Čipová kríza sa dotýka všetkých technologických odvetví a ani Tesla nie je výnimkou. Nedostatok čipov sa prejavuje na zvyšovaní cien a na elektromobiloch kalifornskej automobilky môžeme tento trend ukážkovo vidieť. Model 3 totiž od začiatku roka zdražel o viac ako 20 %, informoval portál Jalopnik.

Tesla pred pár dňami aktualizovala svoje najdostupnejšie elektromobily, teda Model 3 a Model Y. Okrem mierneho zvýšenia dojazdu a zmeny názvu základnej motorizácie si však automobilka nenechala ujsť príležitosť znova mierne navýšiť cenu.

Tesla (Úprava redakcie)

Pri predstavení Tesly Model 3 sa základná verzia elektromobilu predávala za 35 000 dolárov, čo je niečo málo cez 30 000 €. Najdostupnejší elektromobil kalifornskej automobilky ale každým rokom rástol na cene.

O viac ako 8 000 € drahší

Od uvedenia Tesly Model 3 na trh ubehli roky a aktuálne je cena najlacnejšej verzie vyššia o viac ako 10 000 dolárov, teda zhruba 8 500 €. Samozrejme, Model 3, ktorý si kúpiš dnes, je podstatne vyspelejší ako ten, ktorý si kúpil pred pár rokmi.

Lepší je dokonca aj dojazd najlacnejšej motorizácie, no nárast ceny o viac ako jednu štvrtinu je naozaj markantný. Cena ale výraznejším spôsobom začala rásť v tomto roku.

Ako uviedol portál Electrek, začiatkom tohto roka stál Model 3 Standard Range Plus tesne pod 37 000 dolárov, teda 32 000 €. Aktuálne je cena najlacnejšej verzie na úrovni 46 490 dolárov (40 000 €) pred aplikovaným bonusov a dotácií v USA.

Tesla/Screenshot

Na Slovensku stojí Model 3 pred finančnými úľavami takmer 44 000 €. Od februára tak vzrástla cena najlacnejšej Tesly o viac ako 20 %.

Najpredávanejšie auto v Európe

Zvýšenie ceny sa totiž nijako neprejavuje na záujme o najdostupnejšiu Teslu. V septembri totiž Model 3 prepísal históriu a stal sa vôbec prvým elektromobilom, ktorý získal titul „Najpredávanejšie auto mesiaca“.

Tesla tak dominuje nielen v predajoch elektromobilov, ale už aj celkovo v predajoch všetkých áut v Európe. Z prvých pozícií zosadila napríklad „stálicu“ v podobe VW Golf či nový európsky hit Daciu Sandero.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú