Od predstavenia Apple Silicon procesora, ktorý si našiel miesto v novom MacBook Air, MacBooku Pro a Mac mini počítači, ubehlo len pár týždňov. Mnohí spochybňovali tvrdenia spoločnosti, ktorá sa pýšila výkonom tohto nového kremíka. Ukázalo sa, že neklamala. Nový procesor M1 je zásadne výkonnejší aj ako vlastné MacBooky a Mac počítače Applu s najvýkonnejšími Intel procesormi. Tu je dôkaz.

Tí, ktorí sledovali poslednú Apple konferenciu, si zaiste všimli, ako spoločnosť vyťahovala z rukáva samé čísla o výkone. Procesor M1 je toľkokrát výkonnejší, MacBook Air 13″ s M1 má niekoľkonásobne dlhšiu výdrž a MacBook Pro či Mac mini sú ešte efektívnejšie ako predtým. To, čo sa však mohlo zdať ako do oči bijúci marketingový ťah, je ale skutočnosť, ktorá odštartovala novú éru Mac zariadení.

Už krátko po tom sa začali objavovať prvé benchmarky, ktoré slová Applu potvrdili. Procesor M1 má skutočne vyšší výpočtový výkon aj ako vlastné MacBooky či Mac počítače spoločnosti s čipmi Intelu. Rozhodli sme sa priniesť detailnejšie porovnanie benchmarkových výsledkov, vďaka ktorým každý získa prehľad o tom, ako na tom vlastne nový Apple Silicon je.

Do porovnania sme zaradili oficiálne výsledky, ktoré môžeš nájsť aj priamo v databázach benchmarkov a pridali aj reakcie niektorých testerov, ktorí si mohli nové Mac zariadenia s M1 vyskúšať.

MacBook Air

Začnime zľahka MacBookom Air, ktorý je pre mnohých známy ako „základný notebook“ z ekosystému Applu. Tentokrát nedostal ani aktívne chladenie (rozumej ventilátor), no predsa dosiahol v testovaní lepšie výsledky aj ako MacBook Air s Intel Core i7 procesorom 10. generácie.

Výsledok testu GeekBench:

 • MacBook Air 13″ s procesorom M1:
  • Single-core: 1689
  • Multi-core: 7283
 • MacBook Air 13″ (2020) s procesorom Intel Core i7-1060NG7:
  • Single-core: 1135
  • Multi-core: 3061
 • MacBook Air 13″ (2020) s procesorom Intel Core i5-1030NG7:
  • Single-core: 1074
  • Multi-core: 2895
MacBook Pro

Rovnako tak je na tom aj nový MacBook Pro 13″, ktorý s Apple Silicon procesorom hravo prekonal aj výrazne drahší model s Intel procesorom. Pri testovaní dosiahol ohromné skóre, pričom treba aj v tomto prípade počítať s tým, že nie všetky aplikácie sú pre platformu s M1 procesorom optimalizované.

Niektoré procesy a softvér fungujú cez prekladač Rosetta 2, čo môže mať vplyv aj na výkon. Menší MacBook Pro 13″ si však napriek tomu získal výrazne vyššie skóre aj ako jeho 16″ súrodenec s Intel Core i9.

Výsledok testu GeekBench:

 • MacBook Pro 13″ s procesorom M1:
  • Single-core: 1693
  • Multi-core: 7284
 • MacBook Pro 13″ (2020) s procesorom Intel Core i7-1068NG7:
  • Single-core: 1239
  • Multi-core: 4515
 • MacBook Pro 16″ (2019) s procesorom Intel Core i9-9980HK:
  • Single-core: 1095
  • Multi-core: 6869
Drahšie modely s Intel procesorom ostali zahanbené

Nový MacBook Pro 13″ a MacBook Air 13″ s procesorom M1 od Apple si už stihli vyskúšať viacerí recenzenti, ktorí priniesli svoje dojmy v YouTube videách. Aj reálne používanie týchto noviniek pri rôznych (aj najnáročnejších) úlohách je lepšie ako pri MacBookoch s Intel procesormi.

Vo videu známeho českého YouTubera Petra Máry prekonala nová dvojica MacBookov s Apple Silicon nový MacBook Pro 16″ aj pri exporte 4K videa, a to o niekoľko sekúnd.

Hoci to na prvý pohľad nevyzerá ako zásadný dôvod na kúpu, podotkneme, že MacBook Air a MacBook Pro s M1 čipom štartujú na cene 1129 €, respektíve 1449 €, zatiaľ čo MacBook Pro 16″ stojí najmenej 2699 €. Aj tak drahý a výkonný stroj teda zaostáva za výrazne lacnejšími modelmi z vlastných radov.

Okrem toho však Apple s integráciou nového procesora M1 zaistil aj dlhšiu výdrž na jedno nabitie, ktorá je teraz až 2-násobná (v niektorých prípadoch). Vidieť takéto zlepšenie po stránke výdrže s rovnakou batériou bez zmenenej kapacity je skutočne nevídané. Podľa recenzie známeho YouTubera Marquesa Brownleeho vydržal jeho nový MacBoook Pro 13″ na jedno nabitie celé 4 dni.

Na margo vyššie priložených výsledkov testovania v GeekBench spravil tento YouTuber dve kolá testov, jedno pred aktualizáciou aplikácie, ktorá ju optimalizovala pre procesor M1 a druhé kolo spravil po update. Výsledkom bolo 1285 (single-core) / 5665 (multi-core) bodov pred optimalizáciou GeekBench a až 1744 (single-core)/ 7628 (multi-core) bodov po optimalizácii benchmarku.

Mac mini

Obdobné výsledky dosiahol s novým procesorom M1 aj vylepšeným počítač Mac mini, ktorý svojim výkonom neuteká ďaleko od vyššie spomenutých MacBookov. Na druhej strane však výrazne predbehol predošlé modely s Intel CPU.

V porovnaní s novým MacBookom Air a Pro má však výhodu v efektívnejšom chladení, ktoré mu umožní využiť vysokú pracovnú frekvenciu po dlhšiu dobu pri náročnejších úlohách.

Výsledok testu GeekBench:

 • Mac mini s procesorom M1:
  • Single-core: 1699
  • Multi-core: 7361
 • Mac mini (2018) s procesorom Intel Core i7-8700B:
  • Single-core: 1100
  • Multi-core: 5473
 • Mac mini (2018) s procesorom Intel Core i5-8500B:
  • Single-core: 999
  • Multi-core: 4660
Grafika poráža aj staršie desktopové GPU

Možno sa pýtaš, ako je na tom grafický výkon? Tu treba podotknúť, že s M1 procesorom nespolupracuje žiadna dedikovaná grafická karta, Apple tu priniesol iba integrované GPU. Aj to však má dostatok výkonu na to, aby sa vyrovnalo a istej oblasti aj tromflo niektoré desktopové grafiky.

Pripomeňme len, že tu výrobca urobil určité zmeny. Kým MacBook Pro 13″ s M1 procesorom má odomknutých všetkých 8 jadier GPU, pri MacBooku Air je dostupných 7 jadier GPU (zrejme kvôli teplote). Napriek tomu výkonom poráža podľa GFXBench 5 aj desktopové grafiky ako GTX 1050 Ti či Radeon RX 560.

Dostať však výkon takýchto kariet (aj keď sú staršie) do integrovaného GPU nebolo pre Apple ľahkou úlohu, no napriek tomu to zvládol. A navyše, vyššie spomenuté karty majú TDP 75 W, zatiaľ čo M1 od Apple aj s integrovanou grafikou je omnoho efektívnejšie a spotrebúva výrazne menej energie. Na presné čísla si musíme ešte počkať.

Rýchlejší je aj SSD disk

Apple počas konferencie taktiež ohlasoval rýchlejší SSD disk v nových MacBookoch s M1 procesorom. Prví používatelia, ktorí svoje zariadenia dostali, tento fakt potvrdzujú, informuje MacRumros. V skutočnosti je SSD v MacBooku Air 13″ podľa prvých výsledkov Blackmagicdesing až 2-násobne rýchlejšie ako SSD v MacBooku Air predošlej generácie. Výsledky hovoria samé za seba.

Zobraziť celú galériu (2)
abbotsford1980/MacRumors Forum

Výsledky testu SSD v Blackmagicdesing:

MacBook Air 13″ s M1 procesorom:

 • Zápis dát: 2190 MB/s
 • Čítanie dát: 2675 MB/s

MacBook Air 13″ (2019/2020) s procesorom Intel:

 • Zápis dát: 1007 MB/s
 • Čítanie dát: 1319 MB/s
Ako sa prejavujú benefity Apple procesora pri reálnom používaní?

Na „papieri“, v grafoch a v tabuľkách s výsledkami benchmarkov vyzerá všetko dokonale, M1 hravo poráža konkurenčné čipy Intelu. Ako však pocíti zmenu bežný používateľ? Odpoveď je v rýchlosti. Nové MacBooky a Mac mini s Apple Siliconom dokážu vyriešiť výpočty rýchlejšie ako Intel procesory, pričom veľkú rolu v tomto procese zohráva aj samotná optimalizácia systému.

V tomto smere sa majú mnohí od Apple ešte čo učiť. Poďme sa však pozrieť na to, ako vyzerajú príklady z reálneho používania MacBookov s čipom M1. Výraznú zmenu badať podľa prvých skúseností používateľov už pri rozbaľovaní súborov ako Xcode. Procesor M1 to zvládol už za 5 minút, zatiaľ čo Intel Core i9 túto úlohu zvládol za 13 minút.

Hoci sa to nezdá, M1-ka ukazuje prekvapivý výkon aj pri hraní hier. V recenzii portálu The Verge dokázal MacBook Air spustiť titul Shadow of the Tomb Raider pri 38 fps. Čistý výkon nie je vysoký, no treba brať do úvahy, že sa jedná o najlacnejší MacBook od Apple, ktorý navyše nemá aktívne chladenie.

Hra nie je ani optimalizovaná pre procesor M1, spustiť ju bolo možné vďaka spomenutému prekladaču Rosetta 2, čo má vplyv na celkový výkon. Pri zvážení týchto faktorov je výsledok z hrania hry úctyhodný.

Aký je záver?

Apple otvoril novú éru Mac zariadení, ktoré už podľa prvotných recenzií čaká skvelá budúcnosť. Intelu ostávajú len oči pre plač, prišiel totiž o dôležitého odberateľa svojich procesorov. Gigant ako Apple už viac nemusí čakať na dodávateľa, pokým príde s prelomovým vylepšením, tentokrát to spravil sám a omnoho lepšie.

Výsledky testov a recenzie tak potvrdzujú, že nové MacBooky a Mac mini s Apple Silicon procesorom sú nielen lacnejšie, ale najmä výkonnejšie aj ako omnoho drahšie modely spoločnosti s Intel procesormi. K tomu sa pridáva výrazne dlhšia výdrž batérie. Po dokončení prechodu spoločnosti k vlastným procesorom tak bude zážitok z používania Macov ešte dokonalejší ako je tomu teraz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP