Streamovacie služby sa stali aj v našich končinách veľmi obľúbené zásluhou veľkého množstva obsahu, kvalitou a samozrejme aj priaznivou cenou. Medzi najznámejšie služby patrí Netflix a HBO GO. 

Netflix môžeme považovať za fenomén v oblasti sledovania online filmov a seriálov. Služby pre predplatiteľov spoločnosť začala poskytovať už v roku 1999. V roku 2009 už ponúkala vyše 100 tisíc titulov na DVD a mala niečo cez 10 miliónov predplatiteľov.

Od januára 2016 je Netflix dostupný aj na Slovensku, pričom svoje zastúpenie má takmer vo všetkých krajinách sveta okrem Číny, Sýrie, Krymu a Severnej Kórei. Aktuálne sa odhaduje, že má vyše 140 miliónov predplatiteľov.

Využívanie Netflixu je možné za mesačné predplatné, ktoré je rozdelené do troch balíkov. Tie sa líšia predovšetkým v kvalite vysielania, počte zariadení, na ktorých môžeš obsah sledovať a samozrejme v cene. Za najlacnejší balík zaplatíš 7,99 € a najdrahší stojí 11,99 €.

Netflix poskytuje sledovanie obsahu pri takmer všetkých tituloch vo FullHD kvalite. Niektoré vybrané tituly sú dostupné dokonca v 4K rozlíšení. Veľkou výhodou je aj to, že si môžeš upraviť maximálne rozlíšenie, takže pokiaľ budeš pozerať film na tablete, bude asi zbytočné ho pozerať v 4K kvalite. Od svojej konkurencie sa Netflix líši aj z hľadiska kvality zvuku. Väčšina titulov podporuje zvuk 5.1, no pri niektorých si vychutnáš zvuk v kvalite Dolby Atmos 7.1.2ch.

Určite väčšinu používateľov poteší fakt, že na Netflixe nenájdeš žiadne reklamy, ktoré by ťa pri sledovaní filmu či seriálu vyrušovali. Nastaviť si tiež môžeš profily pre všetkých členov rodiny, ktorá službu využíva. Každý má prístup do svojho profilu, v ktorom budeš mať uložené svoje obľúbené filmy a seriály, ktoré sleduješ.

Ak cestuješ niekam na výlet alebo dovolenku, môžeš si svoju filmotéku stiahnuť do smartfónu alebo počítača pomocou aplikácie. Na Netflixe je aktuálne dostupných vyše 2000 filmov a niečo cez 1000 seriálov. Filmov z vlastnej produkcie má Netflix niečo málo cez 120. Tieto čísla nie sú oficiálne, nakoľko  presné štatistiky nie sú k dispozícií a navyše počet titulov sa môže veľmi často meniť. Číselné údaje pochádzajú z rôznych zahraničných odhadov.

Od jesene 2017 máš možnosť využívať okrem Netflixu aj HBO GO. Môžeš si ho taktiež predplatiť bez nutnosti mať kanál HBO u svojho televízneho operátora. Niektoré tituly sú v HBO GO dostupné niekoľko dní pred premiérou na HBO. Aplikácia je dostupná pre väčšinu smart televízií, smartfónov či tabletov.

videopožičovňa HBO Go
Zobraziť celú galériu (1)
Na HBO Go si môžeš vychutnať asi najznámejšie seriály súčasnosti Game of Thrones a ChernobylScreenshot / HBO GO

Predplatné je oproti Netflixu lacnejšie a stojí 4,99 € mesačne, pričom máš taktiež 30 dní zdarma na vyskúšanie. Oproti svojej konkurencii však HBO GO vysiela tituly predovšetkým v HD kvalite. Vo Full HD rozlíšení nájdeš len niektoré vybrané tituly a na 4K si ešte budeš musieť počkať. Čo sa zvuku týka, všetky tituly podporujú štandard 5.1ch.

Sledovať obsah môžeš až na piatich zariadeniach, no budeš sa musieť zaobísť bez profilov, ktoré si v prípade Netflixu môžeš vytvoriť. V HBO GO sa stretneš aj s reklamami, tie sa však vyskytujú len pri vlastných programoch z dielne HBO. HBO GO obsahuje podľa odhadov vyše 1200 filmov, z ktorých je takmer tretina vlastná produkcia. Taktiež máš možnosť sledovať vyše 200 seriálov a pár filmov pre dospelých. Zaujímavosťou je, že napríklad Netflix takéto tituly vo svojej ponuke nemá.

Veľkou výhodou HBO GO oproti svojmu konkurentovi je veľký počet filmov a seriálov, ktoré podporujú české titulky alebo dokonca aj dabing. Na HBO GO si vychutnáš napríklad Veep, True Detective, Last Week Tonight či jeden z najznámejších seriálov súčasnosti Game of Thrones. Netflix ti ponúkne Black Mirror, Bird Box, Narcos, ale aj The Haunting of Hill House.

Ak berieme do úvahy množstvo nastavení, kvalitu zvuku, či možnosti rozlíšenia, určite v tomto porovnaní vyhráva Netflix. Má síce vyšší mesačný poplatok, no ponúka za tú cenu viac ako konkurencia, čo môže u niekoho pri rozhodovaní zavážiť. Pre človeka, ktorý nie je jazykovo moc zdatný, bude určite vhodnejšie HBO GO. Ponuka s titulkami, či dabingom je oproti Netflixu výrazne väčšia a navyše ťa bude stáť menej.

Podľa dostupných informácií však Netflix najal veľkú skupinu prekladateľov, ktorí majú za úlohu prekladať filmy do češtiny, takže je pravdepodobné, že sa v blízkej budúcnosti objaví väčší počet otitulkovaného obsahu aj na Netflixe. To, čo si vyberieš už necháme samozrejme na teba, no nižšie prikladáme  tabuľku, ktorá ti môže pri rozhodovaní pomôcť.

 

Pošli nám TIP na článokAplikácie