Vieme, že vesmír je plný násilných a chaotických udalostí. V podstate takmer neustále dochádza k rôznym zrážkam a výbuchom, ktoré na Zemi dokážeme detegovať. Nezrážajú sa však len asteroidy s planétami a čierne diery s inými čiernymi dierami a hviezdami, ale aj celé galaxie.

História Mliečnej dráhy bola plná násilia

Výnimkou nie je ani Mliečna dráha, ktorej história nebola prechádzka ružovou záhradou. Práve naopak, bola plná nepredstaviteľných udalostí a kolízií, pri ktorých stihla skonzumovať všetko, čo jej stálo v ceste.

Rodokmeň Mliečnej dráhy
Rodokmeň Mliečnej dráhy. Kruijssen et al., MNRAS, 2020

Jedna z najvýznamnejších a zároveň najznámejších udalostí bola zrážka s galaxiou Gaia-Enceladus-Sausage, ku ktorej došlo pred zhruba 9 miliardami rokov. Počas tejto udalosti sa naša domovská galaxia rozrástla najmenej o osem guľových hviezdokop a obrovské množstvo plynu, prachu a tmavej hmoty.

Vo všeobecnosti sa uvádza, že proces formovania Mliečnej dráhy bol drastický proces, pri ktorom naša galaxia doslova pohltila 5 galaxií obsahujúcich až 100 miliónov hviezd a 15 menších galaxií obsahujúcich 10 miliónov hviezd. Hoci Gaia-Enceladus predstavuje zatiaľ poslednú veľkú fúziu Mliečnej dráhy, v budúcnosti na nás striehnu ďalšie. Jedna pritom čaká hneď za rohom.

Vo vesmírnom súboji ťaháme za kratší koniec
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP