Nemecká automobilka Volkswagen sa netají svojou veľkou „elektrickou ofenzívou“, pre ktorú ju mnohí označujú aj ako jedného z najväčších konkurentov Tesly v oblasti elektromobility.

Ako informovala agentúra Reuters, člen predstavenstva spoločnosti, Klaus Zellmer, najnovšie pre nemecké noviny Muenchner Merkur uviedol, že Volkswagen plánuje plne ukončiť predaj spaľovacích modelov, pričom v Európe tak učiní medzi rokmi 2033 až 2035.

Európa príde prvá, Volkswagen vyradí spaľováky z predaja v budúcom desaťročí

Zellmer zároveň doplnil, že celá flotila modelov automobilky bude plne uhlíkovo neutrálna najneskôr do roku 2050, a zároveň zdôraznil už dávnejšie udaný cieľ spoločnosti, ktorá chce, aby elektrické vozidlá tvorili do roku 2030 až 70 % celkových predajov v Európe.

Prečítaj si tiež
Šéf legendárnej značky motocyklov: Elektrifikácia je nevyhnutná, vôbec sa jej nebojím

Ukončenie predaja spaľovákov plánuje Volkswagen aj v USA a Číne, kde však príde o čosi neskôr a postupne aj v regiónoch ako Južná Amerika a Afrika, kde však na takéto opatrenia podľa Zellmera stále chybajú politické a infraštruktúrne podmienky.

Pripomeňme, že veľkú elektrifikačnú a modernizačnú stratégiu oznámila pred pár dňami aj Slovákom azda najbližšia automobilka koncernu VW, Škoda, ktorá sa opiera o tri kľúčové body. Škoda sa chce ešte viac presadiť na medzinárodných trhoch, ďalej výrazne zamerať na elektrifikáciu a v neposlednom rade zlepšiť digitalizáciu svojich áut a služieb.

Zobraziť celú galériu (2)
Thomas Ulbrich (vľavo), člen predstavenstva pre rozvoj a Klaus Zellmer, člen predstavenstva pre obchod, marketing a predaj Volkswagenu / Zdroj: Volkswagen

Predstavitelia ďalšej koncenrovej automobilky Audi tiež  nedávno prezradili, že nemecká automobilka už nebude vyvíjať nové spaľovacie motory, čo v konečnom dôsledku znamená aj postupný koniec spaľovacích modelov výrobcu, pričom automobilka plánuje prestať s predstavovaním nových čisto spaľovacích modelov už po roku 2026.

NEPREHLIADNI
Majstrovský plán Škody do 2030 predstavený: Minimum spaľovákov, viac elektromobilov a úplne nové smerovanie

Volkswagen je v tomto smere pochopiteľne samostatnou kategóriou a v oblasti elektrifikácie už patrí medzi najsilnejších hráčov na trhu.

Tesla má síce v kľúčových oblastiach ako vývoj pohonu a batérií pred ostatnými automobilkami veľký náskok a mnoho odborníkov ju preto označuje ako „Apple elektromobility“, pričom za jeho najväčšieho konkurenta, teda pomyselný „Samsung“, možno považovať práve Volkswagen. Tomuto porovnaniu sme sa vo veľkom venovali aj my a viac o stratégii nemeckej automobilky si môžeš prečítať v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom