Apple pre svojich zákazníkov už nejaký ten týždeň pripravuje iOS 11, ktorý prinesie mnoho zmien. Tie sa dotknú nielen funkcii a miernych grafických úprav, ale aj 32-bitových aplikácií, ktoré už výrobca nebude naďalej podporovať. 

Prvé náznaky o konci podpory 32-bitových aplikácií sa objavili ešte v roku 2013, keď spoločnosť z Cupertina predstavila iPhone 5S. Jeho výsadou bol 64-bitový procesor, a tak sa Apple rozhodol decentne upozorniť vývojárov, aby pomaly upravili svoje tituly v App Store. K razantnejšiemu upozorneniu ale technologický gigant pristúpil až v tomto roku.

Koniec 32-bitovým aplikáciám

V januári totiž začal používateľom rozosielať upozornenia, že s príchodom nového systému iOS 11 stratia 32-bitové aplikácie podporu. Niektoré tituly už dokonca z ponuky známeho obchodu zmizli, no stále ich je v tomto prevedení dostupných 187 000. Toto množstvo predstavuje zhruba 8 % zo všetkých ponúkaných aplikácií v App Store.

zdroj fotografie: Apple

Radi by sme ťa informovali, o ktoré aplikácie sa jedná, no vytvorenie takéhoto dlhého zoznamu by bolo veľmi, veľmi náročné. Aspoň ti však môžeme prezradiť zopár z nich, ktoré boli za posledné obdobie pomerne populárne. 32-bitovou aplikáciou v App Store je teda napríklad softvér pre natáčanie videa – YouTube Capture, kartová hra ISpadez, strategická vojenská hra Neo Nectaris či bojová hra Infinity Blade.

Nenechaj si ujsť
Takto by mohol vyzerať iOS 11 na bezrámikovom displeji iPhonu 8. Maximum zážitku, minimum rámikov!

Práve ponuka hier obsahuje najviac 32-bitových titulov, konkrétne až 38 619, pričom medzi ďalšie patria aj aplikácie pre vzdelávanie, zábavu a „lifestyle“. Pokiaľ si zistil, že niektorá z tvojich obľúbených aplikácií patrí medzi „odpísané“, nemusíš hneď zúfať.

Podpora ešte chvíľu potrvá

Apple sa ich totiž rozhodlo po vydaní iOS 11 ešte chvíľu podporovať a z App Store sa teda nevytratia okamžite. Tým spoločnosť myslí aj na smartfóny, ktoré ešte nebudú mať poslednú verziu operačného systému. Časom však dôjde na ich definitívny koniec a už ich v obchode nenájdeme.

Ak by si si chcel overiť, ktoré z nainštalovaných aplikácií v tvojom iPhone sú 32-bitové, stačí zájsť do Nastavení a pod položkou „Všeobecné“ nájdeš záložku „Informácie“, kde následne klikneš na „Aplikácie“. Niekoľkými jednoduchými kliknutiami tak môžeš zistiť, či po príchode iOS 11 prídeš o niektorú zo svojich obľúbených aplikácií. Našiel si v tomto priečinku nejaké 32-bitové tituly? Ak áno, podeľ sa o informácie s ďalšími čitateľmi v komentároch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom