V neustálej záplave nového obsahu je jednoduché stratiť prehľad o seriálových novinkách, predovšetkým ak nejde vyložene o trháky. Nám sa v poslednom čase podarilo natrafiť na menej známe, spracovaním však výnimočné počiny, ktoré možno nepoznáš, no rozhodne stoja za pozornosť. Tu je TOP 6 menej neznámych kvalitných seriálov, ktoré si možno nevidel.

ZeroZeroZero

Kde ho nájdeš: HBO Go

Máš rád drsnejší štýl rozprávania a páčia sa ti temnejšie kúsky zo sveta drog ako Gomora alebo Sicario? Ak áno, ZeroZeroZero je stávkou na istotu.

Kriminálna miniséria z Talianska na obrazovky dorazila iba minulý rok a predstavuje tri hlavné dejové línie zasadené na rôzne kontinenty, ktoré sa navzájom prelínajú. Seriál necháva nahliadnuť do nemilosrdného sveta kalábrijskej mafie, mexických kartelov i skorumpovaných obchodníkov snažiacich sa zarobiť na dodávkach kokaínu.

Na jeho vzniku sa okrem iných vo veľkom podieľal Stefano Sollima, ktorý stojí práve za drsnými, no vysoko kvalitnými počinmi ako Gomora a Sicario. Taliansky tvorca svojej povesti nezostal nič dlžný a opäť predstavuje autentický i mimoriadne krvavý náhľad na obchod s narkotikami, ktorý ťa nenechá vydýchnuť až do záverečného dielu.

For All Mankind

Kde ho nájdeš: Apple TV+

Ponuka Apple TV+ svojou kvantitou dych rozhodne nevyrazí, čoraz častejšie tu však nájdeme kvalitný televízny obsah. Z filmov naposledy zaujali Palmer s Justinom Timberlakeom i Cherry s Tomom Hollandom, seriál Ted Lasso si zasa pred nedávnom získal prestížny Zlatý glóbus.

Za pozornosť v ponuke služby rozhodne stojí aj vydarený počin For All Mankind, ktorý predstavuje alternatívnu históriu, kedy Sovietsky zväz ako prvý kolonizoval mesiac a vesmírne závody sa v skutočnosti nikdy neskončili.

Prečítaj si aj
Ďalší úbytok skvelého obsahu: Netflix aj HBO Go stratia množstvo atraktívnych filmov. Tieto si už čoskoro nepozrieš

Seriál sa odohráva v 70-tych rokoch minulého storočia, okrem presvedčivej dobovej atmosféry a sympatických hercov na čele s Joelom Kinnamanom sa môžeš tešiť aj na množstvo vycibrených detailov zo sveta NASA a vesmírnych letov.

Značná časť deja sa odohráva aj mimo našej planéty, tvorcovia sa navyše snažia držať realizmu a až na pár momentov (koniec prvej série) dej zbytočne nedramatizujú. For All Mankind je tak povinnou jazdou pre všetkých astronomických nadšencov a milovníkov dobových seriálov.

Valley of Tears (Sh’at Neila)

Kde ho nájdeš: HBO Go

Izraelská seriálová produkcia je v posledných rokoch na vzostupe. Dôkazom je predovšetkým excelentná špionážna séria Fauda od Netflixu, zahanbiť sa však nenechá ani HBO, ktoré pod svoje krídla odkúpilo jeden z najdrahších izraelských seriálov vôbec, Valley of Tears.

Ten predstavuje udalosti tzv. Jomkipurskej vojny, kedy Izrael čelil prekvapivému a výborne zorganizovanému útoku zo strany Arabskej koalície a za cenu veľkých ľudských i materiálnych strát ofenzívu eventuálne potlačil.

Prvá séria sa zameriava na severné bojiská a očami členov tankovej divízie, bojazlivého člena kontrarozviedky i zúfalého otca snažiaceho sa nájsť svojho syna, zobrazuje práve devastačný začiatok útoku a totálne zdecimovanie viacerých izraelských jednotiek.

Seriál vyniká predovšetkým skvelými tankovými bitkami, autentickou atmosférou i viacerými prekvapivými momentami, stráca naopak pri hereckých výkonoch, ktoré občas nie sú veľmi presvedčivé. Napriek tomu ide o excelentný vojenský počin, ktorý si pozornosť rozhodne zaslúži.

The Playbook

Kde ho nájdeš: Netflix

Netflix pravidelne teší aj športových nadšencov. Aktuálne rebríček sledovanosti obsadila tretia séria ospevovaného seriálu F1: Drive to Survive, minulý rok (okrem iných) zasa vo veľkom zaujal jeden z najlepších športových dokumentov všetkých čias, The Last Dance.

Nedávno vydaná dokumentárna miniséria The Playbook sa mu síce kvalitami nevyrovná, zároveň je však nesmierne pútavou a inšpiratívnou sondou do športového zákulisia.

Pätdielny dokument sa v každej epizóde sústredí na iného športového trénera, rozpráva ich životný príbeh i pravidlá, ktorými sa pri koučovaní svojich zverencov riadia.

Najzvučnejším účastníkom je jednoznačne José Mourinho, zaujmú však aj ďalší vystupujúci, a to predovšetkým francúzsky tenisový tréner Patrick Mouratoglou. Skvelý dokument naopak zráža neustála snaha Netflixu poukazovať na rôznorodosť, keďže epizóda o Jill Ellis je skôr osobnou spoveďou a do nastaveného formátu sa podľa nás príliš nehodí.

No Man’s Land

Kde ho nájdeš: HBO Go

V akčne ladenom a mimoriadne dramatickom duchu sa nesie aj na novinka od Hulu, No man’s Land, ktorú si aj s dabingom môžeš pozrieť na HBO Go.

Seriál sa zameriava na sýrsku občiansku vojnu a jednotku obávaných kurdských ženských jednotiek, ktorá pri ochrane domoviny a blízkych vzdoruje nemilosrdným fanatikom z Islamského štátu. Dej je však rozprávaný očami mladého Francúzsa Antoineho, ktorý do oblasti prichádza hľadať svoju sestru, oficiálne prehlásenú za mŕtvu.

Antoine je rýchlo a proti svojej vôli vtiahnutý do víru boja a začína chápať motiváciu kurdskej domobrany. Seriál zároveň očami troch britských členov ISIS zobrazuje aj druhý tábor a práve tu pridáva na hlbšej dejovej zápletke.

Minuloročná novinka tak zďaleka nedominuje len akčnými sekvenciami, ale tiež pútavým príbehom i postavami, ktorým je na pozadí konfliktu rovnako venovaný veľký priestor. No Man’s Land po vydaní v novembri minulého roka zároveň vzbudil množstvo pozornosti i pozitívnych ohlasov, potvrdenie druhej série by preto malo byť len formalitou.

Babylon Berlin

Kde ho nájdeš: HBO Go

Pre fanúšikov dobových kriminálok Babylon Berlin pravdepodobne nebude neznámym pojmom, seriál si totiž premiéru odkrútil ešte v roku 2017 a celkovo sa dočkal troch vynikajúcich sérií. Zasadený je do 20-tych rokov minulého storočia v medzivojnovom období a divákov zavedie do temných uličiek Berlína nasiaknutého prostitúciou, drogami i obchodom so zbraňami.

Postavy na čele s mladým vyšetrovateľom Gereonom Rathom sú zaujímavé, originálne pôsobí aj neopozerané prostredie a neznáme herecké tváre. Úvod je vďaka viacerým postavám a dejovým linkám trocha neprehľadný, akonáhle sa však príbeh začne zlievať, seriál odsýpa ako po masle, a to aj napriek (miestami naozaj evidentnému) nižšiemu rozpočtu.

Celkovo je Babylon Berlin určený všetkým milovníkom noir detektívok či dobových politických trilerov a nemeckí filmári ním jasne dokazujú, že Dark od Netflixu zďaleka nie je jediným kúskom schopným vyrovnať sa svetovej konkurencii.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom