Streamovacie služby sa stali obľúbeným spôsobom pozerania filmov a seriálov, pričom najväčším gigantom v tomto odbore je americký Netflix. Ten si podľa štatistík predpláca až 153 miliónov zákazníkov, aby mohli sledovať obľúbený obsah napríklad aj na cestách. Európska únia v minulom roku vydala nariadenie, ktoré má divákom garantovať dostupnosť obsahu v zahraničí tak ako doma, avšak Netflix ho zdá sa nedodržiava. Na tento problém upozornila stránka Netflix CZ + SK Fans na Facebooku.

Predplatitelia streamovacích služieb majú dnes dostupný bohatý výber viacerých aplikácií, ktoré im ponúkajú množstvo obsahu už za pár eur mesačne. Množstvo služieb sa pritom neustále rozrastá, čo dokazuje aj príchod Apple TV+ a nedávno aj Disney+.

Známou stálicou je už roky Netflix, ktorý sa teší veľkej obľube aj na Slovensku a v Česku. Spoločnosť sa dokonca rozhodla vyslyšať priania používateľov a lokalizovala svoju aplikáciu a vybraný obsah do češtiny. Priniesla tiež viacero pôvodných českých filmov.

Netflix má porušovať reguláciu Európskej únie. Domáci obsah streamu v zahraničí nenájdeme

Množstvo dabovaných filmov a seriálov sa rázom rozrástlo a doplnili sa tiež české titulky. To všetko je dostupné aj pre slovenského predplatiteľa, ktorý si v aplikácii vyberie českú lokalizáciu Netflixu. Aby používateľ neprišiel o svoj obľúbený obsah ani v zahraničí, v roku 2018 EÚ schválila nariadenie, ktoré malo ľuďom zaručiť streamovanie obsahu bez hraníc. V praxi to má znamenať, že používateľ by mal mať aj v zahraničí v streamovacej službe dostupné filmy a seriály ako doma.

Nenechaj si ujsť
Netflix rieši vážny problém. Miznú peniaze ľuďom, ktorí si už dávno zrušili predplatné

Pri cestovaní do zahraničia totiž hrozilo, že divák dostane na výber obsah z inej lokalizácie, ktorý mu nemusí vyhovovať. Nariadenie Európskej únie sa pritom nevzťahuje len na tieto služby, ale aj televíziu, elektronické knihy, hudbu a ďalšie digitálne produkty. To, čo si tak pozeral na Slovensku, už nemuselo byť dostupné v zahraničí. Regulácia mala platiť pre každého, vrátane Netflixu. Podľa nových informácií sa však služba zrejme vyhýba dodržiavaniu nariadenia.

Nariadenie sa vzťahuje na krajiny v EÚ

Vo viacerých prípadoch nesprístupňuje domáci obsah pre používateľa za hranicami jeho krajiny. Treba však podotknúť, že táto regulácia platí iba v rámci krajín, ktoré sú členmi EÚ, a teda nie je uplatňovaná napríklad vo Švajčiarsku. Momentálne nie je jasné, či sa Netflix vybral smerom proti nariadeniam EÚ úmyselne, alebo ide len o chybu.

Pokiaľ cestuješ do zahraničia, nemusíš mať v iných krajinách dostupné svoje obľúbené filmy a seriály ako doma. Obsah v aplikácii sa totiž môže nahradiť tým, čo Netflix ponúka v danej krajine. Takúto situáciu hlásili mnohí používatelia po návšteve zahraničia, no iní sa naopak s podobným problémom nestretli. Zatiaľ tak nie je jasné, kedy sa táto situácia vyrieši. Netflix má v EÚ veľký zástup predplatiteľov a až 54 % podiel na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom