Dnes je deň, kedy Apple predstavil prvé MacBooky s novým, sebestačne vyrábaným procesorom. Počítače však nebudú ťažiť len z výkonného a úsporného čipu M1, ale aj z vycibreného operačného systému MacOS Big Sur, ktorý prvýkrát predstavil gigant už v júni tohto roka.

Big Sur bude prvým počítačovým operačným systémom spoločnosti špecificky vytváraný už pre vlastné procesor Apple Sillicon. Macom umožní dosahovanie vynikajúcej úrovne výkonu pri ešte lepšej výdrži batérie.

Bleskové rýchlosti a prevzaté funkcie z iOS

Stavia najmä na svižnosti rozhrania, kedy v kombinácii s M1 čipom dovolí takýmto Macom takmer okamžité zobúdzanie, známe napríklad z mobilných zariadení. Ako už vieme, Big Sur ponúkne nový dizajn ako zásadných častí operačného systému, tak aj jednotlivých aplikácií.

YouTube/Apple/Screenshot

Systém predstavuje najmä nový vzhľad spodnej lišty, zmenené ikony aplikácií a vylepšené používateľské rozhranie pre aplikácie ako Fotky, Poznámky či Mail. V macOS bude k dispozícii aj ovládacie centrum známe z iOS / iPadOS, ktoré umožňuje meniť jas displeja, tmavý režim, ovládať hudbu či zapínať mód nevyrušovať.

Vďaka zjednotenej pamäte čipsetu M1 sú animácie naprieč celým systémom svižnejšie a plynulejšie. Nebude chýbať ani využívanie maximálnych zdrojov výkonu pri aplikáciách, ktoré to potrebujú a naopak šetriť tam, kde výkon nie je treba.

Niet lepšej kombinácie hardvéru a softvéru vo svete počítačov?

Apple rovnako nezabudol ani na optimalizáciu vlastných aplikácií. Spoločnosť na prezentácii ako príklad uviedla aplikáciu Logic Pro, ktorá dokáže vykresliť až šesťkrát viac príkazov ako kedykoľvek predtým. Zdarným príkladom je aj obľúbený nástroj filmárov Final Cut Pro bežiaci v prostredí Big Sur za prítomnosti M1 čipu až trikrát rýchlejšie. Safari je taktiež až 1,5-krát rýchlejšie.

YouTube/Apple/Screenshot

Dôležitým prvkom nového procesoru bude aj kompatibilita s prechodcami od Intelu. Apple v tomto smere predstavil takzvané univerzálne aplikácie, ktoré pobežia ako v prípade Intel procesorov, tak aj na trojici nových počítačov s M1 čipom bez akéhokoľvek zásahu zo strany používateľa.

Medzi prvé spoločnosti tretích strán, ktoré implementujú svoje služby na oboch procesoroch, bude Adobe prinášajúce Lightroom už v nasledujúcich týždňoch. V priebehu roku 2021 sa dočkáme zároveň aj Photoshopu, DaVinci Resolve alebo programu Cinema 4D.

YouTube/Apple/Screenshot

Aplikácie, ktoré ešte nemajú svoju „univerzálnu“ verziu bude možné spúšťať skrz nástroj Rosetta 2. Jeho hlavnou úlohou je emulovať softvér vybudovaný pre Intel procesory na Apple Silicone. V tomto prípade však môže dochádzať k spomaleniu procesu, keďže kód musí byť preložený pre potreby ARM procesora.

Rozhodne najzásadnejšou prezentovanou novinkou je však schopnosť spúšťania aplikácií z iPhonov a iPadov pre všetky MacBooky s ARM procesormi. Podľa spoločnosti takmer všetky aplikácie pobežia v prostredí nových Macov bez akýchkoľvek veľkých problémov, kedy sme však veľmi zvedaví hlavne na interakciu s nimi. Operačný systém MacOS Big Sur bude dostupný na stiahnutie už 12. novembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom