Streamovacie služby sa tešia vo svete čoraz väčšej obľube. Nie je to len o hudbe, ale aj o video obsahu, ktorý dokáže prilákať k obrazovkám niekoľko miliónov ľudí. Medzi najznámejšie video streamovacie služby patrí nepochybne Netflix, ku ktorému sa postupne pridalo HBO GO či nové Disney+.

Streamovacie služby vedú medzi sebou boj o diváka hlavne produkovaním nových a kvalitných filmov či seriálov. Často sa preto stáva, že divák má obľúbených viacero seriálov, ktoré sú však dostupné na rôznych platformách, a preto sa musí rozhodnúť, či si ich predplatí všetky, alebo sa rozhodne len pre jednu. Každá platforma má svoje výhody či nevýhody, pričom každá z nich sa snaží pre svojich divákov ponúkať niečo extra naviac.

Fenomén menom Netflix

Netflix môžeme považovať za fenomén v oblasti sledovania online filmov a seriálov. Aktuálne sa odhaduje, že má vyše 140 miliónov predplatiteľov. Sledovanie obsahu je pri takmer všetkých tituloch vo Full HD kvalite, no niektoré vybrané tituly sú dostupné dokonca v rozlíšení 4K.

Zobraziť celú galériu (0)
Netflix má aktuálne vyše 140 miliónov používateľov s vyše 2000 filmami a 1000 seriálmi, screenshot/Netflix

Od svojej konkurencie sa líši napríklad tým, že pri niektorých tituloch si môžeš vychutnať zvuk v kvalite Dolby Atmos 7.1.2ch. Na Netflixe je aktuálne dostupných vyše 2 000 filmov a niečo vyše 1 000 seriálov. Z vlastnej produkcie pochádza približne 120 filmov. Na Netflixe sa môžeš tešiť napríklad na seriál Black Mirror, Bird Box, Narcos, ale aj The Haunting of Hill House.

Na HBO GO nájdeš Game of Thrones či Černobyľ

Od jesene 2017 máš možnosť okrem Netflixu využívať aj HBO GO. Aplikácia je dostupná pre väčšinu smart televízií, smartfónov či tabletov a službu si môžeš predplatiť bez nutnosti mať kanál HBO u svojho operátora. Väčšina titulov je vysielaných v HD kvalite, no nájdu sa aj niektoré s Full HD rozlíšením.

videopožičovňa HBO Go
Zobraziť celú galériu (0)
Na HBO Go si môžeš vychutnať asi najznámejšie seriály súčasnosti Game of Thrones a ChernobylScreenshot / HBO GO

Nenechaj si ujsť
Už to dávno nie sú len smarfóny. Slovenskí operátori šikovne zareagovali aj na novodobé elektrické fenomény

Veľkou výhodou HBO GO oproti konkurencii je veľký počet filmov a seriálov, ktoré podporujú české titulky alebo dokonca aj dabing. Na HBO GO si môžeš vychutnať napríklad Veep, Last Week Tonight či asi najznámejšie seriály súčasnosti – Game of Thrones a Černobyľ.

Disney+ zatiaľ bez podpory na Slovensku

Nová platforma Disney+ bola predstavená len nedávno. Má predstavovať hlavnú konkurenciu pre vyššie spomínané stramovacie služby Netflix a HBO GO. Maximálna podporovaná kvalita obrazu bude na úrovni 4K HDR a celý obsah bude dostupný aj pre pozeranie offline.

Aj na Disney+ sa môžeš tešiť na množstvo kvalitného obsahu. Dostupné budú tituly z prostredia Marvelu, Star Wars, National Geographic či animovaných filmov Pixar. V USA bude služba dokonca vysielať ako jediná série obľúbeného seriálu Simpsonovci. Služba Disney+ bude v USA spustená 12. novembra a postupne sa budú pridávať aj ďalšie krajiny. Podľa portálu pocket-lint.com by mala byť Disney+ dostupná do dvoch rokov na všetkých hlavných trhoch.

Streamovacie služby si obľúbilo aj množstvo Slovákov, a preto sme sa s otázkou zaradenia streamovacích služieb do svojich ponúk obrátili na našich operátorov.

Orange a Telekom sú na tom rovnako

Operátor Orange aktuálne vo svojej ponuke nemá žiadnu zo spomínaných streamovacích služieb, no podľa vyjadrenia spoločnosti sa do budúcna tomu nebránia. Aktuálne máš na výber z troch TV balíkov. TV na optike, TV cez satelit a TV cez internet sa okrem technológie od seba líšia množstvom programov, dodatočných služieb a v neposlednom rade cenou.

Čo sa týka našich TV služieb, tie stále priebežne vylepšujeme, aby prinášali čo najbohatší obsah, z ktorého si vyberie každý a aby boli dostupné prakticky kdekoľvek a na akomkoľvek zariadení. Zaradenie stramovacích služieb je tiež jednou z možností pre ďalšie vylepšenie, ktoré berieme do úvahy,“ uviedla pre FonTech.sk hovorkyňa spoločnosti Orange, Alexandra Piskunová.

Telekom je na tom podobne ako Orange. Na výber máš z troch TV balíkov, pričom sa od seba líšia použitou technológiou (kábel, satelit), dodatočnými službami a samozrejme cenou. Aktuálne nie je v ponuke žiadna zo streamovacích služieb, no Telekom už s niektorými hráčmi priebežne rokuje.

Priebežne rokujeme so všetkými hráčmi v oblasti streamingových služieb. Naďalej však pri nich ostáva kľúčová otázka lokalizácie, na ktorú sú naši zákazníci citliví. Je ľahké zaradiť službu do svojej ponuky, no zákazníci sa okamžite budú pýtať na lokalizovaný obsah, dabing či titulky. 

Pri Disney+ je zároveň aj otázny štart v Európe a na slovenskom trhu. Momentálne bol potvrdený pre štart služby v tomto roku iba holandský trh,“ uviedol pre FonTech.sk hovorca spoločnosti Michal Korec.

O2 len s TV v mobile za ľudovú cenu

Mobilný operátor O2 má pre svojich zákazníkov k dispozícii službu O2 TV v mobile s vyše 30 programami za 5 € mesačne. K otázke, či plánujú do svojej ponuky zaradiť aj niektorú zo spomínaných služieb, sa spoločnosť nevyjadrila, no nakoľko neposkytuje televízne služby v takom rozsahu ako Orange či Telekom, môžeme predpokladať, že v blízkej budúcnosti O2 nad niečím takým neuvažuje.

HBO GO dostupné v SWAN a UPC

SWAN má na výber pre svojich zákazníkov digitálnu alebo káblovú televíziu. Dostupných je viacero balíkov v rôznych cenových kategóriách. SWAN ponúka pre svojich zákazníkov zatiaľ len HBO GO, pričom sme sa nedozvedeli, či plánujú zaradiť časom do svojej ponuky aj niektorú z ďalších služieb.

Aktuálne poskytujeme HBO GO k balíkom HBO a HBO Max. Zákazník si tak môže za 1 € predplatiť HBO GO k jeho hlavnej službe,“ dodal pre FonTech.sk hovorca spoločnosti Matúš Benčík.

Aj operátor UPC má vo svojej ponuke viacero televíznych balíčkov s množstvom programov a dodatočných služieb, ktoré sú rozdelené do rôznych cenových kategórií. Aktuálne však rovnako ako SWAN poskytuje pre svojich zákazníkov službu HBO GO.

Spoločnosť BROADBAND Slovakia už dlhší čas ponúka svojim zákazníkom možnosť využívať službu HBO GO, ktorá ponúka stovky hodín filmov a seriálov z originálnej produkcie HBO a hollywoodskych štúdií. Služba HBO GO je súčasťou balíčka so všetkými 3 stanicami HBO v HD kvalite, vrátane 7-dňového TV Archívu a služby HBO OD (On Demand).

Videotéku HBO On Demand sme pridali do ponuky koncom júla tohto roka. Streamovacie služby Netflix a Disney+ aktuálne nepripravujeme na zaradenie do ponuky,“ uviedol pre FonTech.sk hovorca spoločnosti Jaroslav Kolár.

Z dostupných informácií môžeme usúdiť, že slovenskí operátori sa so zaradením streamovacích služieb do svojich ponúk neponáhľajú. Zatiaľ jedinou službou, ktorá sa nachádza v ponukách operátorov SWAN a UPC, je HBO GO.

markíza
Zobraziť celú galériu (0)
Slovenský zákazník je náročný a preto sa aj ponuky operátorov budú stále vylepšovať,zdroj fotografie: LinkedIn

V každom prípade je viac než pravdepodobné, že aj zvyšní operátori časom do svojich ponúk predsa len niektorú zo služieb zaradia, nakoľko aj v tejto oblasti je cítiť výrazný boj o zákazníka. Slovenský zákazník je náročný, a preto sa aj ponuky operátorov budú stále vylepšovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom