tak deje aj v prípade charakterov, ktorým sa film venuje aj oveľa viac. Množstvo nečakaných zvratov dodáva snímke ten správny náboj, ktorý ešte umocňuje skákanie z jednej scény do druhej, z jedného časového úseku na iný. Gunn tu čaruje s vždy nápaditým uvedením do deja a prostredie využíva ako rozprávača.

TMDB.org

Podobných detailov je tu tak veľa, že sa po jednom pozretí ani nedajú všetky vstrebať, nehovoriac o easter-eggoch na iné komiksy či ich postavy. Zvlášť luxusná je narážka na Spider-Mana, kedy nejeden fanúšik z rypnutia do konkurenčného Marvelu zaplesá.

King Shark: Kráľ vtipu a tí ďalší…

S humorom to niekedy netreba preháňať, čo, žiaľ, platí aj pre nový Suicide Squad. Kadencia vtipov je skvelá, rovnako tak môže tešiť aj ich drsné prevedenie vďaka R-kovému ratingu, no nie vždy padnú na úrodnú pôdu. Pri správnom naladení na komiksový výplach väčšina z nich funguje, ale v určitých momentoch zostalo kino až trápne hluché.

Nič to však nemení na tom, že humor vo väčšine prípadov funguje na jednotku a len občas by bol v škole hodnotený nižšou známkou. Možno aj o dva stupne. Konzistentnosti pridáva aj rôznorodosť postáv, z ktorých má každá čo ponúknuť, každá je svojská a hlavne sa s ich prednosťami a slabosťami výborne pracuje. Iskrenie medzi nimi je na mieste, chémia funguje aj vďaka charizme hercov a sladkou bodkou na záver je postava King Sharka.

YouTube (screenshot)

Tvrdý, drsný, roztomilý, vtipný… Proste úžasný miláčik publika už od uvedenia traileru. Postavu režisér písal s tým, že mal pred očami Sylvestera Stalloneho a po neúspešných castingoch viacerých uchádzačov sa s malou dušičkou nakoniec rozhodol „Slyovi“ zavolať. Sám Stallone bol z ponuky nadšený a vysnívaný King Shark s už teraz legendárnymi scénkami bol na svete.

Svätá trojica: Akcia, postavy, soundtrack

Rozličnosť antihrdinov sa umne pretavila aj do akčných scén a je jedno, či ide o úvodnú melu pri výsadku, menšie potýčky jednotlivcov alebo veľké finále. Každý stret je originálny, okorenený vtipom, poriadnou dávkou digitálnej krvi alebo hrou farieb na čele s kráľovnou Margot Robbie.

YouTube (screenshot)

Súboje sú zároveň prehľadné, kamera servíruje jeden nádherný záber za druhým a v kombinácii s absolútne luxusne zvolenou hudobnou zložkou ide o zážitok, ktorý stojí za to vidieť viackrát.

Samovražední Strážcovia Galaxie?

Aj napriek všetkým superlatívom, filmu miestami chýba srdiečko. Taká tá celistvosť rodinnej atmosféry, pre ktorú sú práve Guardians of the Galaxy špeciálni. Možno to je spôsobené pričastým skákaním z miesta na miesto či jedného časového okna do druhého. Alebo drsnosťou všetkých zúčastnených postáv. Alebo… Neviem, jednoducho tam nie je posledných pár kúskov puzzle, aby bol obraz hotový a pripravený k zaveseniu na stenu.

Keďže sa ale neustále čosi deje, ten pocit príde až neskôr po skončení filmu. Rovnako ako potitulková scéna. Vieš, že tam bude, no ani ona ti neprinesie úplnú katarziu. Všetko sú to ale popri finálnom zážitku len malinké detaily. Vďaka samovražednému tempu sa ani nenazdáš a je tu finále s netradičným záporákom Starrom.

TMDB.org

Obrovská farebná morská hviezdica má byť hrozbou pre ľudstvo? Normálne by to asi neprešlo, ale Gunn nie je v komiksovom svete normálny. Ukázal to už pri Star-Lordovom tanci pred Ronanom v Guardians a potvrdil to aj teraz. Je mu jedno, pre koho filmy točí. Hlavné je, aby to do seba všetko zapadalo a my sme sa pri tom náramne bavili.

Warneri a DC sú Gunnovými dlžníkmi

Z pohľadu Jamesa Gunna aj DC komiksov je Suicide Squad mimoriadne špecifickým filmom. Aj jeden aj druhý dostali svoju druhú šancu a ich spojenie (našťastie) funguje po všetkých stránkach. Či už ide o využitie potenciálu postáv naplno, originálny štýl rozprávania príbehu, dôraz na detail alebo nenudiacu akciu, komiksový fanúšik si príde na svoje.

Soundtracky by sa v pohode dali označiť za ďalšieho člena tímu, pretože nielenže spolu s farebnosťou sveta udávajú tón snímky, častokrát si pre seba kradnú viac, než je možno až zdravé. Je to brutálne, je to drzé, vulgárne, originálne. Jednoducho Gunns blazing!

YouTube (screenshot)

Teraz už vieme, že aj vďaka petícii fanúšikov sa Gunn ku Guardians of the Galaxy vráti a trilógiu dokončí. Sebavedomie mu určite dodá aj úspech Suicide Squad, ktorý síce v niečom za Strážcami zaostáva, ale pre DC ide o čistú trefu do čierneho. Warneri mu po tomto výstrele musia ležať pri nohách.

Škoda, že sa s ním musia rozlúčiť. Z pozície neobmedzeného diktátora ukázal, že mu temnejšie DC univerzum náramne svedčí. Rovnako ako Taikovi Waititimu.

HODNOTENIE

8.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú