Poskytovateľ nabíjacích staníc ZSE Drive ohlásil odstávku niekoľkých nabíjacích staníc, pričom na tento krok má veľmi dobrý dôvod. Ako totiž upozorňuje na Facebooku, cieľom je posilnenie infraštruktúry, čo v konečnom dôsledku pomôže samotným používateľom.

Príde vyšší výkon

V lokalitách ZSE Drive Beladice budú dočasne mimo prevádzky stojany č. 7 a č. 8, čo by nemalo spôsobiť žiadne významnejšie problémy pre motoristov. Dočasne však bude mimo prevádzky aj nabíjacia stanica ZSE Drive Pezinok, ktorá má len dva stojany so štyrmi konektormi, ktoré budú mimo prevádzky úplne a vodiči ich tak nebudú môcť využiť.

Cieľom je vylepšenie infraštruktúry v týchto lokalitách, ktoré majú po rekonštrukcii priniesť nabíjací výkon až 300 kW. Práve výkonné nabíjačky sú to, čo na Slovensku majiteľom elektrických áut chýba, keďže zastaviť počas dlhšej cesty na niekoľko hodín na pomalej nabíjačke práve najpraktickejšie nie je.

Ako dlho budú úpravy trvať známe nie je, ako ale vysvetľuje ZSE Drive, o opätovnom spustení stojanov v týchto lokalitách bude informovať.

Naďalej trvá akcia

Na vybraných nabíjačkách ZSE Drive trvá tento mesiac aj naďalej akcia, v rámci ktorej je možné nabiť elektromobil zdarma. Zákazníci musia mať na využitie akcie nabíjaciu kartu ZSE Drive a nesmú mať evidovanú omeškanú úhradu faktúry. Ak na jednej lokalite nabiješ svoje auto viackrát, zdarma bude počítané práve najdrahšie nabitie, teda s najvyšším „objemom“ kWh.

Infraštruktúra potrebuje zmeny

Elektromobil je na Slovensku dnes možné nabiť na takmer 1 750 verejných nabíjacích bodoch vo vyše 700 lokalitách. Ako ale ukazujú dáta, nabíjacia sieť na Slovensku má aj naďalej jeden závažný problém. Je ním dostupnosť nabíjačiek na diaľniciach.

„Najväčší problém s dostupnosťou vysokovýkonnej nabíjacej infraštruktúry máme v blízkosti medzinárodných cestných koridorov,“ uvádza Slovenská asociácia pre elektrické vozidlá (SEVA).

Stále platí, že kým napríklad v krajských mestách je možností pre nabíjanie pomerne dostatočné množstvo, v odľahlejších oblastiach Slovenska verejné nabíjacie body takmer neexistujú. V pokrytí infraštruktúrou o niečo vyčnieva Bratislavský kraj (21% všetkých lokalít), čo je spôsobené najvyšším množstvom registrovaných elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP