Prevádzkovatelia elektrických sietí v obytných oblastiach budú môcť v Nemecku už od roku zaviesť netradičné obmedzenia a limity na tepelné čerpadlá a nabíjanie elektrických áut, upozorňuje portál Euractiv.com.

Cieľom je totiž udržanie stability elektrickej siete, čo je pri silnejšom využívaní obnoviteľných zdrojov a nabíjaní množstva elektrických áut pomerne komplikované – ľudia však budú odškodnení.

Prekvapivá zľava

Udržanie stability elektrickej siete nie je nemožné aj v prípade, že je napájaná výlučne z obnoviteľných zdrojov, ako sú veterné elektrárne či fotovoltika. Problémom je však zaostávajúca transformácia tejto siete, ktorá potrebuje napríklad rôzne vyrovnávacie systémy v podobe energetických úložísk – jedno z najväčších na svete začína stavať Austrália, pričom dokáže zásobovať až 200 000 domácností.

Nemecko volí o niečo jednoduchšiu cestu a miesto toho bude môcť od roku 2024 zaviesť limity na používanie nabíjačiek elektromobilov či tepelných čerpadiel – má to však pár výhod. Po novom totiž viac nebude možné kompletne blokovať ich inštaláciu a za obmedzenia budú obyvatelia odškodnení.

Michal Varga/FonTech

Ak bude hroziť poškodenie siete, výkon pre nabíjačky a tepelné čerpadlá môžu prevádzkovatelia elektrickej siete obmedziť na 4,2 kW, čo je dostatok na poháňanie takýchto čerpadiel a tiež na nabitie približne 50 km dojazdu v priebehu dvoch hodín. V prípade, že sú tieto zariadenia pripojené na samostatný elektromer, je možné získať zľavu na energiu až do výšky 60 %.

Stále výkonnejšie

Rovnako ako obnoviteľné zdroje energie, aj infraštruktúra sa neustále vyvíja a to aj v prípade nabíjačiek elektrických áut, ktorých výkon neustále narastá. Nedávno sa tak podarilo vytvoriť bezdrôtovú nabíjačku elektrických áut s výkonom až 500 kW, vďaka čomu je možné nabiť batérie v priebehu niekoľkých minút.

Variabilné tarify

Od roku 2025 chce Nemecko začať klásť dôraz na variabilné tarify, ktoré budú odmeňovať zákazníkov spotrebúvajúcich energiu počas produkčnej špičky, teda keď fotovoltika a veterná energia produkujú viac, než je treba. Prevádzkovatelia elektrických sietí však s novými obmedzeniami spokojní nie sú, keďže je podľa nich limit vo výške 4,2 kW stále príliš vysoký.

Pôvodne totiž požadovali limit 3,7 kW, avšak s cieľom dosiahnuť kompromis a nespôsobiť príliš veľké nepríjemnosti domácnostiam sa krajina k takémuto číslu nedopracovala. Takéto limity sú však len krátkodobým riešením a jedinou skutočnou možnosťou na odstránenie podobných nepríjemností je veľkoplošná modernizácia elektrickej siete, ktorá za samotnými zdrojmi zaostáva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP