Astronómom sa najnovšie podarilo učiniť objav, ktorým je blízka exoplanéta veľkosťou podobná Zemi. Obieha okolo našej susednej hviezdy, a poskytuje dokonalé podmienky pre výskum. O téme píše Science Alert.
Exoplanéta s ideálnymi podmienkami pre výskum
Medzinárodný tím vedcov vedený astrofyzokom Avi Shporerom z Inštitútu pre astrofyziku a vesmírny výskum MIT objavil pomocou údajov zo satelitu TESS novú exoplanétu, ktorá je veľkosťou veľmi podobná Zemi. Nachádza sa od nás vcelku blízko, keďže obieha blízkeho červeného trpaslíka, čo je malá a relatívne chladná hviezda, ktorá je vzdialená len 66,5 svetelných rokov od Zeme.
Jej objav poskytuje astronómom skvelé podmienky na výskum menších skalnatých planét, ktoré sú pre vedcov často ťažko preskúmateľné, pretože ich väčšinou nenájdeme okolo hviezd dosť jasných na to, aby umožnili rozsiahlejší výskum.

Planéta, ktorú výskumníci nazvali GJ 1252 b, je približne 1,2-krát väčšia ako Zem a má dvakrát väčšiu hmotnosť, čo značí o jej vyššej hustote než má naša planéta. Hviezda, okolo ktorej obieha, je červený trpaslík GJ 1252, ktorý má asi 40 % veľkosti a hmotnosti nášho Slnka. Okolo svojej hviezdy obehne planéta raz za 12,4 hodín, čo môže znamenať, že je pri nej príliš blízko na to, aby bola obývateľná, píše Express. Táto exoplanéta je tiež pravdepodobne prílivovo uzamknutá, čiže jedna strana je vždy obrátená k hviezde.
Jej tesná obežná dráha má však aj svoje výhody. Vo vzdialenosti iba 66,5 svetelných rokov je totiž dostatočne blízko na detailné sledovanie, čo umožňuje aj nezvyčajná pokojnosť červeného trpaslíka, okolo ktorého obieha. Skutočnosť, že planéta obieha tak často tiež prináša vedcom množstvo príležitostí na jej zachytenie priamo pred hviezdou, kedy ju jej svetlo podsvieti.
Práve vtedy totiž dokážu astronómovia zistiť, či má planéta atmosféru, a z čoho sa prípadne skladá. „Blízkosť a jas hostiteľskej hviezdy spolu s krátkym obehom robia z tohto planetárneho systému skvelý cieľ pre podrobný prieskum.“, napísali vedci.
GJ 1252 b však nie je prvá a pravdepodobne ani posledná podobná blízka planéta, ktorú satelit TESS našiel. Vedci sa chcú na tieto blízke skalnaté planéty zamerať aj naďalej, aby o nich zistili čo najviac informácií. Okrem iného ich totiž zaujíma to, ako sú vo vesmíre rozšírené, a či sú Zem a jej podobné skalnaté planéty v Mliečnej dráhe skôr vzácne, alebo ide o bežné vesmírne objekty.
Vesmír a veda

Zrútenie 900-tonového rádioteleskopu Arecibo má možného vinníka, vyšetrovanie odhalilo vážne chyby

Unikátny vesmírny systém. 6 planét krúži okolo svojej hviezdy kurióznym spôsobom

Magický jav. Vedci objavili blesky, ktoré šľahajú opačným smerom, ich správanie je stále plné prekvapení

Kreuje ľudstvo svoju záhubu? Superinteligentnú AI nebudeme vedieť kontrolovať, dokonca ju ani nepochopíme
