Výrobcovia predstavujú nové vlajkové lode rok čo rok. Dôvodom je silná konkurencia, vďaka ktorej sa každým rokom technológie posúvajú míľovými krokmi dopredu. Aj preto sa už začína hovoriť o novom Samsung Galaxy S10, aj keď len prednedávnom bolo predstavené Galaxy S9.

Aj keď do predstavenia novej vlajkovej lode Samsungu ostáva približne pol roka, na internete už kolujú informácie o tom, na čo sa môžme tešiť a čo nás neminie. Juhokórejská spoločnosť si na únik informácií veľmi pozor nedáva, a tak je veľmi pravdepodobné, že viacero z nich sa bude zakladať na pravde a čím budeme k predstaveniu bližšie, tým budú úniky reálnejšie. Zatiaľ sa však pozrime na zopár nepotvrdených dohadov, ktoré vychádzajú z už dostupných riešení na trhu a súčasnej technologickej vyspelosti.

Až tri nové modely

Podľa spoľahlivého technického analytika Ming-Chi Kua, ktorý predpovedal aj vlastnosti nových iPhonov, predstaví Samsung až tri nové modely. Jeden z nich bude mať 5,8″ displej, ďalší 6,1″ a posledný má mať uhlopriečku až 6,4″. Či bude rozdiel len vo veľkosti displeja, prípadne aj iných parametroch, je zatiaľ neznáme. Taktiež sa líšia názory aj v oblasti dizajnu.

Podpora 5G sietí

Túto informáciu prinieslo niekoľko vývojárov z portálu XDA-developers. 5G je nový štandard, ktorý sľubuje vysoké prenosové rýchlosti, malú latenciu a menšie zaťaženie siete ako má LTE. V praxi by to znamenalo, že aj v maximálnej špičke bude pre používateľa dostupná plná rýchlosť. Zatiaľ je však dostupnosť 5G veľmi obmedzená a práve popredný výrobca ako Samsung by mohol prispieť k tomu, aby sa táto technológia mohla čo najviac rozšíriť.

Čítačka odtlačkov prstov v displeji

Mnoho ľudí predpovedalo, že práve Samsung bude prvou spoločnosťou, ktorá s touto technológiou príde na trh. Hovorilo sa o nej ešte spred čias predstavenia Galaxy S8. Samsung však zaspal na vavrínoch a prvenstvo si uchmatli čínske spoločnosti. Nakoľko je už táto technológia dostupná a funguje relatívne spoľahlivo a rýchlo, je viac než isté, že sa ukáže aj v Galaxy S10, kde bude ešte rýchlejšia a spoľahlivejšia.

Výrazné zmeny oproti  predchodcom

Podľa spoločnosti Samsung príde nová vlajková loď s výraznými dizajnovými zmenami. V akom zmysle, zatiaľ nebolo zodpovedané, a tak nám ostáva len hádať. Hranice Infinity displeja sa zrejme ešte viac rozšíria a pomer displeja k telu bude ešte väčší. Možné je tiež integrovanie prednej kamery do výsuvného mechanizmu. Možností je skutočne veľa, no zatiaľ je to len také strieľanie do tmy.

Trojitá zadná kamera

Duálna kamera je už dnes štandardom a majú ju aj lacné smartfóny za niekoľko desiatok eur. Novým trendom sú však tri snímače, s ktorým ako prvý prišiel Huawei P20 Pro. Nasledovať by ho mali aj ďalšie smartfóny z vlastnej dielne, no pripojiť sa k nim by mohol aj nový Galaxy S10. Dva snímače by mali byť širokouhlé a tretí príde s optickým zoomom a variabilnou clonou, ako tomu bolo aj v prípade Galaxy S9.

Galaxy S10
Zobraziť celú galériu (2)
Youtube/Concept Creator

3D odomykanie tváre

Zabezpečenie smartfónu by mohlo okrem snímaču odtlačku prsta chrániť aj 3D skenovanie tváre. Či sa tak stane, je ale otázne. Samsung totiž využíva vlastnú technológiu na skenovanie dúhovky oka. Nevylučuje sa však, že v Galaxy S10 budú dostupné všetky možnosti zabezpečenia.

Nový čipset a ďalšie novinky

Už tradične príde Samsung s úplne nový čipom Snapdragon, na ktoré má prioritné právo vďaka zmluve so spoločnosťou Qualcomm. Nám to však môže byť jedno, nakoľko mimo USA využíva Samsung vlastné čipy Exynos, ktoré sú spravidla ešte výkonnejšie. Tešiť sa môžme aj na viac RAM či navýšenie veľkosti vnútorného úložiska.

Samozrejmosťou je aj Android 9.0 Pie, ktorý bude doplnený o novú verziu nadstavby Samsung Experience. Celá šou by sa následne mala odohrať v priebehu marca 2019, kedy sa dozvieme aj oficiálnu cenovku pre rôzne trhy. Tá by mala začať na približne 700 € za základnú verziu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú