Vybrali sme najlepší notebook v rámci niekoľkých kategórií, pričom sme cenovku držali na úrovni 1000 €.

V prvom rade sme si stanovili päť skupín. Každá z nich sa sústredí na úplne inú používateľskú základňu. Zároveň sme pri každej z nich určili poznávací znak, ktorý danú skupinu špecifikuje. Laptopy sme rozdelili nasledovne:

  • Notebook pre študenta – takýto laptop musí byť relatívne prenosný, špecifikáciami dostatočný aj niekoľko rokov od kúpy a mal by mať spoľahlivú a pohodlnú klávesnicu
  • Herný notebook – najlepší výkon pre hranie hier, kedy sme stanovili podmienku, že zariadenie musí mať panel s vyššou obnovovacou frekvenciou ako býva štandardom (60 Hz)
  • Zariadenie pre tvorcov – tvorcovia uprednostnia menšie zariadenia s kvalitnou klávesnicou a touchpadom, bohatým výberom portov a nadčasovým hardvérom
  • Najlepší model na cesty / pre manažérov – cestovatelia uprednostnia síce výkonovo slabšie, no kompaktné zariadenie s nadpriemernou výdržou batérie, otáčacím mechanizmom a nádherným displejom na konzumáciu obsahu. Manažéri naopak ocenia prémiový dizajn
  • Najvšestrannejšie zariadenie – všestranný notebook je taký, ktorý pokryje všetky potreby domácnosti a bez akýchkoľvek kompromisov bude vždy spoľahlivo po ruke

Laptopy sme vyberali ako na základe vyššie stanovených kritérií a cenového stropu oscilujúceho na úrovni 1000 €, ale aj v závislosti od vybraných parametrov, ktoré by si pod stromčekom v roku 2020 určite chcel nájsť.

Prvé tabu je rozhodne tradičný pevný disk s pohyblivými časťami, ktorý je našťastie už v dnešnej dobe prežitkom. Zároveň sme dbali na výber len overených výrobcov, prítomnosť čím ďalej rozšírenejšieho USB-C portu a samozrejme sme sa vyhýbali zbytočne predraženým kúskom, kedy cena nezodpovedala výkonu, respektíve použitým materiálom.

Pokiaľ nie si ochotný za laptop vyhodiť prebytočné peniaze a uspokojíš sa s priemernejšími zariadeniami, určite si prečítaj náš článok, kde sme vyberali práve laptopy, pri ktorých hlavný prím zohrával pomer ceny a kvality.

Notebook pre študenta

Lenovo ThinkBook 14
Cena: od 692 €

Procesor Intel Core i5-1035G1
Pamäť RAM 8 GB DDR4
Grafická karta Intel Iris Plus G4
Displej 14-palcový, FullHD
Úložný priestor 256 GB M.2 SSD
Váha 1,5 kg

Nami odporúčaný laptop od Lenova je vynikajúcou voľbou pre študentov hneď z niekoľkých dôvodov. Prvenstvo si však drží rokmi overená pohodlná skladba klávesnice, ktorej sekunduje presný a spoľahlivý touchpad. Veľkosť zobrazovacieho panelu čítajúca 14-palcov v kombinácii s príjemnou 1,5 kg hmotnosťou robí z ThinkBooku 14 elegantného a hlavne produktívneho spoločníka.

Radíme si rozhodne priplatiť za variant s procesorom Core-i5, pokojne aj s 8 GB RAM, keďže tá sa da jednoducho zameniť (nie rozšíriť) za väčšiu. Použitý Intel procesor 10. generácie navyše disponuje zaujímavou grafikou Intel Iris Plus G4, ktorá síce na dedikované jednotky nestačí, no v porovnaní so staršími integrovanými grafikami Intelu ide o zaujímavé vylepšenie. Za zmienku stojí aj variant s Core i7 procesorom a silnejšou grafikou Intel Iris Plus G7, ktorý sa cenovo zmestí do 900 €.

Herný notebook

MSi Bravo 17
Cena: od 1025 €

Procesor

AMD Ryzen 7 4800H

Pamäť RAM

16 GB DDR4

Grafická karta

AMD Radeon RX 5500M 4 GB

Displej

17,3-palcový, FullHD, 144 Hz obnovovacia frekvencia

Úložný priestor

M.2 SSD 256 GB + HDD 1000 GB

Váha

2,20 kg

Pri hernom notebooku sme chceli urobiť rozhodne čo najmenej kompromisov, a preto sa nám cenovka pri MSi mierne prehupla cez 1000 €. V tomto cenovom rozpätí ide o jednu z najlepších volieb na trhu, a to najmä po výkonnostnej stránke, kedy e-športové tituly dokážu plnohodnotne využiť vyššiu frekvenciu monitora.

Laptop však nezaháľa ani v oblasti ostatných náročnejších hier, kedy podáva slušné výsledky aj vo Full HD rozlíšení s najvyššími detailami. MSi Bravo 17 je čírou ukážkou novodobej sily AMD, ktoré v danej cenovej relácii nemá konkurenciu.

Zariadenie pre tvorcov

Lenovo ThinkPad E14
Cena: od 768 €

Procesor AMD Ryzen 7 4700U
Pamäť RAM 16 GB DDR4
Grafická karta AMD Radeon RX Vega 7
Displej 14-palcový, FullHD
Úložný priestor 256 GB M.2 SSD
Váha 1,64 kg

Vyberať spoľahlivé zariadenie pre tvorcov, ktoré im zabezpečí stabilitu aj niekoľko rokov po zakúpení, nie je najľahšou úlohou. My sme vybrali ThinkPad E14, ťažiaci najmä z extrémne výkonného osemjadrového mobilného procesora AMD Ryzen 7. Ten sa môže pochváliť jednou z najlepších integrovaných grafík na trhu, AMD Radeon RX Vega 7, ktorá sa bez ostychu môže rovnať s nie najstaršou stolovou konkurenciou.

Na prvý pohľad konzervatívny dizajn vynahradzuje pevnosť prevedenia. Niekoho možno zamrzí absencia slotu na SD karty, kedy sa však inžinierom podarilo vtesnať do šasi aspoň plnohodnotné HDMI či konektor RJ-45.

Laptop sa nabíja skrz USB-C, čo je bezpodmienečne vítaným prvkom, ktorý snáď konzumentom napraví horkosť po absencii akejkoľvek možnosti zásahu do operačnej pamäte RAM. V konečnom dôsledku tak ide o najlepšie zariadenie na tomto zozname v pomere ceny a výsledného výkonu.

Najlepší model na cesty / pre manažérov

HP ENVY x360 13
Cena: od 863 €

Procesor AMD Ryzen 5 4500U
Pamäť RAM 8 GB DDR4
Grafická karta AMD Radeon RX Vega 6
Displej 13,3-palcový, FullHD
Úložný priestor 512 GB M.2 SSD
Váha 1,32 kg

Notebooky s otáčacími displejmi sú bezprecedentne najlepšími spoločníkmi na cesty. Tvrdeniu nahráva aj myšlienka nádherného dotykového displeja v robustnom hliníkovom tele, aký nájdeš v zariadení HP ENVY x360. Zariadenie vyzerá a pôsobí prémiovo, a to aj napriek nižšej, len 1,32 kg pohotovostnej hmotnosti.

Chronických cestovateľov môže na druhej strane zamrzieť klasickejší nabíjací adaptér s okrúhlou koncovkou v balení. Vynikajúco je na to aj životnosť batérie, ktorá v reálnych testoch nemá problém presiahnuť 8 hodín nepretržitej konzumácie obsahu, respektíve ľahkej kancelárskej práce, a to všetko bez zbytočného prehrievania či hluku.

Manažéri si tak prídu na svoje najmä pri prezentáciách, kde vedia využiť dotykový panel spolu s priloženým stylusom. HP ENVY x360 je vynikajúco vyzerajúce a reprezentatívne zariadenie, ktoré špecifikáciami dlhodobo postačí nejednému používateľovi ochotnému si priplatiť za dizajn. V ponuke je aj 16 GB verzia, kedy sa však už cenovka približuje štvorcifernej sume.

Najvšestrannejšie zariadenie

ASUS VivoBook S15
Cena: od 799 €

Procesor AMD Ryzen 7 4700U
Pamäť RAM 16 GB DDR4
Grafická karta AMD Radeon Graphics
Displej 15,6-palcový, FullHD
Úložný priestor 512 GB M.2 SSD
Váha 1,8 kg

Najnovšia generácia línie VivoBook je vynikajúcim spoločníkom do rodiny, ktorá potrebuje plniť všetky digitálne potreby. Z dlhodobého hľadiska by sme volili silnejšiu radu AMD procesorov v kombinácii so 16 GB operačnou pamäťou RAM, ktorá ale na druhú stranu neprevetrá peňaženku. V závislosti od veľkosti zariadenia je tak príjemná aj výsledná váha pod 2 kg, vďaka čomu si členovia rodiny môžu predávať zariadenie bez akýchkoľvek väčších problémov.

V konštantnej pohotovosti je aj výber portov, pokrývajúci celú najpoužívanejšiu radu adaptérov a plnohodnotná numerická klávesnica. Pre všetky potreby je k dispozícií 512 GB SSD disk. Nádherný Full HD displej pokryje ako potreby školákov, tak aj produktívne orientovanejších používateľov, kedy nezaháľajú ani kvalitné reproduktory, dodávajúce konzumácii obsahu nadštandardnú úroveň komfortu.

Bonus: Apple

Pokiaľ hľadáš zariadenie, ktoré ti rozhodne bude stačiť niekoľko rokov a zároveň hľadáš kvalitu odpovedajúcu vyššej cene, nedávno predstavené MacBooky od Apple sú voľbou pre teba. Tie vďaka novému čipu M1 výkonnostne porážajú konkurenciu na každom fronte, a to všetko za, na pomery spoločnosti, prijateľné ceny.

Do nami nastavených parametrov sa síce vojde len Mac Mini v základe za 799 €, no nemôžeme nespomenúť vynikajúci MacBook Air, ktorý sa predáva od 1129 € za najlacnejší model. V tomto prípade tak rôzne e-shopy ponúkajú napríklad študentské zľavy, kedy sa zariadenie dá dostať za cenovku blízku 1000 €.

Apple

MacBook Air disponuje 8 GB RAM a 256 GB SSD diskom, ktoré v kombinácií s prelomovým procesorom M1 a operačným systémom macOS Big Sur poteší nejedného študenta, cestovateľa, ale aj nenáročného tvorcu obsahu.

Ako spomíname vyššie, Apple zariadenia sú dlhodobo považované za vrchol počítačového segmentu, kedy sú plnohodnotne využiteľné aj po viac ako piatich rokoch. Špičkový je aj dizajn či používateľská interakcia s operačným systémom.

Nové dedikované procesory nie sú síce ešte stopercentne optimalizované na plynulý prechod zo zaužívaných programov staršej Intel architektúry, no rozširovanie ich knižnice je v pláne. Základné aplikácie macOS sú na druhej strane vynikajúcou alternatívou, keďže vďaka vyššiemu výkonu a nižšej spotrebe M1 čipu fungujú násobne lepšie ako kedykoľvek predtým.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP