Neďaleká exoplanéta GJ 1252b, ktorú astronómovia objavili už dávnejšie, zrejme nemá žiadnu atmosféru, informuje Universe Today. Ako však naznačuje nový výskum, za túto stratu atmosféry môže hviezda, okolo ktorej planéta obieha. Zem má obrovské šťastie, že obieha pomerne kľudnú hviezdu.

Tento kľúčový objav má však podľa expertov potenciál pomôcť pri hľadaní mimozemského života, keďže planéty obiehajúce okolo takýchto hviezd sú len málo preskúmané a neustále sa o nich dozvedáme nové a často prekvapujúce informácie.

Je podobná Zemi

Exoplanéta GJ 1252b sa nachádza len 65 svetelných rokov od Zeme a, ako vysvetľuje NASA, veľkosťou je nám veľmi podobná. Veľkosť Zeme totiž presahuje len 1,18-násobne, avšak svoju materskú hviezdu obehne raz za 12 hodín, čo je extrémne rýchlo. Dôvodom je, že obieha veľmi blízko okolo červeného trpaslíka, hviezdy kategorizovanej ako M-trpaslík.

Táto malá vzdialenosť spôsobila, že exoplanéta GJ 1252b je absolútne neobývateľná a na jej povrchu prevláda teplota až 1 228 °C na privrátenej strane. Prvky ako zlato, striebro či meď sa na nej nachádzajú len v roztavenom stave a navyše nemá žiadnu atmosféru, za čo môže takisto hviezda, okolo ktorej obieha.

NASA/ESA/D. Player/STScl

M-trpaslíky dosahujú do dvoch tretín hmotnosti nášho Slnka a len v našej galaxii sa ich nachádzajú milióny. Väčšinu z nich obieha aspoň jedna exoplanéta, avšak v prípade, že sú aktívne, môžu veľmi ľahko odfúknuť ich atmosféru. Je tak možné, že aktivita týchto hviezd v konečnom dôsledku zníži predpokladaný počet potenciálne obývateľných planét, ktoré v Mliečnej ceste vedci očakávajú.

Vývoj rakety Starship spoločnosťou SpaceX

Nová populácia exoplanét

Vedci len nedávno vyhotovili novú analýzu exoplanét, ktoré obiehajú okolo červených trpaslíkov. Podarilo sa im pritom identifikovať celú populáciu “vodných planét”, ktoré tvorí voda až do 50 % a podľa odborníkov zásadne rozširujú možnosti v oblasti potenciálne obývateľných planét a zároveň majú šancu pomôcť v hľadaní života mimo Zeme.

Novoobjavené vodné svety síce nie sú celé pokryté obrovskými tekutými oceánmi, avšak v mnohých prípadoch dosahujú aj napriek tomu pomerne vysoký podiel vodých plôch k pevnine. Dôvodom je, že je v ich prípade je voda viazaná na rôzne minerály a vedcov prekvapilo, že obiehajú okolo hviezd, ktoré sú úplne bežné a naša galaxia je ich plná.

Zlá správa pre exoplanéty

„Je možné, že je stav tejto planéty zlou správou aj pre planéty, ktoré sa nachádzajú v ešte väčšej vzdialenosti od hviezd tejto kategórie. Je to niečo, čo sa dozvieme od Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý sa bude dívať na planéty, ako sú tieto,“ objasňuje Michelle Hill, astrofyzička a spoluautorka štúdie zameranej na exoplanétu GJ 1252b, píše UC Riverside.

ESO/M. Kornmesser/Úprava redakcie

Zároveň ale dodáva, že zatiaľ nemôžu potvrdiť tento osud aj pre iné planéty obiehajúce M-trpaslíky. Ak sa totiž nachádzajú vo väčšej vzdialenosti od týchto hviezd, môžu si zachovať atmosféru a vyhnúť sa osudu, ktorý stretol aj Merkúr, najbližšiu planétu k Slnku.

Silná solárna radiácia a erupcie zasahujú aj Zem, avšak vďaka pomerne silnému magnetickému poľu a veľkej vzdialenosti je naša planéta v bezpečí. Slnko síce na povrchu dokáže napáchať škody, obzvlášť v prípade elektronickej techniky, avšak nie je dostatočne silné na to, aby ohrozilo aj život.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú