Tentokrát sa zameriame na výber laptopu, ktorý splní všetky súčasné štandardy za čo najlepší pomer peňazí k ponúkanej hodnote. Výber si roztriedime do 5 kategórií, kedy každá bude zameraná na iného koncového používateľa.

Keď sa pozrieme na široký sortiment notebookov, prvým a najsmutnejším zistením je, že aj v roku 2020 sú istí výrobcovia ochotní predávať lacnejšie modely s tradičnými pevnými diskami. Zhrnuté a podčiarknuté, SSD je v dnešnej dobe nutnosť.

Zariadenia s SSD bez zľavy takmer nikdy nepodlezú hranicu 300 €. Druhým filtrom, ktorým preženieme náš výber, je množstvo operačnej pamäte RAM. Aj keby viacerí technologickí nadšenci namietali, v dnešnej dobe bežnému smrteľníkovi postačí aj 8 GB pamäte RAM.

Dvojnásobok je síce vynikajúcou investíciou do budúcna, no laptopy, ktoré už v základe disponujú 16 GB RAM, patria väčšinou do prémiovejšieho segmentu. Navyše, mnoho lacnejších modelov je osadených voľným slotom alebo schopnosťou výmeny, čo je rozhodne nezanedbateľné riešenie.

Tu by sme rozhodne odvrátili zrak od lacnejších, štvorgigových verzií a upriamili sa na jednotky s 8 GB RAM, ktoré aj s potrebným SSD začínajú okolo troch stovák. Rovnakou normou je dnes už aj FullHD rozlíšenie.

Nenechaj si ujsť
Toto sú aktuálne najlepšie lacné notebooky na Slovensku, špecifikáciami ihneď zaujmú

Ďalším štandardom je prítomnosť minimálne štvorjadrového procesora, ktorý najmä vďaka AMD Ryzen bezproblémovo osedlá aj laptop za 400 €. Poslednou dôležitou súčasťou každého zariadenia je prítomnosť dedikovanej grafickej karty, respektíve jej absencia.

V tomto smere by sme rozhodne zvážili primárne použitie laptopu a na základe toho sa rozhodli, keďže môže ísť o zbytočné navýšenie ceny za niečo, čo vôbec nevyužiješ.

Najlacnejšia možná alternatíva spoľahlivého pracanta

Vôbec prvou skupinou laptopov, na ktorú sa pozrieme, je bez okolkov najlacnejšia možná alternatíva pri splnení všetkých vyššie popísaných kritérií. Ako naznačujeme v úvode, kedysi si za kvalitné zariadenie musel zaplatiť nehoráznu sumu peňazí a s ľahkosťou si sa prehupol aj cez šesť či sedem stovák.

HP 255 G7

Cena: od 416 €

HP

Špecifikácia

 • Displej: 15,6″ s FullHD rozlíšením
 • Procesor: AMD Ryzen 5 3500U
 • Operačná pamäť: 8 GB RAM
 • Disk: 256 GB SSD
 • Batéria: 41 Wh

HP 255 G7 je vynikajúce zariadenie, ktoré svojou cenovkou zaujme nejedného študenta alebo menej náročného používateľa. Zatrpknutosť z chýbajúceho operačného systému napravuje prítomnosť dedikovanej grafickej karty.

Decentná stredná trieda bez radikálnejších ústupkov

Do tejto kategórie by sme radili kvalitné kúsky dostupné na našom trhu, ktoré spĺňajú ako vyššie popísané parametre, no zároveň disponujú aj pridanou hodnotou v podobe modernejších konektorov, prémiovejších displejov a najmä kvalitnejších a udržateľnejších materiálov.

Acer Aspire 5
Cena: od 629 €

Acer

Špecifikácia

 • Displej: 15,6″ s FullHD rozlíšením
 • Procesor: AMD Ryzen 5 3500U
 • Operačná pamäť: 16 GB RAM
 • Disk: 512 GB SSD
 • Batéria: 48 Wh

Vynikajúci laptop od Aceru, ktorý za svoju cenu ponúka potenciálnemu manažérovi prémiové zariadenie na cesty. K nadštandardnému zážitku napomáha presný trackpad, tenké rámiky a exkluzívny tvrdý plast použitý na celom tele zariadenia. Špičkový IPS panel a pohodlná podsvietená klávesnica sú len čerešničkou na torte už tak slušne vybaveného modelu s dedikovanou grafickou kartou.

Vstupná brána do herného sveta na cestách

Presunieme sa smerom k hernému segmentu, ktorý v dnešnej dobe nemusí nutne predstavovať konštantne sa prehrievajúci, obrovský a zbytočné drahý laptop. V tejto kategórii sa dá jednoducho ušetriť napríklad pri výbere dizajnu a materiálov s ním spojených alebo operačnej pamäte, ktorá sa vo väčšine prípadoch dá bezproblémovo v budúcnosti doplniť.

Asus FX505DT-BQ030
Cena: od 671 €

ASUS

Špecifikácia

 • Displej: 15,6″ s FullHD rozlíšením
 • Procesor: AMD Ryzen 7 3750H
 • Operačná pamäť: 8 GB RAM
 • Disk: 512 GB SSD
 • Batéria: 48 Wh

Vynikajúci procesor a decentná mobilná grafika zabezpečia nejednému hráčovi stopercentný zážitok minimálne na stredné detaily vo väčšine hier. Plusom je rovnako hráčsky dizajn s tenkými rámikmi okolo displeja a prítomnosť všetkých potrebných portov.

Prémiový ultrabook, ktorý veľmi neprevetrá peňaženku

Podobne ako herná kategória, aj ľahké, prémiové a najmä dizajnovo nádherné notebooky nie sú dnes už výsadou len vyššieho cenového segmentu. Kompaktné zariadenie s dostatočným výkonom na kancelársku prácu dnes bezproblémovo zoženieš už takmer bez prirážky za oslovenie ultrabook.

Asus UM431DA-AM003T
Cena: od 596,72 €

ASUS

Špecifikácia

 • Displej: 14″ s FullHD rozlíšením
 • Procesor: AMD Ryzen 5 3500U
 • Operačná pamäť: 8 GB RAM
 • Disk: 512 GB SSD
 • Batéria: 47 Wh

Nádherné zariadenie od ASUSu, ktoré ponúkne špičkovú špecifikáciu v drobnom tele. Výhodou je nízka hmotnosť, kedy necelých 1,4 kg na cestách ani nepocítiš. Plusom je rovnako pohodlná podsvietená klávesnica a prítomnosť USB-C portu pre najvyšší stupeň všestrannosti. Nepoteší však absencia doplnenia alebo výmeny modulu RAM.

120 Hz panel za viac než prijateľnú cenu

Keď už sme nazreli do herného rybníka, bolo by takmer hriechom neopomenúť notebooky s displejmi s vysokou obnovovacou frekvenciou. Zaujímavosť predstavuje fakt, že ich cena je len minimálne navýšená oproti klasickým notebookom so 60 Hz displejmi.

Acer Nitro 5
Cena: od 696 €

Acer

Špecifikácia

 • Displej: 15,6″ s FullHD rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou
  Procesor: AMD Ryzen 5 3550H
  Operačná pamäť: 8 GB RAM
  Disk: 512 GB SSD
 • Batéria: 55 Wh

Vynikajúce zariadenie s excelentným výkonom a viac než prijateľnou cenou. Ak ho porovnáme s herne orientovaným zariadením vyššie, ide v našich očiach ešte o výhodnejšiu ponuku, kedy len za niekoľko eur navyše získaš silnejší procesor a najmä dvojnásobnú obnovovaciu frekvenciu. Ako v prípade ASUSu, aj tu budeš musieť ubrať na nárokoch, čo v prípade 120 Hz displeja platí niekoľkonásobne viac.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú